REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zwrócą VAT-u wspólnotom mieszkaniowym

REKLAMA

Wbrew intencjom posłów zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie obejmie zakupów dokonanych przez osoby fizyczne za pośrednictwem wspólnot mieszkaniowych. Ustawa wyklucza bowiem zwrot podatku z faktury wystawionej na wspólnotę.
Czekająca na głosowanie w Senacie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma zrekompensować wzrost stawki VAT na materiały budowlane, która nastąpiła 1 maja 2004 r. Zamiarem ustawodawcy było umożliwienie zwrotu wszystkim osobom, które dotknęła podwyżka.
Rekompensatę powinni więc też uzyskać członkowie wspólnot mieszkaniowych w zakresie wydatków na fundusz remontowy, które zostały przeznaczone na zakup materiałów budowlanych.

Nadzieje wspólnot mieszkaniowych na zwrot VAT rozwiewa jednak art. 4 ustawy, zgodnie z którym dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Wszystkie warunki, limity odliczenia, wnioski, dokumenty potrzebne do zwrotu również odnoszą się do osób fizycznych. To oznacza, że wspólnota mieszkaniowa nie będzie mogła wystąpić do urzędu o zwrot.

Mirosław Oleś ze Wspólnoty Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Oławie mówi, że jego wspólnota posiada faktury na ponad 230 tys. zł, dokumentujące zakup materiałów budowlanych, które posłużyły do remontu budynku. Gdyby były wystawione na członków wspólnoty, nie byłoby problemu ze zwrotem części VAT. – Ustawa o zwrocie VAT jest ułomna. Może być niezgodna z konstytucją, bo stawia członków wspólnot mieszkaniowych w gorszej sytuacji niż właścicieli domów. Dlaczego posiadacz willi będzie mógł otrzymać zwrot VAT zapłaconego za materiały budowlane, np. do remontu dachu, a my nie? Przecież z funduszu remontowego, który opłacamy, kupowane są materiały budowlane – mówi M. Oleś.

Członkowie wspólnot mieszkaniowych dziwią się, tym bardziej że zwrot VAT będzie obejmował – choć w nieco ograniczonym stopniu – faktury, które posłużyły do skorzystania z ulgi remontowej w PIT. W przypadku PIT wydatki członków wspólnoty na fundusz remontowy można zaliczyć do ulgi remontowej.

W Instytucie Rozwoju Miast usłyszeliśmy, że mimo iż faktury są wystawiane na wspólnoty, to podmiotem wobec prawa są tworzące je osoby fizyczne. – Wszystko zależy od interpretacji prawa. Znając urzędników skarbowych, mogą być z tym problemy – powiedział proszący o anonimowość pracownik IRM.

Poseł Barbara Marianowska (PiS), która pracowała nad ustawą, zapewniła „GP”, że intencją ustawodawcy było objęcie prawem do zwrotu części VAT także wspólnot mieszkaniowych. – Przecież zrzeszają one osoby fizyczne, a ustawa ma na celu neutralizację podwyżki VAT osobom fizycznym. Wspólnoty działają na rzecz swoich członków. W tym celu kupują materiały budowlane. Problem może dotyczyć dokumentowania wydatków, ale mam nadzieję, że zwrot będzie możliwy. Może faktury wystawione na wspólnotę powinny zawierać adnotacje, że dotyczą wydatków ponoszonych przez jej członków – powiedziała Barbara Marianowska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA