REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grozi fala bankructw

REKLAMA

Import obuwia z Dalekiego Wschodu do Polski w ciągu ostatnich trzech lat zwiększył się o 330 proc. - z 2 do 62 milionów par. W tym roku może paść kolejny rekord - 100 milionów par butów z Azji zaleje krajowy rynek. Bankructwem zagrożonych jest wielu przedsiębiorców z branży obuwniczej.
Między 2001 a 2004 rokiem wartość sprzedaży obuwia w Polsce spadła z 2,97 mld zł do 1,76 mld zł. Według danych GUS i Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego (PIPS) na rynek trafiło 100 mln par butów – w tym 16,7 mln par butów ze skóry o wartości 1,35 mld zł.
Wyniki w całej Unii Europejskiej po pierwszych czterech miesiącach 2005 roku są porażające – 700-proc. wzrost importu w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, kiedy to sprowadzono 161,9 mln par butów. Zdaniem Raphaela Calvo, przewodniczącego Europejskiej Konfederacji Przemysłu Obuwniczego (CEC), najgorsze jest to, że zmniejszyła się średnia cena z 4,8 euro do 3 euro za parę. Takie podcięcie cen – o 28 proc. w ciągu roku – to czysty dumping. KE powinna nałożyć na Chiny cła antydumpingowe – uważa Raphael Calvo.
Wyjątkowo niska cena
W Polsce średnia cena za parę chińskich butów jest wyjątkowo niska i wynosi 1,5 euro. Prezesi największych polskich firm obuwniczych, tj. Ryłko, Eksbut, Arcobaleno, Wojas, CCC, Nord, Aga, Unibut czy Polskór, zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Skórzanego, zgadzają się z tym. – Chińskie praktyki dumpingowe w handlu obuwiem i związana z tym nieuczciwa konkurencja mogą doprowadzić do załamania się przemysłu obuwniczego i w Polsce, i w całej Unii Europejskiej oraz spowodować wzrost bezrobocia – sądzi Maciej Truszkowski, dyrektor PIPS.
Komisarz ds. handlu UE Peter Mandelson zapowiedział dochodzenie w tej sprawie eksportu. Wyniki będą we wrześniu.
– Zawarte w czerwcu porozumienie UE z Chińską Republiką Ludową w sprawie ograniczenia dynamiki chińskiego eksportu wyrobów tekstylnych na rynek Wspólnoty nie objęło swoim zakresem obuwia – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, która w czerwcu zaapelowała do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedur antydumpingowych. Jego zdaniem, jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi restrykcji ograniczających import obuwia z Chin, to w 2005 roku dostawy obuwia z tamtych rejonów mogą wzrosnąć o ponad 50 proc.
Spada zatrudnienie
– O powadze problemu świadczy to, że od 2001 roku liczba zakładów produkcyjnych w sektorze obuwniczym zmniejszyła się o 20 proc., do 250 firm. Jeszcze bardziej, bo aż o 30 proc. (do 31 tys.), zmniejszyło się zatrudnienie – mówi Wiesław Wojas, prezes firmy „Wojas” i zarazem prezes Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego.
– Producenci ostrzegają, że problem dotyczy 100 tys. miejsc pracy w firmach z sektora obuwniczego, a także garbarskiego i branż wspomagających (produkcja spodów, obcasów, klejów, chemii, tkanin itp.). Mówimy stop chińskiej pladze i żądamy zdecydowanej ochrony rynku producentów obuwia, ochrony miejsc pracy, ochrony przedsiębiorcy inwestującego własne środki finansowe i czas – dodaje Wiesław Wojas, który w imieniu swojej firmy złożył skargę do KE i reprezentował polską branżę podczas lipcowej demonstracji w Brukseli.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Anita Skiba


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki? Firmy szukają oszczędności na nowy 2024 rok. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  REKLAMA