reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe możliwości, nowa oferta

Nowe możliwości, nowa oferta

Na przełomie września i października wejdzie w życie ustawa o rynku kapitałowym, która ma zastąpić dotychczasowe uregulowania prawne dotyczące rynku papierów wartościowych.

Jest to w istocie pakiet trzech ustaw: o obrocie instrumentami finansowymi, ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.

Głównym celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do ustawodawstwa obowiązującego w Unii Europejskiej.

Zmierzają one w kierunku liberalizacji funkcjonowania systemu depozytowo-rozliczeniowego, ujednolicenia pojęcia instrumentu finansowego, wprowadzenia alternatywnych systemów obrotu, umożliwienia zawierania przez pośredników (brokerów) transakcji wewnętrznych z klientami w obrocie wtórnym, prowadzenia doradztwa inwestycyjnego i zarządzania portfelem inwestycyjnym przez spółkę komandytowo-akcyjną, ujednolicenia samego pojęcia „instrument finansowy”, rezygnacji z wymogu uzyskania zgody KPWiG na dopuszczenie do obrotu publicznego i zastąpienie jej prospektem emisyjnym zatwierdzanym przez komisję, braku przymusu obrotu na rynku regulowanym, wyłonienia nowej kategorii inwestora kwalifikowanego i wiele innych.

Ustawa o rynku kapitałowym pociąga za sobą nowelizację ustawy o funduszach inwestycyjnych z 2004 r. Generalnie towarzystwa funduszy inwestycyjnych są zadowolone ze zmian proponowanych w ustawie i oceniają je jako dobre dla rynku. Dotyczy to zwłaszcza kwestii podatkowych w umbrella funds, procedur zatwierdzania prospektów i ich zawartości, większej samodzielności dla towarzystw itd. Nie rozwiązuje to oczywiście wszystkich problemów instytucji, takich jak TFI, tym bardziej że wiele kwestii nie zostało jeszcze uregulowanych.Ważne dla rynku będą więc przepisy wykonawcze do ustawy, które mogą ułatwić lub skomplikować funkcjonowanie instytucji finansowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama