REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej pracy dla specjalistów

REKLAMA

Mimo dużego bezrobocia, poprawia się sytuacja wielu branż, rośnie także liczba ofert pracy dla specjalistów z wyższym wykształceniem. Taki jest wniosek z raportu „Rynek pracy specjalistów”, przygotowanego przez portal internetowy Pracuj.pl.
Specjaliści z wyższym wykształceniem poszukiwani są szczególnie w przemyśle ciężkim, co zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Pracuj.pl, jest wynikiem zwiększonej liczby inwestycji w Polsce. Oprócz przemysłu ciężkiego największą liczbą ofert może pochwalić się handel, przemysł lekki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

W przemyśle farmaceutycznym oraz w branży IT bezwzględna liczba ofert pracy wzrosła niemal dwukrotnie w stosunku do I kwartału 2005 r. To doskonały wynik pokazujący, jak bardzo obie branże rozwinęły się w ostatnim roku.

REKLAMA

Wszystkie zawody do góry

REKLAMA

Podobnie jak na początku roku, nadal najłatwiej znaleźć pracę w sprzedaży detalicznej i hurtowej – pochodzi stąd co dziewiąte ogłoszenie. Nieznaczny spadek zanotowała branża „inżynieria, konstrukcje, technologie” – choć wzrosła bezwzględna liczba ofert, procentowy udział tej branży w całkowitej liczbie ofert pracy spadł z 10,4 proc. do 8,8 proc.

Największy – bo niemal dwukrotny – wzrost bezwzględnej liczby ofert pracy miał miejsce w działach obsługi klienta i call center. Nadal pochodzi stąd co dwudzieste ogłoszenie. Duży wzrost liczby ofert pracy odnotowano także w zawodach związanych z informatyką, finansami i ekonomią oraz produkcją. Procentowy udział większości zawodów w całkowitej liczbie ofert pracy nie uległ większym zmianom.

Coraz mniej pracy w stolicy

REKLAMA

– Coraz więcej różnych inwestycji zostaje ulokowanych poza stolicą – mówi prezes P. Gacek. – Sprawia to, że liczba ogłoszeń skierowanych do województwa mazowieckiego stale maleje na tle wszystkich ofert pracy. Pochodzi stąd już tylko co szóste ogłoszenie. Tymczasem w I kwartale 2005 roku dla Warszawy przeznaczona była co piąta oferta, a w 2004 r. – co czwarta. Zdaniem P. Gacka, zagraniczne firmy coraz częściej lokują w Polsce swoje centra obsługi klientów poza Warszawą, powstają także specjalizujące się w tej dziedzinie firmy – a to sprawia, że coraz więcej kandydatów poszukuje się do działów obsługi klienta i call center.

Oznacza to także, że coraz łatwiej znaleźć pracę w pozostałych województwach. W stawce przodują województwa śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz małopolskie. Szczególnie w przypadku województwa śląskiego widać, jak znacząco wzrosła liczba ofert – od stycznia do końca marca mieszkańcy tego województwa mogli wybierać spośród 629 ofert. W II kwartale – już spośród 1049 ogłoszeń. Procentowy udział wszystkich województw w całkowitej liczbie ofert pracy zwiększył się kosztem województwa mazowieckiego. 

 Grzegorz Kozyra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA