REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Netia uruchomi usługi na bazie własnej infrastruktury

REKLAMA

Netia Mobile - joint venture Netii i funduszu Novator zacznie świadczyć usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji na bazie własnej infrastruktury najwcześniej od połowy przyszłego roku - poinformował prezes Netii.
"Myślę, że w wariancie optymistycznym usługi oparte na naszej infrastrukturze możemy zacząć świadczyć od połowy przyszłego roku. Uruchomimy je od razu w kilku największych miastach" - powiedział dziennikarzom prezes Netii Wojciech Mądalski. Dodał, że możliwe iż uda się jednak wcześniej rozpocząć świadczenie usług jako wirtualny operator telefonii komórkowej, jeśli Netia podpisałaby odpowiednie porozumienie z jednym z istniejących operatorów.

Mądalski poinformował, że koszt budowy samej infrastruktury UMTS to 650 mln euro, a całkowite koszty, w tym koszty utrzymania sieci w pierwszych latach jej działania to nieco mniej niż 1 mld euro.

Netia zgodnie z porozumieniem z Novatorem będzie miała 30 proc. udziałów w spółce Netia Mobile, a pozostałe jej akcje obejmie islandzki fundusz. Wkład Netii w inwestycje w infrastrukturę UMTS wyniesie maksymalnie 90 mln euro, a Novatora 210 mln euro.

"Resztę koniecznych inwestycji pokryją dostawcy oraz pożyczki. Opłata licencyjna za częstotliwości zostanie opłacona z kapitału zakładowego Netii Mobile" - powiedział Mądalski.

"Wybór dostawców infrastruktury powinien zostać dokonany we wrześniu lub w październiku, obecnie negocjujemy jeszcze z kilkoma potencjalnymi dostawcami" - dodał. Budowę infrastruktury Netia zamierza rozpocząć jeszcze w tym roku.

"Realistycznie żeby uzyskać pokrycie obejmujące 15-20 proc. ludności Polski potrzeba nam jakieś 12 miesięcy, ale celujemy w dużo wyższy poziom pokrycia - docelowo może 50 proc. ludności" - powiedział Mądalski.

Plany Netii zakładają, że w pierwszym pełnym roku działalności przychody samej Netii z telefonii trzeciej generacji wyniosą 100 mln zł, a w piątym roku 400 mln zł.

"Myślę, że pierwszy pełny rok, gdy będziemy oferować UMTS to będzie 2007 rok. Te przychody dotyczą sprzedaży wygenerowanej tylko przez Netię" - powiedział Mądalski.

Netia Mobile nie będzie posiadała własnej sieci sprzedawców. Wyłącznym bezpośrednim kanałem sprzedaży dla Netii Mobile ma być Netia. Jej sprzedaż skoncentruje się na klientach biznesowych. Partnerzy Netii w joint venture będą sprzedawali usługi Netii Mobile przez pośredników.

Usługi Netii Mobile mają być świadczone pod nową marką. Mądalski poinformował, że Netia nie wyklucza udziału w przetargu na częstotliwości GSM 1800, ale najpierw musi poznać warunki przetargu. Uzależnia to również od tego czy uda jej się zawrzeć umowy na świadczenie usług operatora wirtualnego z istniejącymi operatorami oraz czasu wprowadzenia narzuconego roamingu krajowego.

"Rozpoczęcie procedury przetargowej to obecnie kwestia bardziej tygodni niż miesięcy" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś. Dodał, że URTiP chce do końca tego roku narzucić istniejącym na rynku operatorom komórkowym obowiązek roamingu krajowego, czyli udostępnienia swojej infrastruktury innym graczom.

Umowa wspólników Netii Mobile zawiera możliwość przekształcenia Netii Mobile w spółkę akcyjną nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od daty zawarcia umowy oraz możliwość wprowadzenia akcji Netii Mobile na giełdę po upływie trzech lat od daty zawarcia umowy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA