REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Solidarność zmieniła losy naszego kraju

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Obchodzimy 25 rocznicę powstania Solidarności, która zdecydowanie zmieniła losy naszego kraju, przywróciła nas do cywilizowanego świata. Z prognoz ekspertów wynika, że do czasu 50 urodzin Solidarności zdecydowanie skrócimy dystans, jaki dziś nas dzieli do bogatych krajów starej Unii Europejskiej.
Niebawem wchodzić będziemy w okres bardzo szybkiego starzenia się społeczeństwa. Dzieci będzie coraz mniej, ale żyć będziemy dłużej. W rezultacie za ćwierć wieku liczba ludności naszego kraju zmniejszy się o 2,5 mln, do 35,7 mln osób, a prawie co czwarta osoba będzie seniorem – wynika z prognozy demograficznej Głównego Urzędu Statystycznego. Zdecydowanie zwiększy się liczba ludności w wieku poprodukcyjnym (kobiet w wieku 60 i więcej lat oraz mężczyzn w wieku 65 i więcej lat). Takich osób będzie 9,6 mln – obecnie jest 5,9 mln.
Ogromne wyzwania

REKLAMA

Wszystko to sprawia, że czekają nas ogromne wyzwania gospodarcze i społeczne. Wśród nich najważniejsze związane będą z zaspokojeniem różnego rodzaju potrzeb ludności w wieku poprodukcyjnym, dotyczących na przykład opieki i zdrowia. Dlatego potrzebny jest szybki rozwój gospodarczy, który zapewniłby na to środki.
– Jeśli gospodarka rozwijać się będzie w obecnym tempie – 4-4,5 proc. – to za ćwierć wieku produkt krajowy brutto przypadający na mieszkańca naszego kraju osiągnie 80 proc. kwoty mieszkańców starej Unii Europejskiej. Będziemy więc jeszcze wyraźnie ubożsi niż Niemcy, czy Francuzi. Jednak Polska mogłaby rozwijać się szybciej niż w ostatnim dziesięcioleciu.

REKLAMA

Zdaniem wielu ekonomistów, przy właściwej polityce gospodarczej nasz kraj mógłby się rozwijać w tempie 5-6 proc. Ale należałoby podejmować odpowiednie decyzje, nie można byłoby na przykład rozmontowywać reformy emerytalnej dla górników. Wówczas za ćwierć wieku moglibyśmy uzyskać średni poziom PKB mieszkańców starej Unii Europejskiej. Ale jest to bardzo mało prawdopodobne, bo widzę potężny opór przeciwko bardziej gruntownym reformom, zwłaszcza finansów publicznych – powiedział prof. Witold Orłowski,
doradca ekonomiczny Prezydenta RP.

Bezrobocie spadnie

Zmieni się sytuacja na rynku pracy. – Prognozowanie rynku pracy w perspektywie 25 lat jest wróżeniem z fusów. Ale generalnie bezrobocie w Polsce ma wszelkie podstawy, aby szybko maleć. Już w horyzoncie pięciu lat jest szansa, aby bezrobocie spadło do cywilizowanego poziomu, czyli do jednocyfrowej stopy bezrobocia. To wymagałoby bardzo radykalnych, odważnych decyzji dotyczących struktury rynku pracy, poczynając od kwestii związanych z obciążeniem pracy dodatkowymi kosztami – mówi prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej.

REKLAMA

Ubywać będzie osób w wieku produkcyjnym, w przyszłości pojawi się więc dylemat, jak zagwarantować siłę roboczą dla gospodarki. Dlatego prawdopodobnie będziemy musieli zachęcać do osiedlania się w naszym kraju na przykład Turków. Gdyby tak się stało, wówczas zmieniłby się krajobraz nad Wisłą, gdyż pojawiłyby się w nim meczety w dość dużej liczbie, które są dziś rzadkością.

W Polsce mamy dziś ogromny deficyt mieszkań – własnego kąta nie ma półtora miliona rodzin, a jeden milion przebywa w domach, które ze względu na stan techniczny powinny być zburzone. Jeśli budować będziemy domy w takim tempie jak dotychczas, to dopiero za 25 lat każde gospodarstwo domowe będzie miało własny dach nad głową.
Za ćwierć wieku zdecydowanie zmieni się obraz naszej gospodarki. Wyraźnie dominować w niej będą usługi, tak jak to jest dziś w starych krajach Unii Europejskiej i gospodarkach wysoko rozwiniętych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Rynki finansowe prawdopodobnie ulegną procesom konsolidacji z rynkami innych krajów. Obejmie to między innymi giełdę, banki i inne instytucje finansowe. Wydaje się jednak, że Warszawa może stać się jednym z europejskich centrów finansowych o znaczeniu regionalnym – mówi Agnieszka Decewicz, analityk w Banku Pekao.
Na daleki plan zepchnięte zostaną przemysły surowcowe, na przykład górnictwo.

Mniej kopalń

– Obecnie mamy 42 kopalnie węgla kamiennego. Za 25 lat zostanie ich 20 lub 21, przy czym tylko w 10 zasoby węgla będą łatwo dostępne. Z 5 kopalń węgla koksowego zostaną 2, ale z łatwo dostępnym złożem nie będzie praktycznie żadnej. Bez budowy nowych kopalń za 25 lat zabraknie nam węgla koksowego. Kłopoty będą też z węglem energetycznym, jeśli energetyka zawodowa nie przestawi się na węgiel brunatny.

Tego ostatniego jest dużo, ale potrzeba pieniędzy na udostępnienie złóż – ocenia prof. Wiesław Blaszke z Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego PAN z Krakowa. Dodaje, że skomplikowana okaże się kwestia prywatyzacji, bo nikt nie będzie chciał kupić kopalń, w których zasoby za 25 lat się wyczerpią. Przy obecnych kosztach wydobycia i zatrudnienia sprywatyzowanie sektora przez kapitał państwowo-prywatny czy prywatny raczej nie wchodzi w rachubę. Prywatyzacja może się natomiast powieść przez znalezienie strategicznego inwestora, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego.

Lepsze drogi

Będziemy mieli lepszą infrastrukturę komunikacyjną. Do roku 2020 powinny zostać zmodernizowane wszystkie główne linie kolejowe o długości 5277 km (sieć TEN). Przed rokiem 2013 rozpocznie się budowa pierwszej linii szybkiej kolei na trasie Warszawa – Wrocław oraz budowa drugiego centralnego lotniska dla Polski – informuje Jarosław Pasek, zastępca dyrektora Departamentu Programowania i Strategii, Ministerstwo Infrastruktury.

Ocenia się, że do 2030 roku powstanie 2,5 tys. km autostrad. Będziemy po nich jeździć innymi niż dziś pojazdami.

– Kierunek rozwoju rynku motoryzacyjnego jest dość stabilny i nie należy spodziewać się powstania zupełnie nowych pojazdów. Z pewnością nadal będą trwały prace nad zapewnieniem innego źródła napędu, nad zastąpieniem klasycznego silnika spalinowego czymś innym – twierdzi Jakub Faryś, ze Związku Motoryzacyjnego SOIS.
W podróżach możemy mieć jednak zgoła inne widoki niż dziś.

W wielu miejscach mogą pojawić się stepy, ponieważ już dziś na jednej trzeciej powierzchni kraju mamy niedobór wody. Polska jest bowiem krajem o najmniejszych zasobach wód powierzchniowych w Europie i ciągle ich ubywa.

Janusz K. Kowalski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA