REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost konsumpcji, inwestycji i eksportu pociągnie gospodarkę

REKLAMA

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że wyniki gospodarki w kolejnych kwartałach poprawią się m.in. za sprawą odradzającej się konsumpcji, wzrostu inwestycji oraz dobrych wyników eksportu.
Eksperci Instytutu szacują, że w całym roku gospodarka rozwijać się będzie w tempie zaledwie 3,6 proc. ze względu na mizerne wyniki pierwszych trzech miesięcy roku. Jednak na poprawę wyników nie trzeba było długo czekać, bowiem, jak oceniają, II kwartał roku przyniósł już wyraźne oznaki ożywienia.

"W II kwartale 2005 roku polska gospodarka odnotowała poprawę. Instytut szacuje wzrost PKB na 2,7 proc. Nastąpiło odrodzenie produkcji budowlano-montażowej, produkcja przemysłowa powoli ponownie osiąga wyższe dynamiki miesięczne niż na przełomie I i II kwartału" - napisali eksperci Instytutu w materiałach przygotowanych na konferencję prasową.

Zakładają oni także przyspieszenie wzrostu spożycia oraz inwestycji, jak rówwnież, że gospodarka będzie niezmiennie ciągnięta przez dobre wyniki eksportu.

"Obniżenie prognoz wzrostu PKB w tym roku wynika ze spowolnienia gospodarki w I kwartale. Natomiast w II kwartale oczekujemy na przykład, że popyt krajowy będzie się rozwijać w tempie wyższym niż w I kwartale i jego wzrost wyniesie 2,3 proc." - powiedział Krzysztof Łapiński, ekspert IBnGR. "Na wzrost popytu rzutować będzie wzrost inwestycji oraz spożycia ogółem, w tym indywidualnego. Te pierwsze odnotują w II połowie dwucyfrowy wskaźnik wzrostu (odpowiednio w III kw. 10,5 proc., w IV kw. 11,0 proc.)" - dodał.

Instytut uważa, że w II kwartale nastąpił silniejszy niż w poprzednich kwartałach wzrost przeciętnych wynagrodzeń realnych, na co korzystnie wpłynęła obniżająca się inflacja.

"Wzrostowi spożycia sprzyjać powinien realny wzrost wynagrodzeń, który w roku 2005 roku wyniesie 2 proc., a w następnych dwóch latach odpowiednio 3,1 proc. i 3,5 proc." - prognozują eksperci.

Zaznaczają, że utrzymanie inflacji pod kontrolą wynika ze skutecznie prowadzonej polityki pieniężnej. Przewidują także, że RPP obniży do końca tego roku stopy procentowe maksymalnie o 100 pkt bazowych.

"(...) Instytut nie przewiduje w II połowie 2005 roku przyspieszenia procesów inflacyjnych. Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych wyniesie 1,3 proc. w III kwartale oraz 1,5 proc. w IV kwartale 2005 roku. W skali roku oznacza to wzrost poziomu cen o 2,2 proc." - napisali w swoich materiałach.

Według ocen Instytutu, pozytywnie na wyniki gospodarki w przyszłości rzutować będzie także poprawa koniunktury za granicą. Dodają równocześnie, że zbliżający się okres wyborczy nie będzie "w sposób istotny zakłócać procesów gospodarczych".

Jako czynniki zagrożenia dla rozwoju sytuacji gospodarczej wymieniają jednak trudny do przewidzenia program gospodarczy zwycięskiej koalicji, nasilenie ataków terrorystycznych w UE, zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych oraz przedłużenie kryzysu wokół planów budżetowych UE na lata 2007-2013.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA