REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

POPiS z VAT-em

REKLAMA

Sondażowi faworyci - Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość - zapewniają, że po wyborach system podatkowy będzie prosty, a podatki niskie.
Eksperci natomiast twierdzą, że takie myślenie to manipulacja. A zapowiedzi stworzenia raju podatkowego w Polsce są raczej mało realne. Niewykluczone też, że zamiast zapłacić mniej, część z nas do reformy dopłaci.

Nareszcie doczekaliśmy się prawdziwej przedwyborczej debaty, w której jedną z najważniejszy kart przetargowych są podatki. Według sondaży, największe szanse na wygranie wyborów parlamentarnych mają Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

REKLAMA

REKLAMA

To te partie przedstawiły też najbardziej kompleksowo swoje podatkowe reformy. Do kompromisu w sprawach podatkowych potencjalnym koalicjantom jednak daleko. Dzieli ich nie tylko to, jak zmieniać podatek dochodowy, ale i to, w jaki sposób obniżać VAT.

PiS chce pozostawienia dotychczasowych stawek lub zejście z 22 do 18 proc. przy stawce podstawowej. PO natomiast lansuje opcję „3x15”, czyli m.in. obniżenie o 7 proc. stawki podstawowej, ale kosztem wzrostu stawek preferencyjnych. Według PiS spowoduje to znaczną podwyżkę ogólnych obciążeń podatników.

Chcąc wywołać Platformę do tablicy, PiS stworzyło kalkulator podatkowy, w którym każdy może obliczyć, ile odda fiskusowi po wygraniu wyborów przez PiS, a ile po wygranej PO. Kalkulator liczy obciążenie z tytułu PIT i VAT łącznie. Niektórzy eksperci widzą w tym manipulację. Podatników interesuje to, ile dostają pieniędzy „na rękę”.

REKLAMA

Dopiero to decyduje o strukturze wydatków, czyli i o tym, ile z tych pieniędzy oddajemy fiskusowi w postaci VAT zawartego w cenach. Andrzej Pośniak, prawnik z CMS Cameron McKenna, podkreślił, że jeśli chodzi o VAT, każdy ma swoją indywidualną strukturę wydatków. – Pomysł kalkulatora byłby bardziej wiarygodny, gdyby od początku przyjąć założenie, że osobno liczymy podatek dochodowy, osobno VAT – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśnił to „GP” prof. dr hab. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, PiS dzięki wyliczeniom kalkulatora chce wykazać, że cały skutek podwyżek VAT, zgodnie z założeniami PO, zostanie przerzucony na ceny.

W dużej mierze jest to założenie trafne. Na pewno jakiejś części sprzedawców to się uda. Jednak w końcu napotkają oni bariery popytu i wtedy ten, kto podniesie ceny o podwyżkę VAT, nie sprzeda takiego towaru – wyjaśniał. – Elastyczność przerzucalności wzrostu podatków na ceny jest różna. Szansa na wzrost ceny np. sałaty jest niewielka. Należy sądzić, że po wprowadzeniu opcji PO „3x15” w przypadku żywności efekt przerzucenia będzie najmniejszy. Dodał również, że obniżka VAT z 22 do 15 proc. byłaby dla sprzedawców swego rodzaju ulgą inwestycyjną. Prawdopodobieństwo obniżek cen jest w tym przypadku nikłe – argumentował.

Jedno jest pewne. Czeka nas raczej nominalne niż realne obniżanie podatków. Zaś obniżenie stawek VAT nie oznacza, że spadną ceny. Tak jak podwyżka nie oznacza ich wzrostu.

Ewa Matyszewska




 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA