REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zwrócą VAT-u wspólnotom mieszkaniowym

REKLAMA

Wbrew intencjom posłów zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie obejmie zakupów dokonanych przez osoby fizyczne za pośrednictwem wspólnot mieszkaniowych. Ustawa wyklucza bowiem zwrot podatku z faktury wystawionej na wspólnotę.
Czekająca na głosowanie w Senacie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma zrekompensować wzrost stawki VAT na materiały budowlane, która nastąpiła 1 maja 2004 r. Zamiarem ustawodawcy było umożliwienie zwrotu wszystkim osobom, które dotknęła podwyżka.
Rekompensatę powinni więc też uzyskać członkowie wspólnot mieszkaniowych w zakresie wydatków na fundusz remontowy, które zostały przeznaczone na zakup materiałów budowlanych.

Nadzieje wspólnot mieszkaniowych na zwrot VAT rozwiewa jednak art. 4 ustawy, zgodnie z którym dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Wszystkie warunki, limity odliczenia, wnioski, dokumenty potrzebne do zwrotu również odnoszą się do osób fizycznych. To oznacza, że wspólnota mieszkaniowa nie będzie mogła wystąpić do urzędu o zwrot.

Mirosław Oleś ze Wspólnoty Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Oławie mówi, że jego wspólnota posiada faktury na ponad 230 tys. zł, dokumentujące zakup materiałów budowlanych, które posłużyły do remontu budynku. Gdyby były wystawione na członków wspólnoty, nie byłoby problemu ze zwrotem części VAT. – Ustawa o zwrocie VAT jest ułomna. Może być niezgodna z konstytucją, bo stawia członków wspólnot mieszkaniowych w gorszej sytuacji niż właścicieli domów. Dlaczego posiadacz willi będzie mógł otrzymać zwrot VAT zapłaconego za materiały budowlane, np. do remontu dachu, a my nie? Przecież z funduszu remontowego, który opłacamy, kupowane są materiały budowlane – mówi M. Oleś.

Członkowie wspólnot mieszkaniowych dziwią się, tym bardziej że zwrot VAT będzie obejmował – choć w nieco ograniczonym stopniu – faktury, które posłużyły do skorzystania z ulgi remontowej w PIT. W przypadku PIT wydatki członków wspólnoty na fundusz remontowy można zaliczyć do ulgi remontowej.

W Instytucie Rozwoju Miast usłyszeliśmy, że mimo iż faktury są wystawiane na wspólnoty, to podmiotem wobec prawa są tworzące je osoby fizyczne. – Wszystko zależy od interpretacji prawa. Znając urzędników skarbowych, mogą być z tym problemy – powiedział proszący o anonimowość pracownik IRM.

Poseł Barbara Marianowska (PiS), która pracowała nad ustawą, zapewniła „GP”, że intencją ustawodawcy było objęcie prawem do zwrotu części VAT także wspólnot mieszkaniowych. – Przecież zrzeszają one osoby fizyczne, a ustawa ma na celu neutralizację podwyżki VAT osobom fizycznym. Wspólnoty działają na rzecz swoich członków. W tym celu kupują materiały budowlane. Problem może dotyczyć dokumentowania wydatków, ale mam nadzieję, że zwrot będzie możliwy. Może faktury wystawione na wspólnotę powinny zawierać adnotacje, że dotyczą wydatków ponoszonych przez jej członków – powiedziała Barbara Marianowska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA