| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rekordowe dywidendy trafiły za granicę

Rekordowe dywidendy trafiły za granicę

W tym roku akcjonariusze największych polskich firm z nawiązką zrekompensowali sobie poniesione w ostatnich latach nakłady inwestycyjne. Lwia część rekordowych zysków w formie równie rekordowych dywidend trafiła za granicę.

Dywidenda wypłacana polskiemu akcjonariuszowi jest opodatkowana – bez żadnych ustępstw – zryczałtowanym 19-proc. podatkiem. Jednak w przypadku wypłaty dywidendy do innych spółek z Unii Europejskiej firma jest z podatku zwolniona. Wynika to z przepisów polskiego ustawodawstwa, które musiało zostać dostosowane do dyrektyw unijnych.

Musi być spełniony tylko jeden warunek. Zagraniczny akcjonariusz powinien posiadać nie mniej niż 20 proc. udziałów w polskiej spółce – w 2007 r. będzie to 15 proc., a od 2009 r. 10 proc. To jednak żaden problem. Zaangażowanie kapitałowe zachodnich inwestorów w rodzimych firmach jest zwykle dużo wyższe i wynosi od 50 proc. w górę. Ale nawet gdy akcjonariusz nie posiada wymaganych 20 proc. udziałów, to i tak istnieje możliwość częściowego obniżenia podatku.

– Dzieje się tak na podstawie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – tłumaczy Marcin Podżorski, doradca podatkowy.

W umowach tych, tzw. dwustronnych, zawieranych pomiędzy dwoma państwami (np. Polską i Włochami) określana jest niższa stawka podatku niż ta wynikająca z przepisów krajowych. I tak np. dywidenda wypłacana przez polską spółkę firmie włoskiej będzie opodatkowana nie podatkiem 19-proc., ale 10-proc.

W tym roku do kieszeni udziałowców spółek notowanych na warszawskim parkiecie trafi prawie 8 mld zł, co jest rekordem w historii giełdy. Tradycyjnie najwyższe dywidendy wypłacają banki, choć nie tylko te giełdowe – łącznie ponad 4,5 mld zł. Niektóre instytucje, np. Bank Millennium, wydały na dywidendę prawie 100 proc. zarobionej gotówki, inne, jak Citibank Handlowy, jeszcze więcej, bo dorzuciły zyski z lat ubiegłych.

Lwia część tych środków wpłynie do kas zagranicznych akcjonariuszy. Zachodni gracze zamiast inwestować, wolą zarobione pieniądze wycofać w postaci dywidendy. Andrzej Klesyk, partner w Boston Consulting Group (BCG), zwraca jednak uwagę na inny problem, zwłaszcza jeśli chodzi o banki.

– Część z nich posiada więcej kapitału niż potrzebuje i potrafi sensownie wykorzystać. W takiej sytuacji jedynym racjonalnym posunięciem jest wycofanie nadmiaru gotówki w postaci dywidendy. Nie obrażajmy się na zagranicznych akcjonariuszy. Mają do tego prawo – tłumaczy ekspert BCG.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ilona Domańska, Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK