REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej świadczeń i niższe składki

REKLAMA

Są duże szanse, by w 2006 r. weszły w życie korzystne dla pracodawców i pracowników rozwiązania dotyczące funkcjonowania Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jak dowiedziała się „GP”, rząd pracuje nad poszerzeniem katalogu świadczeń wypłacanych pracownikom ze środków funduszu. Rozważana jest możliwość obniżenia składki odprowadzanej na jego rzecz przez pracodawców.

REKLAMA

Zmiany mają dotyczyć m.in. rozszerzenia katalogu świadczeń wypłacanych pracownikom niewypłacalnych firm. Wśród propozycji, jakie przewiduje projekt, znalazło się przywrócenie wypłat ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy z powodu upadłości pracodawcy. Ponadto fundusz ma wypłacać odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia spowodowanego upadłością lub likwidacją pracodawcy (o którym mowa w art. 361 kodeksu pracy).

REKLAMA

Powodem rozpoczęcia prac nad projektem zmian w ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy jest konieczność implementacji prawa Unii Europejskiej (zmieniła się dyrektywa dotycząca ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy), a także zobowiązania wynikające z Europejskiej Karty Społecznej.

REKLAMA

Istotne dla pracodawców zmiany dotyczą obniżenia wysokości składki, jaką płacą na rzecz funduszu. Obecnie jej wysokość wynosi 0,15 proc. kwot wypłat, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dyrektor Waldemar Kruk z Krajowego Biura Funduszu wyliczył, że przy takiej wysokości składki pracodawca płaci przeciętnie co miesiąc 1,95 zł za każdego pracownika. Obniżenie składki do poziomu 0,1 proc. podstawy składki na ubezpieczenie społeczne ulży pracodawcom. Trzeba mieć nadzieję, że nie dojdzie do fali upadłości, która ponownie wyczerpie zasoby finansowe FGŚP. Jednak w zdrowej gospodarce upadłości i kłopoty firm, nawet tych znanych, jak np. producent napojów Hellena, są zjawiskiem naturalnym.

Dodatkowo rozważana jest możliwość przywrócenia Rady Funduszu. Miałaby ona spełniać funkcję ciała opiniodawczo-doradczego Ministerstwa Gospodarki i Pracy. W skład rady wchodziliby przedstawiciele pracodawców. Przywrócenie tego ciała nie oznacza powrotu do uchylonego art. 4 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych, pozwalającego na udzielanie pożyczki przedsiębiorcy w związku z jego przejściowymi trudnościami finansowymi.

Nie jest jednak wykluczona dyskusja nad wprowadzeniem do ustawy pewnych rozwiązań, które pomogą przedsiębiorcom w razie chwilowych kłopotów finansowych na zdobycie środków na wypłaty świadczeń pracowniczych. Przypomnijmy, że uchylony art. 4 ustawy był jedną z głównych przyczyn kryzysu finansowego, jaki dotknął fundusz w 2001 r. Niezrealizowane świadczenia sięgnęły wtedy kwoty ok. 110 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA