Indeks Biznesu kwartalny i półroczny poprawił się
REKLAMA
Zdaniem ekspertów PKPP wzrost indeksów wskazuje, że głównie za sprawą odradzania się popytu globalnego, inwestycji, a także nadal dobrej kondycji eksportu gospodarka przyspieszy w II połowie roku. W całym roku, ich zdaniem, odnotuje wzrost o 3,6-3,7 proc.
"Drugie półrocze będzie istotnie lepsze niż pierwsze. Gospodarka z kwartału na kwartał będzie przyspieszać. Najsilniejszego wzrostu spodziewamy się w czwartym kwartale" - ocenił Kubielas.
Eksperci PKPP szacują, że w II kwartale tempo wzrostu PKB wyniosło 3-3,1 proc., w III kwartale wyniesie 3,9 proc., a w IV kwartale roku będzie to już ponad 4 proc. Przewidują także, że najistotniejsze zmiany będą widoczne w popycie.
"Oczekujemy, że indeks popytu globalnego poprawi się. W lipcu wzrósł głównie w skali półrocznej, w skali roku natomiast rośnie w sposób umiarkowany" - powiedział Kobielas.
Roczny indeks popytu globalnego spadł w lipcu do 44 pkt. z 45 pkt. w czerwcu, ale kwartalny zwiększył się do 45 pkt. z 30 pkt. miesiąc wcześniej, a półroczny podwoił się do 52 pkt. Za ożywieniem popytu stać będzie wzrost m.in. wynagrodzeń, zwiększenie zatrudnienia. Eksperci PKPP prognozują także utrzymanie tendencji wzrostowych sprzedaży oraz produkcji przemysłowej.
"Poprawa dynamiki płac realnych wynikała nie tylko ze spadku inflacji, ale także z przyspieszania wzrostu płac nominalnych. To musi oddziaływać na popyt krajowy" - uważa Kobielas.
W zakresie inwestycji eksperci PKPP są zdania, że w II kwartale wzrosły one o nie więcej niż 6 proc., a szanse, że w całym roku wzrost inwestycji wyniesie 8 proc., są ograniczone.
"Przedsiębiorcy mogą się wstrzymywać z inwestycjami, ponieważ nie są pewni, w jakim stopniu dotkną ich obciążenia związane ze zgodą Sejmu na przechodzenie przez górników na wcześniejsze emerytury. Przedsiębiorcy nie mają przewidywalnych warunków gospodarczych" - powiedziała Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP Lewiatan.
Eksperci PKPP pozytywnie oceniają sytuację finansową i makroekonomiczną.
"Tendencje jeśli chodzi o stopy procentowe, inflację, wykonanie budżetu tworzą sprzyjające przyspieszeniu gospodarczemu warunki" - podsumował Kobielas.
Roczny i kwartalny indeks finansów, pokazujący rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, spadł w lipcu o 3 pkt., do 64 pkt., a indeks półroczny do 65 pkt. z 66 pkt.
Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej zmniejszyły się w lipcu o 1 pkt, odpowiednio do 64 pkt. i 63 pkt. Natomiast roczny indeks sytuacji politycznej wzrósł do 30 pkt. z 26 pkt., a kwartalny o 1 pkt. do 28 pkt.
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.
REKLAMA
REKLAMA