REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W inwestorach można przebierać

REKLAMA

Inwestycyjny boom nie tylko się nie kończy, ale nabiera rozpędu. Do Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP) napływa tyle ofert, że resort będzie wybierał tylko te najbardziej atrakcyjne.
Dziś rząd ma przedstawić ofertę finansowego wsparcia dla dwóch producentów części dla branży motoryzacyjnej. Obie firmy z kapitałem amerykańskim (resort gospodarki nie chce jeszcze ujawniać ich nazw) już wcześniej zadeklarowały chęć rozpoczęcia produkcji w Polsce. Łącznie zamierzają zainwestować ok. 300 mln dolarów i zatrudnić blisko 700 osób. Pod budowę zakładów wybrały Dolny Śląsk.
Na rządowe propozycje czekają także dwie amerykańskie firmy z branży IT oraz centrum badawczo-rozwojowe. Wszystkie zwróciły się do MGiP w tym tygodniu. Z kolei do połowy tego miesiąca należy oczekiwać podpisania umów inwestycyjnych z dwoma inwestorami sektora nowoczesnych usług: IMB oraz Philip Morris.
W resorcie gospodarki przyznają: takiego najazdu przedstawicieli zachodniego kapitału jeszcze w naszym kraju nie odnotowano.
– Niemal codziennie przychodzi do mnie ktoś nowy. Wszyscy mówią, że chcą tu inwestować – powiedział Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki.
Z uwagi na rosnącą liczbę ofert, MGiP zaczyna w nich przebierać. Każdy z inwestorów oczekuje rządowej pomocy w postaci zwolnień, ulg lub grantów inwestycyjnych, więc pozytywne decyzje wydawane będą coraz ostrożniej. Taki sygnał otrzymał już koreański producent opon Hankook, który na początku tego roku proponował nam budowę fabryki, potem zrezygnował i zwrócił się do Słowaków, a teraz ponownie zmienił zdanie i chce do Polski.
– Sytuacja się zmieniła. Teraz to my możemy dyktować warunki – mówi M. Kaszuba.
MGiP ma dziś jeden problem: jak działać, by możliwie największą liczbę projektów inwestycyjnych zamknąć jeszcze przed wyborami. Programy wieloletniego wsparcia wymagają podjęcia decyzji na szczeblu rządowym, a chaos przy konstruowaniu nowej ekipy mógłby wydłużyć procedury. Niewykluczone, że chcieliby skorzystać na tym nasi konkurenci: Czesi, Słowacy i Węgrzy.
Jednak na razie to Polska ma szansę objęcia pozycji lidera w inwestycyjnym rankingu tej części Europy. Jednym z powodów jest pojawienie się nowych branż. Według Colliers International, jednej z największych grup doradczych w zakresie nieruchomości, naszym krajem zainteresowana jest przynajmniej jedna trzecia ankietowanych przez nią firm z dziedziny biotechnologii i farmacji.
Dla zapewnienia odpowiedniej ilości gruntów inwestycyjnych po raz kolejny skorygowano granice specjalnych stref ekonomicznych. Tym razem kostrzyńsko-słubickiej, wałbrzyskiej i starachowickiej. Dzięki temu tylko w tej pierwszej zostanie zainwestowanych ponad 10 mln euro, co pozwoli utworzyć 430 miejsc pracy.
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA