REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oni wyłudzają, my wyłudzamy...

REKLAMA

TEMAT Z PIERWSZEJ STRONY. SONDA „GAZETY PRAWNEJ”
Oni wyłudzają, my wyłudzamy...
Najwyższe kwoty, jakie próbowali wyłudzić podatnicy, dotyczyły VAT. Większość nieprawidłowości to dotyczące niezbyt dużych kwot oszustwa, polegające m.in. na zaliczaniu do kosztów firm wydatków prywatnych - wynika z sondy „Gazety Prawnej”.
Administracja skarbowa zdaje sobie sprawę z potencjalnych możliwości wyłudzeń w przypadku VAT, skrupulatnie sprawdza rozliczenia tego podatku. - Najwyższa kwota zaniżenia VAT stwierdzona przez pracowników Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego to około 1 mln zł, a nienależny zwrot VAT to 2,2 mln zł - poinformowała „GP” Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
W innych regionach kontrolerzy również wykrywali nieprawidłowości, lecz dotyczyły one już niższych kwot. - Z danych urzędów skarbowych województwa podlaskiego wynika, że podczas weryfikacji i kontroli zwrotów VAT nie ujawniono powtarzających się mechanizmów wyłudzeń. Nie stwierdzono też, aby wejście w życie nowej ustawy o VAT spowodowało wykorzystywanie jej przepisów przez nieuczciwych podatników - poinformował nas Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.
Jak już wspomnieliśmy, przedstawiciele administracji skarbowej starają się skrupulatnie sprawdzać rozliczenia VAT. I tak w województwie pomorskim w zeszłym roku wykryto 1023 nienależne zwroty VAT. W tym roku ujawniono 555 takich przypadków.
Z kolei Urząd Skarbowy w Suwałkach od początku 2004 r. do 16 sierpnia 2005 r. przeprowadził 250 kontroli oraz czynności sprawdzających, dotyczących zasadności zadeklarowanych bezpośrednich zwrotów VAT. Nieprawidłowości stwierdzono w 63 kontrolach podatkowych - wynika z informacji otrzymanych z Izby Skarbowej w Białymstoku.
- W Izbie Skarbowej w Warszawie opracowano dodatkowe wewnętrzne wytyczne dotyczące m.in. postępowań sprawdzających i kontrolnych, poprzedzające zwrot VAT - poinformował nas Andrzej Kulmatycki z warszawskiej izby.
Z rozmów z pracownikami urzędów skarbowych wynika, że większość nieprawidłowości to drobne oszustwa, polegające m.in. na zaliczaniu do kosztów firm wydatków prywatnych. Dla celów prywatnych wykorzystuje się samochód i paliwo kupione na firmę czy też telefon komórkowy. - Jeżeli te wydatki mieszczą się w granicach zdrowego rozsądku, to często trudno je podważyć - przyznają niektórzy urzędnicy. Zdarzają się przypadki kupowania na firmę komputerów czy cyfrowych aparatów fotograficznych, wykorzystywanych w praktyce dla celów prywatnych. Częstymi nieprawidłowościami są próby ukrywania rzeczywistych obrotów. Nie wystawia się faktur. Część sprzedaży nie jest rejestrowana przy użyciu kas fiskalnych.
Niektórzy przedsiębiorcy próbują również „zaoszczędzić” na podatku i składkach zatrudniając pracowników na czarno. Część takich przypadków jest wykrywana. I tak np. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie od początku stycznia do końca lipca br. ujawnił m.in. 788 przypadków nielegalnego zatrudnienia.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konrad Piłat, Krzysztof Tomaszewski
OPINIE
Dariusz Knoff, doradca podatkowy, prezes Towarzystwa Doradztwa Podatkowego
Różnego rodzaju oszustwa dotyczą całej sfery opodatkowania - wszystkich typów podatków i wszelkich form prawnych prowadzonej działalności. Jednocześnie skala takich zjawisk nie jest znaczna. Od dawna nie spotykam nadmiernego zawyżania kosztów czy zaniżania przychodów. Nie oznacza to oczywiście, że tego rodzaju zjawiska w ogóle nie występują. Zdarzają się, ale w ograniczonym zakresie. Organy podatkowe skutecznie wychwytują takie próby nadużyć.
Kamil Zubelewicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha
Warto zwrócić uwagę na pewien problem. Znaczna część podmiotów rozliczających się z VAT nie podlega kontroli przez biegłych rewidentów. Albo nie prowadzą one pełnej rachunkowości. bądź też nie podlegają badaniu ze względu na niskie obroty, niewielką wartość aktywów i małą liczbę pracowników. W ich przypadku nie funkcjonuje więc jedna z istotnych form kontroli. W tego rodzaju mniejszych przedsiębiorstwach celowe byłoby wprowadzenie zryczałtowanych i uproszczonych form rozliczania VAT.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA