KE wzywa do liberalizacji wolnych zawodów
REKLAMA
"Tylko trzy kraje - Dania, Holandia i Wielka Brytania - zgodnie z zaleceniami KE przeprowadzają reformy i usuwają bariery utrudniające konkurencję" - powiedziała ekspertka dyrekcji ds. konkurencji Komisji Europejskiej Jane Grady. Dodała, że w pozostałych krajach "sytuacja jest rozczarowująca".
W poniedziałek KE opublikowała raport, w którym zarzuca krajom członkowskim zarówno tworzenie barier legislacyjnych, jak i ustanawianie ich przez środowiska zawodowe, regulujące dostęp na przykład do usług prawniczych. Chodzi m.in. o stosowanie z góry ustalonych cen, zakaz reklamy i regulowanie dostępu do zawodu. Polska, podobnie jak większość krajów UE, zwleka ze znoszeniem barier w sektorze wolnych zawodów; dotychczas nie przeprowadziła żadnych reform, jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął analizę sytuacji.
"Niedawno byłam w Polsce, by ocenić sytuację. Dostęp do zawodów prawniczych jest bardzo ograniczony. W tym dużym kraju jest mało prawników. Przez to ceny (usług prawniczych) są wysokie i ludzie stoją w kolejkach. Rozwija się czarny rynek usług prawniczych, a wiele osób rezygnuje z pomocy prawnika, bo nie mogą sobie na niego pozwolić" - powiedziała Jane Grady, proszona o podanie najbardziej szokującego przykładu utrudniania konkurencji.
W ubiegłym roku Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do dokonania niezbędnych reform na poziomie narodowym, aby ułatwić konsumentom dostęp do usług wykonywanych przez wolne zawody, jak i sam dostęp do tych zawodów.
Na razie nie chodzi o liberalizację tych zawodów w całej UE, tylko o ułatwienie konkurencji w samych krajach. Śledztwa z powodu utrudniania konkurencji w sektorze wolnych zawodów KE wszczęła dotychczas tylko przeciwko Belgii i Austrii.
Apelując o znoszenie barier utrudniających konkurencję w sektorze wolnych zawodów, KE podkreśla, że ma on duży potencjał dla rozwoju gospodarczego Unii (3 proc. PKB w 2004 roku).
W sektorze wolnych zawodów w krajach UE jest zatrudnionych około 12 mln osób, co stanowi około 6,4 proc. całego zatrudnienia w UE.
REKLAMA
REKLAMA