REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks Biznesu kwartalny i półroczny poprawił się

REKLAMA

Kwartalny i półroczny Indeks Biznesu poprawił się w lipcu i wzrósł odpowiednio o 7 i 12 pkt. Natomiast roczny pozostał na poziomie zbliżonym do czerwcowego - podali eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
"Indeks w lipcu nie wykazuje oznak sezonu ogórkowego. Duży skok z 45 pkt. do 52 pkt. wykonał indeks kwartalny, a półroczny zwiększył się do 58 pkt. Roczny spadł o 1 pkt, do 55 pkt." - powiedział Stanisław Kubielas, ekspert ekonomiczny PKPP Lewiatan.

Zdaniem ekspertów PKPP wzrost indeksów wskazuje, że głównie za sprawą odradzania się popytu globalnego, inwestycji, a także nadal dobrej kondycji eksportu gospodarka przyspieszy w II połowie roku. W całym roku, ich zdaniem, odnotuje wzrost o 3,6-3,7 proc.

"Drugie półrocze będzie istotnie lepsze niż pierwsze. Gospodarka z kwartału na kwartał będzie przyspieszać. Najsilniejszego wzrostu spodziewamy się w czwartym kwartale" - ocenił Kubielas.

Eksperci PKPP szacują, że w II kwartale tempo wzrostu PKB wyniosło 3-3,1 proc., w III kwartale wyniesie 3,9 proc., a w IV kwartale roku będzie to już ponad 4 proc. Przewidują także, że najistotniejsze zmiany będą widoczne w popycie.

"Oczekujemy, że indeks popytu globalnego poprawi się. W lipcu wzrósł głównie w skali półrocznej, w skali roku natomiast rośnie w sposób umiarkowany" - powiedział Kobielas.

Roczny indeks popytu globalnego spadł w lipcu do 44 pkt. z 45 pkt. w czerwcu, ale kwartalny zwiększył się do 45 pkt. z 30 pkt. miesiąc wcześniej, a półroczny podwoił się do 52 pkt. Za ożywieniem popytu stać będzie wzrost m.in. wynagrodzeń, zwiększenie zatrudnienia. Eksperci PKPP prognozują także utrzymanie tendencji wzrostowych sprzedaży oraz produkcji przemysłowej.

"Poprawa dynamiki płac realnych wynikała nie tylko ze spadku inflacji, ale także z przyspieszania wzrostu płac nominalnych. To musi oddziaływać na popyt krajowy" - uważa Kobielas.

W zakresie inwestycji eksperci PKPP są zdania, że w II kwartale wzrosły one o nie więcej niż 6 proc., a szanse, że w całym roku wzrost inwestycji wyniesie 8 proc., są ograniczone.

"Przedsiębiorcy mogą się wstrzymywać z inwestycjami, ponieważ nie są pewni, w jakim stopniu dotkną ich obciążenia związane ze zgodą Sejmu na przechodzenie przez górników na wcześniejsze emerytury. Przedsiębiorcy nie mają przewidywalnych warunków gospodarczych" - powiedziała Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP Lewiatan.

Eksperci PKPP pozytywnie oceniają sytuację finansową i makroekonomiczną.

"Tendencje jeśli chodzi o stopy procentowe, inflację, wykonanie budżetu tworzą sprzyjające przyspieszeniu gospodarczemu warunki" - podsumował Kobielas.

Roczny i kwartalny indeks finansów, pokazujący rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, spadł w lipcu o 3 pkt., do 64 pkt., a indeks półroczny do 65 pkt. z 66 pkt.

Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej zmniejszyły się w lipcu o 1 pkt, odpowiednio do 64 pkt. i 63 pkt. Natomiast roczny indeks sytuacji politycznej wzrósł do 30 pkt. z 26 pkt., a kwartalny o 1 pkt. do 28 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA