REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks Biznesu kwartalny i półroczny poprawił się

REKLAMA

Kwartalny i półroczny Indeks Biznesu poprawił się w lipcu i wzrósł odpowiednio o 7 i 12 pkt. Natomiast roczny pozostał na poziomie zbliżonym do czerwcowego - podali eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
"Indeks w lipcu nie wykazuje oznak sezonu ogórkowego. Duży skok z 45 pkt. do 52 pkt. wykonał indeks kwartalny, a półroczny zwiększył się do 58 pkt. Roczny spadł o 1 pkt, do 55 pkt." - powiedział Stanisław Kubielas, ekspert ekonomiczny PKPP Lewiatan.

Zdaniem ekspertów PKPP wzrost indeksów wskazuje, że głównie za sprawą odradzania się popytu globalnego, inwestycji, a także nadal dobrej kondycji eksportu gospodarka przyspieszy w II połowie roku. W całym roku, ich zdaniem, odnotuje wzrost o 3,6-3,7 proc.

"Drugie półrocze będzie istotnie lepsze niż pierwsze. Gospodarka z kwartału na kwartał będzie przyspieszać. Najsilniejszego wzrostu spodziewamy się w czwartym kwartale" - ocenił Kubielas.

Eksperci PKPP szacują, że w II kwartale tempo wzrostu PKB wyniosło 3-3,1 proc., w III kwartale wyniesie 3,9 proc., a w IV kwartale roku będzie to już ponad 4 proc. Przewidują także, że najistotniejsze zmiany będą widoczne w popycie.

"Oczekujemy, że indeks popytu globalnego poprawi się. W lipcu wzrósł głównie w skali półrocznej, w skali roku natomiast rośnie w sposób umiarkowany" - powiedział Kobielas.

Roczny indeks popytu globalnego spadł w lipcu do 44 pkt. z 45 pkt. w czerwcu, ale kwartalny zwiększył się do 45 pkt. z 30 pkt. miesiąc wcześniej, a półroczny podwoił się do 52 pkt. Za ożywieniem popytu stać będzie wzrost m.in. wynagrodzeń, zwiększenie zatrudnienia. Eksperci PKPP prognozują także utrzymanie tendencji wzrostowych sprzedaży oraz produkcji przemysłowej.

"Poprawa dynamiki płac realnych wynikała nie tylko ze spadku inflacji, ale także z przyspieszania wzrostu płac nominalnych. To musi oddziaływać na popyt krajowy" - uważa Kobielas.

W zakresie inwestycji eksperci PKPP są zdania, że w II kwartale wzrosły one o nie więcej niż 6 proc., a szanse, że w całym roku wzrost inwestycji wyniesie 8 proc., są ograniczone.

"Przedsiębiorcy mogą się wstrzymywać z inwestycjami, ponieważ nie są pewni, w jakim stopniu dotkną ich obciążenia związane ze zgodą Sejmu na przechodzenie przez górników na wcześniejsze emerytury. Przedsiębiorcy nie mają przewidywalnych warunków gospodarczych" - powiedziała Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP Lewiatan.

Eksperci PKPP pozytywnie oceniają sytuację finansową i makroekonomiczną.

"Tendencje jeśli chodzi o stopy procentowe, inflację, wykonanie budżetu tworzą sprzyjające przyspieszeniu gospodarczemu warunki" - podsumował Kobielas.

Roczny i kwartalny indeks finansów, pokazujący rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, spadł w lipcu o 3 pkt., do 64 pkt., a indeks półroczny do 65 pkt. z 66 pkt.

Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej zmniejszyły się w lipcu o 1 pkt, odpowiednio do 64 pkt. i 63 pkt. Natomiast roczny indeks sytuacji politycznej wzrósł do 30 pkt. z 26 pkt., a kwartalny o 1 pkt. do 28 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA