reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wykorzystujemy funduszy

Nie wykorzystujemy funduszy

Do lipca zaakceptowano 1450 umów na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego projektów mających zmniejszyć bezrobocie.

Ich łączna wartość wynosi 2 mld 236 mln zł, a do wykorzystania jest 8 mld zł. Strumień pieniędzy skutecznie tamują skomplikowane procedury, niespójne przepisy prawa, często zmieniające się instrukcje oraz odpływ wyszkolonych urzędników.

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) mają zmniejszyć sięgające 19 proc. bezrobocie. Można się o nie starać w ramach trzech priorytetów Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL), jednego priorytetu Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (ZPORR) oraz Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL (IW EQUAL).

Aby skorzystać z pomocy, realizację projektu należy rozpocząć przed 31 grudnia 2006 roku. Ministerstwo Gospodarki i Pracy informuje, że faktyczne wdrażanie pomysłu następuje najwcześniej 4 miesiące po złożeniu wniosku. – Umowę na dofinansowanie programu, który miałby pomóc w znalezieniu pracy 316 osobom, podpisaliśmy 17 marca. Dziś, zamiast działać, nadal borykamy się z problemami formalnoprawnymi – mówi Małgorzata Maksymowicz z Urzędu Gminy Ursynów. Jeszcze dłużej czeka się na pierwszą transzę pieniędzy. W ramach SPO RZL zrealizowano 0,65 proc. wniosków o płatność, a w IW EQUAL – 0,25 proc.

Komitety monitorujące programy tłumaczą to opóźnieniami w podpisywaniu umów i zbyt długim przepływem dokumentów spowodowanym złym funkcjonowaniem systemu komputerowego. Sytuacji nie poprawia też znaczna rotacja urzędników. – Wyszkoleni odchodzą do sektora gospodarczego, gdzie za napisanie projektu dostają 1000 zł, a w miesiącu mogą ich stworzyć 10 – mówi jedna z urzędniczek.

W efekcie lipcowe sprawozdania Ministerstwa Gospodarki i Pracy pokazują, że skuteczność niektórych działań jest znikoma. Wartość umów podpisanych na projekty promujące przedsiębiorczość oraz ułatwiających reorientację zawodową osób odchodzących z rolnictwa i osób zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi nie stanowi nawet 10 proc. kwoty przeznaczonej na te działania, a w woj. lubuskim – 0. Aż siedem województw, m.in. lubuskie, łódzkie, podkarpackie, nie podpisało jeszcze umów na dofinansowanie programów pomagających rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Najgorzej jest w województwie świętokrzyskim, gdzie do ZPORR i trzech działań z SPO RZL złożono 141 projektów, a do realizacji zaakceptowano 18. Jeśli takie tempo wykorzystania utrzyma się dalej, do Polski, zamiast strumienia pieniędzy, popłynie strużka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Jolanta Górareklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama