REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piechota za obniżką akcyzy na paliwo

REKLAMA

Minister gospodarki Jacek Piechota uważa, że ewentualna obniżka akcyzy na paliwa powinna być większa niż 5 proc., o które zmniejszono akcyzę wiosną ubiegłego roku.
Piechota zastrzegł, że sprawa jest nadal analizowana, a ostateczne propozycje przedstawione będą na wtorkowym posiedzeniu rządu, który ma podjąć decyzję w tej kwestii.

"Nie chcę rzucać żadnymi wielkościami, sprawę jeszcze będziemy analizować. W mojej ocenie powinna być to na pewno bardziej znacząca obniżka akcyzy niż w ubiegłym roku, kiedy była zaledwie 5-procentowa" - powiedział minister w Katowicach, gdzie uczestniczył w uroczystościach 60-lecia Głównego Instytutu Górnictwa.

"Obecnie akcyza na benzynę wynosi 1,57 zł, a 1,10 zł na olej napędowy. Wydaje się zatem, że jest przestrzeń do obniżenia akcyzy, a już na pewno do utrzymania jej co najmniej na tym poziomie, więc jest o czym dyskutować z ministrem finansów" - powiedział Piechota, dodając, że zdecydowanie jest zwolennikiem szukania możliwości obniżenia akcyzy na paliwa.

W ocenie Piechoty, 5-proc. ubiegłoroczna obniżka akcyzy de facto nie została zauważona, a jej rola ograniczyła się do ustabilizowania sytuacji producentów i sprzedawców paliw. Powodem - zdaniem ministra - był postępujący wzrost cen oraz utrzymywanie się zapotrzebowania na paliwa na podobnym poziomie, mimo wzrostu cen.

"Dziś wydaje się, że sytuacja jest nieco inna. W pierwszym półroczu tego roku zanotowaliśmy kilkuprocentowy spadek sprzedaży benzyny i oleju napędowego przez polskich producentów. Jeszcze dodatkowo tę sprawę analizujemy" - powiedział Piechota, powołując się na opracowane w ministerstwie analizy.

Jeżeli dodatkowe analizy potwierdzą tę tendencję, mogłoby - jak mówił minister - okazać się, że podnoszenie lub samo utrzymywanie akcyzy na wysokim poziomie przy wzroście cen paliw spowoduje zmniejszenie sprzedaży paliw, czyli utrzymanie lub spadek dochodów do budżetu z tytułu akcyzy. Przypomniał, że taka sytuacja wystąpiła już trzy lata temu na rynku alkoholu. Dochody budżetu wzrosły po obniżce akcyzy. Minister zwrócił też uwagę, że na otwartym rynku istnieje możliwość zaopatrywania się w paliwo poza granicami Polski.

"To rozwiązanie dla obszarów przygranicznych, ale to mimo wszystko znaczący udział w ilości handlu paliwami w Polsce" - powiedział Piechota.

Ostateczne stanowisko swojego resortu Piechota ma przedstawić podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Jego zdaniem, we wtorek rząd powinien sprawę nie tylko przedyskutować, ale też podjąć decyzję; na posiedzeniu ma zapaść także decyzja w sprawie projektu przyszłorocznego budżetu, gdzie wpływy z akcyzy należą do podstawowych dochodów.

We wtorek rząd ma również podjąć decyzję, w jaki sposób zrekompensować koszty wejścia w życie ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane. Minister finansów jako jedną z rozważanych możliwości podał podwyżkę akcyzy. Sprzeciwia się temu Piechota.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych szacuje, że koszt paliwa stanowi blisko 40 proc. ogółu kosztów usług świadczonych przez przewoźników. W cenie benzyny PB95 akcyza stanowi 40,7 proc., a łącznie wszystkie podatki 64,7 proc. W cenie oleju napędowego akcyza wynosi 30,5 proc., a podatki w sumie 54,5 proc.

W połowie maja ubiegłego roku rząd zdecydował o obniżce akcyzy na paliwa o 5 proc. (ok. 5 groszy na litrze) oraz uwolnieniu rezerw obowiązkowych PKN Orlen. Wcześniej resort gospodarki przekonywał ministerstwo finansów do głębszej, 10-proc. obniżki akcyzy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA