REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpierw przeczytaj umowę

REKLAMA

W pierwszym półroczu do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 2281 skarg, czyli 5,7 proc. więcej niż przed rokiem. Ponad jedną trzecią z nich udaje się załatwić niemal od ręki.

Najliczniejsza grupa skarg dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych (1292 zażalenia, co stanowi 56,6 proc. wszystkich). Wynika to głównie z faktu, że polisy samochodowe stanowią ok. 60 proc. rynku w Polsce. Druga grupa to polisy na życie (18,6 proc.). Wśród nich sporo wątpliwości budzą zwłaszcza ubezpieczenia posagowe zawarte z PZU przed 1989 rokiem (tzw. stary portfel). Chodzi o zbyt niskie kwoty ustalonego świadczenia z tytułu ubezpieczenia dzieci, które nawet po 20 latach oszczędzania sięgają najwyżej kilkuset złotych.

REKLAMA

Rośnie także liczba skarg dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz w związku z wykonywanym zawodem (w pierwszym półroczu 2005 r. było ich 125, ok. 20 proc. więcej niż rok wcześniej).

REKLAMA

Kolejne 115 skarg dotyczyło ubezpieczenia mienia na wypadek kradzieży z włamaniem, od ognia i innych żywiołów, a 107 – problemów z uzyskaniem zwrotu niewykorzystanej części składki za OC komunikacyjne w wyniku sprzedaży samochodu. Rzecznik Ubezpieczonych podjął interwencję w przypadku 74 proc. skarg. W około 35 proc. z nich zakłady zmieniały na korzyść klientów dotychczasowe stanowiska. Jednak pozostałe 65 proc. skarg, mimo interwencji, nie znalazło pozytywnego rozwiązania.

– Nie zawsze możemy pomóc, bo okazuje się, że ryzyko, w wyniku którego np. zniszczony został dom, nie było objęte zakresem ochronnym zawartym w umowie – tłumaczy Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Z czego to wynika? Umowy ubezpieczeniowe to trudne dokumenty. Wiele osób nie czyta ich wcale albo robi to pobieżnie przed podpisaniem.
Ilona Domańska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA