REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prysły nadzieje na zwrot części VAT

REKLAMA

Nie będzie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Swoim wetem prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył bój o długo oczekiwaną ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Szef Gabinetu Prezydenta Waldemar Dubaniowski poinformował podczas wczorajszej konferencji, że głównym argumentem przeciw ustawie były obawy o wielomiliardowe straty dla budżetu, które mogłoby przynieść jej wejście w życie. Prezydent zgodził się też ze stanowiskiem rządu, według którego system zwrotu podatku byłby poza kontrolą fiskusa. Resort finansów szacował, że urzędy skarbowe musiałyby skontrolować około 100 milionów faktur. Przyjęcie ustawy stworzyłoby olbrzymie pole do nadużyć np. handlu fakturami.
– Podobnego rozwiązania nie ma w żadnym innym kraju – uzasadniał W. Dubaniowski weto prezydenta.
Sejm uchwalił ustawę pod koniec lipca. Batalia o nią trwała ponad rok, a losy poselskiego projektu ważyły się na włosku niemal do ostatniej chwili. Rząd był zdecydowanym przeciwnikiem projektu. Krytycznie o zwrocie VAT wypowiadał się także marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. W końcu zmienił zdanie i zdecydował się wnieść projekt do drugiego czytania.
Według ministra finansów Mirosława Gronickiego wejście w życie ustawy mogłoby spowodować ubytek w budżecie od 4,5 do 18 mld złotych.
Poseł Artur Zawisza z PiS powiedział, że obawiał się weta. – Prezydent ostatnio podpisał kilka kontrowersyjnych ustaw, więc żeby nie zostać posądzonym o wściekły populizm, postanowił zawetować ustawę o zwrocie VAT. Dobrze by było obalić weto, ale to raczej nie będzie możliwe – uważa Artur Zawisza. Jego zdaniem do sprawy VAT w budownictwie powinien powrócić Sejm przyszłej kadencji.
– Przygotowana przez posłów ustawa była swego rodzaju kołem ratunkowym dla polskiego budownictwa, rozwiązaniem niewymarzonym. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie z unijnej dyrektywy o VAT podstawowej stawki na budownictwo. Wkrótce całe budownictwo w Polsce zostanie objęte podstawową stawką, tymczasem niektóre kraje, znacznie bogatsze od nas, będą się cieszyć derogacjami i niższymi stawkami. Tak nie może być – uważa poseł A. Zawisza.
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wczoraj, że nie planuje zwołania kolejnego posiedzenia Sejmu, podczas którego posłowie mogliby się zająć przegłosowaniem weta prezydenta.
Jakie byłyby korzyści z ustawy
Ustawa miała zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę podatku z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła 1 maja 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. O ile deweloperzy mogą odliczać podatek naliczony z faktur na materiały budowlane, o tyle osoby budujące systemem gospodarczym są tego prawa pozbawione.
Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA