REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE wzywa do liberalizacji wolnych zawodów

REKLAMA

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek kraje członkowskie, w tym Polskę, do znoszenia barier utrudniających konkurencję w sześciu kategoriach wolnych zawodów: prawników, notariuszy, inżynierów, architektów, farmaceutów i księgowych (w tym także doradców podatkowych).
Polsce Komisja zarzuca przede wszystkim utrudniony dostęp do zawodów prawniczych oraz "czarny rynek" tych usług.

"Tylko trzy kraje - Dania, Holandia i Wielka Brytania - zgodnie z zaleceniami KE przeprowadzają reformy i usuwają bariery utrudniające konkurencję" - powiedziała ekspertka dyrekcji ds. konkurencji Komisji Europejskiej Jane Grady. Dodała, że w pozostałych krajach "sytuacja jest rozczarowująca".

W poniedziałek KE opublikowała raport, w którym zarzuca krajom członkowskim zarówno tworzenie barier legislacyjnych, jak i ustanawianie ich przez środowiska zawodowe, regulujące dostęp na przykład do usług prawniczych. Chodzi m.in. o stosowanie z góry ustalonych cen, zakaz reklamy i regulowanie dostępu do zawodu. Polska, podobnie jak większość krajów UE, zwleka ze znoszeniem barier w sektorze wolnych zawodów; dotychczas nie przeprowadziła żadnych reform, jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął analizę sytuacji.

"Niedawno byłam w Polsce, by ocenić sytuację. Dostęp do zawodów prawniczych jest bardzo ograniczony. W tym dużym kraju jest mało prawników. Przez to ceny (usług prawniczych) są wysokie i ludzie stoją w kolejkach. Rozwija się czarny rynek usług prawniczych, a wiele osób rezygnuje z pomocy prawnika, bo nie mogą sobie na niego pozwolić" - powiedziała Jane Grady, proszona o podanie najbardziej szokującego przykładu utrudniania konkurencji.
W ubiegłym roku Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do dokonania niezbędnych reform na poziomie narodowym, aby ułatwić konsumentom dostęp do usług wykonywanych przez wolne zawody, jak i sam dostęp do tych zawodów.

Na razie nie chodzi o liberalizację tych zawodów w całej UE, tylko o ułatwienie konkurencji w samych krajach. Śledztwa z powodu utrudniania konkurencji w sektorze wolnych zawodów KE wszczęła dotychczas tylko przeciwko Belgii i Austrii.

Apelując o znoszenie barier utrudniających konkurencję w sektorze wolnych zawodów, KE podkreśla, że ma on duży potencjał dla rozwoju gospodarczego Unii (3 proc. PKB w 2004 roku).

W sektorze wolnych zawodów w krajach UE jest zatrudnionych około 12 mln osób, co stanowi około 6,4 proc. całego zatrudnienia w UE.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA