REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prysły nadzieje na zwrot części VAT

REKLAMA

Nie będzie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Swoim wetem prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył bój o długo oczekiwaną ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Szef Gabinetu Prezydenta Waldemar Dubaniowski poinformował podczas wczorajszej konferencji, że głównym argumentem przeciw ustawie były obawy o wielomiliardowe straty dla budżetu, które mogłoby przynieść jej wejście w życie. Prezydent zgodził się też ze stanowiskiem rządu, według którego system zwrotu podatku byłby poza kontrolą fiskusa. Resort finansów szacował, że urzędy skarbowe musiałyby skontrolować około 100 milionów faktur. Przyjęcie ustawy stworzyłoby olbrzymie pole do nadużyć np. handlu fakturami.
– Podobnego rozwiązania nie ma w żadnym innym kraju – uzasadniał W. Dubaniowski weto prezydenta.
Sejm uchwalił ustawę pod koniec lipca. Batalia o nią trwała ponad rok, a losy poselskiego projektu ważyły się na włosku niemal do ostatniej chwili. Rząd był zdecydowanym przeciwnikiem projektu. Krytycznie o zwrocie VAT wypowiadał się także marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. W końcu zmienił zdanie i zdecydował się wnieść projekt do drugiego czytania.
Według ministra finansów Mirosława Gronickiego wejście w życie ustawy mogłoby spowodować ubytek w budżecie od 4,5 do 18 mld złotych.
Poseł Artur Zawisza z PiS powiedział, że obawiał się weta. – Prezydent ostatnio podpisał kilka kontrowersyjnych ustaw, więc żeby nie zostać posądzonym o wściekły populizm, postanowił zawetować ustawę o zwrocie VAT. Dobrze by było obalić weto, ale to raczej nie będzie możliwe – uważa Artur Zawisza. Jego zdaniem do sprawy VAT w budownictwie powinien powrócić Sejm przyszłej kadencji.
– Przygotowana przez posłów ustawa była swego rodzaju kołem ratunkowym dla polskiego budownictwa, rozwiązaniem niewymarzonym. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie z unijnej dyrektywy o VAT podstawowej stawki na budownictwo. Wkrótce całe budownictwo w Polsce zostanie objęte podstawową stawką, tymczasem niektóre kraje, znacznie bogatsze od nas, będą się cieszyć derogacjami i niższymi stawkami. Tak nie może być – uważa poseł A. Zawisza.
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wczoraj, że nie planuje zwołania kolejnego posiedzenia Sejmu, podczas którego posłowie mogliby się zająć przegłosowaniem weta prezydenta.
Jakie byłyby korzyści z ustawy
Ustawa miała zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę podatku z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła 1 maja 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. O ile deweloperzy mogą odliczać podatek naliczony z faktur na materiały budowlane, o tyle osoby budujące systemem gospodarczym są tego prawa pozbawione.
Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA