REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty mocniejszy

REKLAMA

Polska waluta jest coraz mocniejsza, choć analitycy i inwestorzy spodziewali się jej osłabienia w związku z wyborami parlamentarnymi.
Wczoraj euro było u nas najtańsze od pięciu i pół miesiąca – kurs euro/złoty wyniósł rano 3,98 zł, po tym, jak w środę osiągnął poziom 4,02 zł. Ostatni raz taki poziom kursu euro/złoty mieliśmy w połowie marca.
Zagranica kupuje
Na wzmocnienie się złotego do euro duży wpływ miała decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe i utrzymała łagodne nastawienie w polityce monetarnej – co może zapowiadać kolejne cięcia stóp. Werdykt RPP zachęcił inwestorów do kupowania obligacji, których cena wzrasta w oczekiwaniu na dalsze obniżki stóp, a to wzmocniło i wzmacniać będzie złotego – zagraniczni inwestorzy, żeby kupić obligacje, muszą wymieniać swoje waluty na złote. Złoty wzmacnia się również dlatego, że zagraniczni inwestorzy kupują naszą walutę, ponieważ jest im potrzebna do ewentualnego zakupu akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które 23 września zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ponadto złotego wzmacnia napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nie sprawdzają się więc wcześniejsze prognozy ekonomistów i inwestorów, mówiące o tym, że przed wyborami złoty się osłabi. Zwycięża bowiem przekonanie, że działania nowego rządu wyłonionego w wyborach parlamentarnych będą korzystne dla gospodarki i polityki pieniężnej. Dlatego oczekuje się nawet, że po wyborach złoty się jeszcze umocni, a kurs euro/złoty wyniesie w końcu roku 3,90- 4,0 zł.
Źle dla eksportu
Wzmacnianie się złotego jest niekorzystne dla eksportu (za sprzedane towary eksporterzy otrzymują coraz mniej gotówki po wymianie euro na złote), który ciągnie naszą gospodarkę, przy słabym popycie krajowym. – Przy wzmacniającym się złotym eksport jest na granicy opłacalności. Odczuwają to zwłaszcza małe i średnie firmy, których udział w naszej sprzedaży na rynkach zagranicznych jest bardzo duży. Wzrost wartości naszej waluty ma mniejsze znaczenie dla wielkich firm, ponieważ w ich eksporcie duży udział ma import (na przykład podzespołów do produkcji), którego opłacalność rośnie przy aprecjacji złotego – wyjaśnia prof. Ryszard Michalski, dyrektor Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.
Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA