REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zainwestować niewielkie pieniądze

REKLAMA

Wciąż mało oszczędzamy. I to jest zrozumiałe: pod względem dochodów wciąż odstajemy od ogółu Europejczyków, za to co do zaspokojenia potrzeb jesteśmy dopiero na początku pościgu. Ale gdy już oszczędzamy, czynimy to mało efektywnie.
Dowodem na to jest statystyka: prawie co drugi złoty lokowany jest na kontach, a ledwie co dziesiąty w funduszach lub na giełdzie.

REKLAMA

Poza lękiem przed ryzykiem i starymi nawykami, taka struktura oszczędzania wynika z przekonania, że korzystnie inwestować poza bankami można tylko większą gotówkę. Ci zaś, którym po pokryciu wydatków zostają w rezerwie drobne grosze lub którym pokaźniejsze kwoty trafiają się raz na jakiś czas, nie mają wyboru. Koszty zakładania i obsługi rachunku papierów wartościowych czy opłaty za zakup a następnie umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych co najmniej stawiają pod znakiem zapytania opłacalność inwestowania drobnych kwot w formie innej niż lokata czy depozyt w banku. Co gorsza, tego przekonania nie osłabia nawet to, że oprocentowanie oszczędności w bankach systematycznie spada i po otaksowaniu podatkiem Belki daje przyrosty skromne i coraz skromniejsze.

REKLAMA

Tymczasem dostępna obecnie oferta instytucji finansowych zadaje kłam tym stereotypom. Kojarzące się do niedawna wyłącznie z bankami programy systematycznego oszczędzania proponują zarówno towarzystwa funduszy inwestycyjnych, jak i zakłady ubezpieczeń na życie. Regularna miesięczna wpłata rzędu nawet 50 zł to przecież wyjątkowo niska bariera przystąpienia do oszczędzania, zaś regularność lokat stwarza swoistą dźwignię, dzięki której po kilku latach nawet drobne oszczędności zamieniają się w całkiem pokaźne kapitały. Zwłaszcza gdy sam oszczędzający podchodzi do kwestii oszczędzania mniej tradycyjnie i zdecyduje się składać pieniądze w jednym z bardziej ryzykownych portfeli.

Bogactwo ofert dotyczących lokowania oszczędności sprawia, że dziś w dostępnych instrumentach finansowych przebierać mogą nawet najdrobniejsi ciułacze, zaś trzymanie gotówki w skrytkach pozostaje tylko osobom, które doszły do pieniędzy w nielegalny sposób

REKLAMA

A już zupełnie nową erę dla tak zwanych drobnych ciułaczy otwiera upowszechnienie technik internetowych w finansach. Platformy internetowe, udostępnione najpierw przez banki, a obecnie tworzone coraz częściej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych czy instytucje zajmujące się pośrednictwem finansowym, dają możliwość nawet krótkoterminowego lokowania w fundusze kwot w rozmaitej wysokości, w tym nawet drobnych, przy zredukowanych niemal do minimum opłatach transakcyjnych. Podobnie jak przy internetowych kontach osobistych jest to możliwe, ponieważ inwestor obsługuje się praktycznie sam, dzięki internetowi więc imponująco spadają koszty danej instytucji finansowej.

Oczywiście poza dostępem do sieci inwestowanie na własną rękę wymaga czasu i wiąże się jednak z ryzykiem, z którego zwolnione są choćby kilkudziesięciotysięczne lokaty w dowolnym banku. Ale ważne, że taka alternatywa dla drobnych inwestorów, którzy sami chcą być aktywni, w ogóle się pojawiła. Tradycjonaliści wszak, poza depozytami i lokatami, mają dziś możliwość także się unowocześnić – choćby dzięki wspomnianym już programom systematycznego oszczędzania, które wyszły poza banki. Zresztą, by i tym oddać sprawiedliwość, należy zauważyć, że banki również – na ile to możliwe – starają się unowocześnić i zróżnicować produkty tak tradycyjne i stare prawie jak świat, czyli lokaty i depozyty. Zaś dzięki sprawdzającemu się już od kilku lat systemowi gwarancji bankowych oszczędności w domowych skrytkach trzymać mogą już chyba tylko ci, którzy posiedli je z nielegalnych źródeł.

Zbigniew Biskupski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA