REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odrabianie opóźnień

REKLAMA

W ciągu roku obroty firm faktoringowych wzrosły w Polsce z 12,1 do 14,1 mld zł, ale nadal dzieli je duży dystans do państw zachodnich. Jest jednak szansa na zwiększenie dynamiki.
Mimo że ubiegły rok był kojarzony z trudnymi warunkami rynkowymi w wielu krajach, łączny wolumen światowego faktoringu wypadł znacznie lepiej niż większość innych działów branży bankowo-finansowej. Wartość transakcji faktoringu wyniosła ponad 800 mld euro.
Największym rynkiem usług faktoringowych jest dziś Europa, na którą przypada prawie 70 proc. wartości globalnych transakcji. Szczególny rozwój faktoringu odnotowywany jest na rynkach kilku nowych członków Unii Europejskiej – w Polsce, a także w Czechach i krajach nadbałtyckich. Polski rynek faktoringu nadal jednak nie jest imponujący.
Faktoring pomaga
Działalność firm faktoringowych ma niebagatelne znaczenie dla polskiej gospodarki. W ubiegłym roku obroty dziesięciu największych instytucjonalnych firm zrzeszonych w Konferencji Instytucji Faktoringowych osiągnęły 14,1 mld zł, co stanowi prawie dokładnie dziesięciokrotny wzrost w stosunku do odnotowanych w 1997 r., kiedy faktoring rzeczywiście zaczął być widoczny na naszym rynku. Oferowane usługi pomagają w utrzymaniu płynności finansowej coraz większej liczbie przedsiębiorstw, głównie z branży komputerowej, meblowej, farmaceutycznej, tekstylnej i spożywczej.
Pierwszą instytucją oferującą usługi faktoringowe w Polsce był w 1990 r. Bank Gospodarstwa Krajowego. Dziś na usługi faktoringowe świadczą instytucje dwojakiego rodzaju: banki oraz firmy wyspecjalizowane w obsłudze należności. Banki na ogół zajmują się standardowymi przypadkami i oferują jedynie finansowanie. Natomiast firmy faktoringowe oprócz finansowania oferują także inne usługi, jak prowadzenie rozliczeń, inkaso wierzytelności czy pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności. Taka jest wersja oficjalna, związana ze ścisłym respektowaniem definicji faktora.
Ewolucja tego sektora rynku jest znikoma. W stosunku jednak do istniejących przedsiębiorstw, liczba rachunków faktoringowych – szacowana na 40 tys. – jest ciągle zbyt mała w stosunku do rzeczywistych potrzeb podmiotów gospodarczych.
Trafić w niszę
W tej grupie firm od dawna prym wiedzie Pekao Faktoring, który mimo systematycznego spadku obrotów nadal zagospodarowuje 33 proc. instytucjonalnego rynku. W pewnym odstępie – z obrotami niższymi o jedną trzecią plasują się Polfactor i Handlowy-Heller.
Faktoring w Polsce nadal nie dociera do najmniejszych kilkuosobowych przedsiębiorstw, a więc do 1,7 mln podmiotów gospodarczych. Nic więc dziwnego, że równocześnie powstaje nowy rynek usług faktoringowych, przeznaczonych dla małych podmiotów gospodarczych. Zaczynają powstawać firmy, które nie boją się podejmowania ryzyka obsługiwania niemających jeszcze renomy niewielkich podmiotów. one same, dysponując stosunkowo niewielkim kapitałem, wywodzą się z kręgu małych i średnich firm, toteż właśnie dlatego ciążą ku obsłudze podobnych sobie przedsiębiorstw.
Tacy faktorzy, wywodzący się w prostej linii z firm zajmujących się do tej pory obrotem, a po części także windykacją wierzytelności, są przyszłością polskiego rynku. Ich obrotów nie ma dziś sensu porównywać z obrotami KIF – choć jest to rząd kilkuset milionów zł rocznie – ale siła tego sektora już w niedalekiej przyszłości polegać może na jego liczebności. Według stanu na dziś na rynku aktywnie działa AOW Kinkel i Masłowski, Cash Flow, Premium, na odnotowanie zasługuje Śląska Agencja Finansowa, Fides i Favor.
Najbliższe dwa–trzy lata pokażą, czy na rynku faktoringowym rzeczywiście rozwinie się nowy jego segment, uzupełniający dotychczasową ofertę dużych, wyspecjalizowanych faktorów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marek Matusiak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA