REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od oszczędności może być zniesiony

REKLAMA

Nie ma przeszkód, by zlikwidować wprowadzony przez Marka Belkę podatek od odsetek z oszczędności. Nie będzie to niezgodne z przepisami unijnymi. Stanowisko Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, że opodatkowanie oszczędności nakazuje preambuła do dyrektywy UE, jest błędne - uważają eksperci podatkowi.

Zniesienie wprowadzonego przez Marka Belkę podatku od oszczędności oraz zysków kapitałowych, osiąganych np. na giełdzie, przewiduje program Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

Zdaniem posła Artura Zawiszy (PiS), opodatkowanie oszczędności i zysków z kapitałów szkodzi oszczędzającym. Szkodzi też krajowi, gdyż lokowanie pieniędzy korzystnie wpływa na gospodarkę.

REKLAMA

Niektóre media zarzuciły PiS, że propozycja likwidacji podatku Belki to przedwyborcze oszustwo. Twierdzono, że podatku tego nie można znieść, bo zakazuje tego unijna dyrektywa 2003/48/EC. Politycy PiS nie kryli zaskoczenia. – Musimy przeanalizować jej przepisy. Być może będzie możliwe ich „obejście” – mówił poseł A. Zawisza.

Sięgnęliśmy po wspomnianą dyrektywę. Wcale nie nakazuje ona państwom członkowskim UE opodatkowywania dochodów z oszczędności. Mówi raczej o sposobach rozliczeń między państwami, które taki podatek wprowadziły, w przypadku gdy obywatel jednego kraju lokuje pieniądze w innym. Jest to konieczne, bo, jak tłumaczy Piotr Wysocki, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, osoby fizyczne często unikają opodatkowania dochodów odsetkowych w państwie, w którym są rezydentami podatkowymi.

Według dr. Janusza Fiszera, partnera z Kancelarii Prawnej White & Case, adiunkta z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektywa nie nakłada na Polskę bezwzględnego obowiązku pobierania podatku od odsetek od oszczędności. Mamy obowiązek dokonywania tzw. automatycznej wymiany informacji o dochodach uzyskanych w Polsce z tego tytułu przez rezydentów innych państw członkowskich UE. – Nie ma przeszkód, aby Polska zniosła w dowolnym momencie opodatkowanie odsetek od oszczędności, o ile oczywiście wypełniać będzie wynikające z dyrektywy zobowiązania dotyczące tzw. automatycznej wymiany informacji – mówi dr Janusz Fiszer.

PiS ma więc szansę zrealizować przedwyborcze obietnice. Na przeszkodzie stoi jednak Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Według UKIE, obowiązek opodatkowania oszczędności wynika z... preambuły do dyrektywy. Doktor J. Fiszer uważa jednak, że obowiązki państw członkowskich nie mogą wynikać z preambuły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Finansów, do którego zwróciliśmy się w tej sprawie, jeszcze nie udzieliło nam odpowiedzi.


Ewa Matyszewska, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA