| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Została opublikowana ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wyrażane są obawy, że przewidziane w tej ustawie ulgi podatkowe mogą być przyczyną patologii i uszczuplić dochody budżetu.

Kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie ustawa o sporcie kwalifikowanym (Dz.U. z 2005 r. nr. 155, poz. 1298) wprowadzi w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych.

Wolne od podatku mają być bowiem dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy lub podatników będących klubami sportowymi w rozumieniu ustawy o sporcie kwalifikowanym, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym jednak nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nie przekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Te nowe ulgi mają wejść w życie 1 stycznia 2006 r., lecz już obecnie wzbudzają spory.

Otóż przedstawiciele resortu finansów obawia się, że ulgi na sport mogą zostać wykorzystane podobnie, jak w latach dziewięćdziesiątych przepisy pozwalające na fikcyjne darowizny, które stały się zmorą fiskusa. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Nie wyklucza się więc, że osoby o wysokich dochodach mogą zacząć odliczać drogie wyjazdy, np. na obozy tenisowe. Na razie resort nie był w stanie przewidzieć, w jakiej wysokości wydatki zostaną odliczone przez podatników.

Niektórzy eksperci nie mają wątpliwości, że z brzmienia przepisów o uldze wynika jasno, że każdy wydatek poniesiony na działalność klubu podlega odliczeniu. Użyte w przepisie słowo wydatek wiąże się z tzw. ekwiwalentnością świadczenia. To oznacza, że – w przeciwieństwie do darowizny – osoba wydająca pieniądze ma prawo oczekiwać od klubu czegoś w zamian. A więc nie wyklucza się, że od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć także bilety na imprezy sportowe.

Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »