REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks Biznesu kwartalny i półroczny poprawił się

REKLAMA

Kwartalny i półroczny Indeks Biznesu poprawił się w lipcu i wzrósł odpowiednio o 7 i 12 pkt. Natomiast roczny pozostał na poziomie zbliżonym do czerwcowego - podali eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
"Indeks w lipcu nie wykazuje oznak sezonu ogórkowego. Duży skok z 45 pkt. do 52 pkt. wykonał indeks kwartalny, a półroczny zwiększył się do 58 pkt. Roczny spadł o 1 pkt, do 55 pkt." - powiedział Stanisław Kubielas, ekspert ekonomiczny PKPP Lewiatan.

Zdaniem ekspertów PKPP wzrost indeksów wskazuje, że głównie za sprawą odradzania się popytu globalnego, inwestycji, a także nadal dobrej kondycji eksportu gospodarka przyspieszy w II połowie roku. W całym roku, ich zdaniem, odnotuje wzrost o 3,6-3,7 proc.

"Drugie półrocze będzie istotnie lepsze niż pierwsze. Gospodarka z kwartału na kwartał będzie przyspieszać. Najsilniejszego wzrostu spodziewamy się w czwartym kwartale" - ocenił Kubielas.

Eksperci PKPP szacują, że w II kwartale tempo wzrostu PKB wyniosło 3-3,1 proc., w III kwartale wyniesie 3,9 proc., a w IV kwartale roku będzie to już ponad 4 proc. Przewidują także, że najistotniejsze zmiany będą widoczne w popycie.

"Oczekujemy, że indeks popytu globalnego poprawi się. W lipcu wzrósł głównie w skali półrocznej, w skali roku natomiast rośnie w sposób umiarkowany" - powiedział Kobielas.

Roczny indeks popytu globalnego spadł w lipcu do 44 pkt. z 45 pkt. w czerwcu, ale kwartalny zwiększył się do 45 pkt. z 30 pkt. miesiąc wcześniej, a półroczny podwoił się do 52 pkt. Za ożywieniem popytu stać będzie wzrost m.in. wynagrodzeń, zwiększenie zatrudnienia. Eksperci PKPP prognozują także utrzymanie tendencji wzrostowych sprzedaży oraz produkcji przemysłowej.

"Poprawa dynamiki płac realnych wynikała nie tylko ze spadku inflacji, ale także z przyspieszania wzrostu płac nominalnych. To musi oddziaływać na popyt krajowy" - uważa Kobielas.

W zakresie inwestycji eksperci PKPP są zdania, że w II kwartale wzrosły one o nie więcej niż 6 proc., a szanse, że w całym roku wzrost inwestycji wyniesie 8 proc., są ograniczone.

"Przedsiębiorcy mogą się wstrzymywać z inwestycjami, ponieważ nie są pewni, w jakim stopniu dotkną ich obciążenia związane ze zgodą Sejmu na przechodzenie przez górników na wcześniejsze emerytury. Przedsiębiorcy nie mają przewidywalnych warunków gospodarczych" - powiedziała Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP Lewiatan.

Eksperci PKPP pozytywnie oceniają sytuację finansową i makroekonomiczną.

"Tendencje jeśli chodzi o stopy procentowe, inflację, wykonanie budżetu tworzą sprzyjające przyspieszeniu gospodarczemu warunki" - podsumował Kobielas.

Roczny i kwartalny indeks finansów, pokazujący rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, spadł w lipcu o 3 pkt., do 64 pkt., a indeks półroczny do 65 pkt. z 66 pkt.

Roczny i kwartalny indeks sytuacji makroekonomicznej zmniejszyły się w lipcu o 1 pkt, odpowiednio do 64 pkt. i 63 pkt. Natomiast roczny indeks sytuacji politycznej wzrósł do 30 pkt. z 26 pkt., a kwartalny o 1 pkt. do 28 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA