REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piechota za obniżką akcyzy na paliwo

REKLAMA

Minister gospodarki Jacek Piechota uważa, że ewentualna obniżka akcyzy na paliwa powinna być większa niż 5 proc., o które zmniejszono akcyzę wiosną ubiegłego roku.
Piechota zastrzegł, że sprawa jest nadal analizowana, a ostateczne propozycje przedstawione będą na wtorkowym posiedzeniu rządu, który ma podjąć decyzję w tej kwestii.

"Nie chcę rzucać żadnymi wielkościami, sprawę jeszcze będziemy analizować. W mojej ocenie powinna być to na pewno bardziej znacząca obniżka akcyzy niż w ubiegłym roku, kiedy była zaledwie 5-procentowa" - powiedział minister w Katowicach, gdzie uczestniczył w uroczystościach 60-lecia Głównego Instytutu Górnictwa.

"Obecnie akcyza na benzynę wynosi 1,57 zł, a 1,10 zł na olej napędowy. Wydaje się zatem, że jest przestrzeń do obniżenia akcyzy, a już na pewno do utrzymania jej co najmniej na tym poziomie, więc jest o czym dyskutować z ministrem finansów" - powiedział Piechota, dodając, że zdecydowanie jest zwolennikiem szukania możliwości obniżenia akcyzy na paliwa.

W ocenie Piechoty, 5-proc. ubiegłoroczna obniżka akcyzy de facto nie została zauważona, a jej rola ograniczyła się do ustabilizowania sytuacji producentów i sprzedawców paliw. Powodem - zdaniem ministra - był postępujący wzrost cen oraz utrzymywanie się zapotrzebowania na paliwa na podobnym poziomie, mimo wzrostu cen.

"Dziś wydaje się, że sytuacja jest nieco inna. W pierwszym półroczu tego roku zanotowaliśmy kilkuprocentowy spadek sprzedaży benzyny i oleju napędowego przez polskich producentów. Jeszcze dodatkowo tę sprawę analizujemy" - powiedział Piechota, powołując się na opracowane w ministerstwie analizy.

Jeżeli dodatkowe analizy potwierdzą tę tendencję, mogłoby - jak mówił minister - okazać się, że podnoszenie lub samo utrzymywanie akcyzy na wysokim poziomie przy wzroście cen paliw spowoduje zmniejszenie sprzedaży paliw, czyli utrzymanie lub spadek dochodów do budżetu z tytułu akcyzy. Przypomniał, że taka sytuacja wystąpiła już trzy lata temu na rynku alkoholu. Dochody budżetu wzrosły po obniżce akcyzy. Minister zwrócił też uwagę, że na otwartym rynku istnieje możliwość zaopatrywania się w paliwo poza granicami Polski.

"To rozwiązanie dla obszarów przygranicznych, ale to mimo wszystko znaczący udział w ilości handlu paliwami w Polsce" - powiedział Piechota.

Ostateczne stanowisko swojego resortu Piechota ma przedstawić podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Jego zdaniem, we wtorek rząd powinien sprawę nie tylko przedyskutować, ale też podjąć decyzję; na posiedzeniu ma zapaść także decyzja w sprawie projektu przyszłorocznego budżetu, gdzie wpływy z akcyzy należą do podstawowych dochodów.

We wtorek rząd ma również podjąć decyzję, w jaki sposób zrekompensować koszty wejścia w życie ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane. Minister finansów jako jedną z rozważanych możliwości podał podwyżkę akcyzy. Sprzeciwia się temu Piechota.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych szacuje, że koszt paliwa stanowi blisko 40 proc. ogółu kosztów usług świadczonych przez przewoźników. W cenie benzyny PB95 akcyza stanowi 40,7 proc., a łącznie wszystkie podatki 64,7 proc. W cenie oleju napędowego akcyza wynosi 30,5 proc., a podatki w sumie 54,5 proc.

W połowie maja ubiegłego roku rząd zdecydował o obniżce akcyzy na paliwa o 5 proc. (ok. 5 groszy na litrze) oraz uwolnieniu rezerw obowiązkowych PKN Orlen. Wcześniej resort gospodarki przekonywał ministerstwo finansów do głębszej, 10-proc. obniżki akcyzy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA