REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grozi fala bankructw

REKLAMA

Import obuwia z Dalekiego Wschodu do Polski w ciągu ostatnich trzech lat zwiększył się o 330 proc. - z 2 do 62 milionów par. W tym roku może paść kolejny rekord - 100 milionów par butów z Azji zaleje krajowy rynek. Bankructwem zagrożonych jest wielu przedsiębiorców z branży obuwniczej.
Między 2001 a 2004 rokiem wartość sprzedaży obuwia w Polsce spadła z 2,97 mld zł do 1,76 mld zł. Według danych GUS i Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego (PIPS) na rynek trafiło 100 mln par butów – w tym 16,7 mln par butów ze skóry o wartości 1,35 mld zł.
Wyniki w całej Unii Europejskiej po pierwszych czterech miesiącach 2005 roku są porażające – 700-proc. wzrost importu w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, kiedy to sprowadzono 161,9 mln par butów. Zdaniem Raphaela Calvo, przewodniczącego Europejskiej Konfederacji Przemysłu Obuwniczego (CEC), najgorsze jest to, że zmniejszyła się średnia cena z 4,8 euro do 3 euro za parę. Takie podcięcie cen – o 28 proc. w ciągu roku – to czysty dumping. KE powinna nałożyć na Chiny cła antydumpingowe – uważa Raphael Calvo.
Wyjątkowo niska cena
W Polsce średnia cena za parę chińskich butów jest wyjątkowo niska i wynosi 1,5 euro. Prezesi największych polskich firm obuwniczych, tj. Ryłko, Eksbut, Arcobaleno, Wojas, CCC, Nord, Aga, Unibut czy Polskór, zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Skórzanego, zgadzają się z tym. – Chińskie praktyki dumpingowe w handlu obuwiem i związana z tym nieuczciwa konkurencja mogą doprowadzić do załamania się przemysłu obuwniczego i w Polsce, i w całej Unii Europejskiej oraz spowodować wzrost bezrobocia – sądzi Maciej Truszkowski, dyrektor PIPS.
Komisarz ds. handlu UE Peter Mandelson zapowiedział dochodzenie w tej sprawie eksportu. Wyniki będą we wrześniu.
– Zawarte w czerwcu porozumienie UE z Chińską Republiką Ludową w sprawie ograniczenia dynamiki chińskiego eksportu wyrobów tekstylnych na rynek Wspólnoty nie objęło swoim zakresem obuwia – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, która w czerwcu zaapelowała do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedur antydumpingowych. Jego zdaniem, jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi restrykcji ograniczających import obuwia z Chin, to w 2005 roku dostawy obuwia z tamtych rejonów mogą wzrosnąć o ponad 50 proc.
Spada zatrudnienie
– O powadze problemu świadczy to, że od 2001 roku liczba zakładów produkcyjnych w sektorze obuwniczym zmniejszyła się o 20 proc., do 250 firm. Jeszcze bardziej, bo aż o 30 proc. (do 31 tys.), zmniejszyło się zatrudnienie – mówi Wiesław Wojas, prezes firmy „Wojas” i zarazem prezes Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego.
– Producenci ostrzegają, że problem dotyczy 100 tys. miejsc pracy w firmach z sektora obuwniczego, a także garbarskiego i branż wspomagających (produkcja spodów, obcasów, klejów, chemii, tkanin itp.). Mówimy stop chińskiej pladze i żądamy zdecydowanej ochrony rynku producentów obuwia, ochrony miejsc pracy, ochrony przedsiębiorcy inwestującego własne środki finansowe i czas – dodaje Wiesław Wojas, który w imieniu swojej firmy złożył skargę do KE i reprezentował polską branżę podczas lipcowej demonstracji w Brukseli.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Anita Skiba


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA