Podatek Belki niekonieczny
REKLAMA
REKLAMA
– Podobny podatek zniesiono na Węgrzech – poinformowano „GP”. Komisja ostrzega jednak przed ewentualnymi budżetowymi skutkami zniesienia podatku od oszczędności. Mogą się one wiązać z obowiązującą Polskę dyrektywą dotyczącą opodatkowania oszczędności w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta wprowadza tzw. system wymiany informacji między krajami UE. Ma on służyć temu, aby podatek od zysków z oszczędności trafiał do kraju rezydencji podatkowej odbiorcy odsetek.
REKLAMA
Dyrektywa przewiduje jednak okresy przejściowe dla Austrii, Belgii i Luksemburga. Państwa te nie muszą na razie stosować systemu wymiany informacji, przy czym mogą zachować dla siebie 25 proc. podatku od zysków z oszczędności w przypadku, gdy lokaty zakładają tam rezydenci podatkowi innych państw UE. Także polscy rezydencji podatkowi mogą tam bez przeszkód zakładać konta oszczędnościowe. W przypadku Belgii podatek wynosi 15 proc. od zysku z odsetek i w tej wysokości Belgia opodatkuje także dochód z odsetek polskiego inwestora.
Zgodnie z dyrektywą Belgia zachowa dla siebie 25 proc. podatku, a 75 proc. zostanie przetransferowane do Polski. Będzie można uznać, że Polska pobrała efektywnie 11,25 proc. podatku od oszczędności, mimo że po zniesieniu nie będzie on obowiązywał. Zgodnie z dyrektywą podatnik będzie mógł wystąpić do Polski o refundację potrąconego podatku. Komisja ostrzega, że w takim wypadku zniesienie opodatkowania może wpłynąć negatywnie na finanse Polski.
REKLAMA
Problemu można by uniknąć, gdyby Polacy lokujący pieniądze w Belgii, Austrii lub Luksemburgu okazywali tam tzw. certyfikaty rezydencji podatkowej. Polska nie może jednak nakazać tego swoim obywatelom. Czekamy na stanowisko Ministerstwa Finansów.
Przypomnijmy: likwidację podatku zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Pojawiły się jednak opinie, że nie można go znieść, gdyż zakazuje tego prawo europejskie – dyrektywa 2003/48/EC.
Na przykład zdaniem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej podatek można obniżyć, ale nie można się z niego całkowicie wycofać. Wynikać ma to z preambuły do dyrektywy. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się jednak eksperci podatkowi, którzy są zdania, że nie ma przeszkód do zniesienia podatku Belki.
REKLAMA
REKLAMA