REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W inwestorach można przebierać

REKLAMA

Inwestycyjny boom nie tylko się nie kończy, ale nabiera rozpędu. Do Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP) napływa tyle ofert, że resort będzie wybierał tylko te najbardziej atrakcyjne.
Dziś rząd ma przedstawić ofertę finansowego wsparcia dla dwóch producentów części dla branży motoryzacyjnej. Obie firmy z kapitałem amerykańskim (resort gospodarki nie chce jeszcze ujawniać ich nazw) już wcześniej zadeklarowały chęć rozpoczęcia produkcji w Polsce. Łącznie zamierzają zainwestować ok. 300 mln dolarów i zatrudnić blisko 700 osób. Pod budowę zakładów wybrały Dolny Śląsk.
Na rządowe propozycje czekają także dwie amerykańskie firmy z branży IT oraz centrum badawczo-rozwojowe. Wszystkie zwróciły się do MGiP w tym tygodniu. Z kolei do połowy tego miesiąca należy oczekiwać podpisania umów inwestycyjnych z dwoma inwestorami sektora nowoczesnych usług: IMB oraz Philip Morris.
W resorcie gospodarki przyznają: takiego najazdu przedstawicieli zachodniego kapitału jeszcze w naszym kraju nie odnotowano.
– Niemal codziennie przychodzi do mnie ktoś nowy. Wszyscy mówią, że chcą tu inwestować – powiedział Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki.
Z uwagi na rosnącą liczbę ofert, MGiP zaczyna w nich przebierać. Każdy z inwestorów oczekuje rządowej pomocy w postaci zwolnień, ulg lub grantów inwestycyjnych, więc pozytywne decyzje wydawane będą coraz ostrożniej. Taki sygnał otrzymał już koreański producent opon Hankook, który na początku tego roku proponował nam budowę fabryki, potem zrezygnował i zwrócił się do Słowaków, a teraz ponownie zmienił zdanie i chce do Polski.
– Sytuacja się zmieniła. Teraz to my możemy dyktować warunki – mówi M. Kaszuba.
MGiP ma dziś jeden problem: jak działać, by możliwie największą liczbę projektów inwestycyjnych zamknąć jeszcze przed wyborami. Programy wieloletniego wsparcia wymagają podjęcia decyzji na szczeblu rządowym, a chaos przy konstruowaniu nowej ekipy mógłby wydłużyć procedury. Niewykluczone, że chcieliby skorzystać na tym nasi konkurenci: Czesi, Słowacy i Węgrzy.
Jednak na razie to Polska ma szansę objęcia pozycji lidera w inwestycyjnym rankingu tej części Europy. Jednym z powodów jest pojawienie się nowych branż. Według Colliers International, jednej z największych grup doradczych w zakresie nieruchomości, naszym krajem zainteresowana jest przynajmniej jedna trzecia ankietowanych przez nią firm z dziedziny biotechnologii i farmacji.
Dla zapewnienia odpowiedniej ilości gruntów inwestycyjnych po raz kolejny skorygowano granice specjalnych stref ekonomicznych. Tym razem kostrzyńsko-słubickiej, wałbrzyskiej i starachowickiej. Dzięki temu tylko w tej pierwszej zostanie zainwestowanych ponad 10 mln euro, co pozwoli utworzyć 430 miejsc pracy.
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA