| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W inwestorach można przebierać

W inwestorach można przebierać

Inwestycyjny boom nie tylko się nie kończy, ale nabiera rozpędu. Do Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP) napływa tyle ofert, że resort będzie wybierał tylko te najbardziej atrakcyjne.

Dziś rząd ma przedstawić ofertę finansowego wsparcia dla dwóch producentów części dla branży motoryzacyjnej. Obie firmy z kapitałem amerykańskim (resort gospodarki nie chce jeszcze ujawniać ich nazw) już wcześniej zadeklarowały chęć rozpoczęcia produkcji w Polsce. Łącznie zamierzają zainwestować ok. 300 mln dolarów i zatrudnić blisko 700 osób. Pod budowę zakładów wybrały Dolny Śląsk.
Na rządowe propozycje czekają także dwie amerykańskie firmy z branży IT oraz centrum badawczo-rozwojowe. Wszystkie zwróciły się do MGiP w tym tygodniu. Z kolei do połowy tego miesiąca należy oczekiwać podpisania umów inwestycyjnych z dwoma inwestorami sektora nowoczesnych usług: IMB oraz Philip Morris.
W resorcie gospodarki przyznają: takiego najazdu przedstawicieli zachodniego kapitału jeszcze w naszym kraju nie odnotowano.
– Niemal codziennie przychodzi do mnie ktoś nowy. Wszyscy mówią, że chcą tu inwestować – powiedział Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki.
Z uwagi na rosnącą liczbę ofert, MGiP zaczyna w nich przebierać. Każdy z inwestorów oczekuje rządowej pomocy w postaci zwolnień, ulg lub grantów inwestycyjnych, więc pozytywne decyzje wydawane będą coraz ostrożniej. Taki sygnał otrzymał już koreański producent opon Hankook, który na początku tego roku proponował nam budowę fabryki, potem zrezygnował i zwrócił się do Słowaków, a teraz ponownie zmienił zdanie i chce do Polski.
– Sytuacja się zmieniła. Teraz to my możemy dyktować warunki – mówi M. Kaszuba.
MGiP ma dziś jeden problem: jak działać, by możliwie największą liczbę projektów inwestycyjnych zamknąć jeszcze przed wyborami. Programy wieloletniego wsparcia wymagają podjęcia decyzji na szczeblu rządowym, a chaos przy konstruowaniu nowej ekipy mógłby wydłużyć procedury. Niewykluczone, że chcieliby skorzystać na tym nasi konkurenci: Czesi, Słowacy i Węgrzy.
Jednak na razie to Polska ma szansę objęcia pozycji lidera w inwestycyjnym rankingu tej części Europy. Jednym z powodów jest pojawienie się nowych branż. Według Colliers International, jednej z największych grup doradczych w zakresie nieruchomości, naszym krajem zainteresowana jest przynajmniej jedna trzecia ankietowanych przez nią firm z dziedziny biotechnologii i farmacji.
Dla zapewnienia odpowiedniej ilości gruntów inwestycyjnych po raz kolejny skorygowano granice specjalnych stref ekonomicznych. Tym razem kostrzyńsko-słubickiej, wałbrzyskiej i starachowickiej. Dzięki temu tylko w tej pierwszej zostanie zainwestowanych ponad 10 mln euro, co pozwoli utworzyć 430 miejsc pracy.
Adam Woźniak


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK