reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie zwrócą VAT-u wspólnotom mieszkaniowym

Nie zwrócą VAT-u wspólnotom mieszkaniowym

Wbrew intencjom posłów zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie obejmie zakupów dokonanych przez osoby fizyczne za pośrednictwem wspólnot mieszkaniowych. Ustawa wyklucza bowiem zwrot podatku z faktury wystawionej na wspólnotę.

Czekająca na głosowanie w Senacie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma zrekompensować wzrost stawki VAT na materiały budowlane, która nastąpiła 1 maja 2004 r. Zamiarem ustawodawcy było umożliwienie zwrotu wszystkim osobom, które dotknęła podwyżka.
Rekompensatę powinni więc też uzyskać członkowie wspólnot mieszkaniowych w zakresie wydatków na fundusz remontowy, które zostały przeznaczone na zakup materiałów budowlanych.

Nadzieje wspólnot mieszkaniowych na zwrot VAT rozwiewa jednak art. 4 ustawy, zgodnie z którym dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Wszystkie warunki, limity odliczenia, wnioski, dokumenty potrzebne do zwrotu również odnoszą się do osób fizycznych. To oznacza, że wspólnota mieszkaniowa nie będzie mogła wystąpić do urzędu o zwrot.

Mirosław Oleś ze Wspólnoty Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Oławie mówi, że jego wspólnota posiada faktury na ponad 230 tys. zł, dokumentujące zakup materiałów budowlanych, które posłużyły do remontu budynku. Gdyby były wystawione na członków wspólnoty, nie byłoby problemu ze zwrotem części VAT. – Ustawa o zwrocie VAT jest ułomna. Może być niezgodna z konstytucją, bo stawia członków wspólnot mieszkaniowych w gorszej sytuacji niż właścicieli domów. Dlaczego posiadacz willi będzie mógł otrzymać zwrot VAT zapłaconego za materiały budowlane, np. do remontu dachu, a my nie? Przecież z funduszu remontowego, który opłacamy, kupowane są materiały budowlane – mówi M. Oleś.

Członkowie wspólnot mieszkaniowych dziwią się, tym bardziej że zwrot VAT będzie obejmował – choć w nieco ograniczonym stopniu – faktury, które posłużyły do skorzystania z ulgi remontowej w PIT. W przypadku PIT wydatki członków wspólnoty na fundusz remontowy można zaliczyć do ulgi remontowej.

W Instytucie Rozwoju Miast usłyszeliśmy, że mimo iż faktury są wystawiane na wspólnoty, to podmiotem wobec prawa są tworzące je osoby fizyczne. – Wszystko zależy od interpretacji prawa. Znając urzędników skarbowych, mogą być z tym problemy – powiedział proszący o anonimowość pracownik IRM.

Poseł Barbara Marianowska (PiS), która pracowała nad ustawą, zapewniła „GP”, że intencją ustawodawcy było objęcie prawem do zwrotu części VAT także wspólnot mieszkaniowych. – Przecież zrzeszają one osoby fizyczne, a ustawa ma na celu neutralizację podwyżki VAT osobom fizycznym. Wspólnoty działają na rzecz swoich członków. W tym celu kupują materiały budowlane. Problem może dotyczyć dokumentowania wydatków, ale mam nadzieję, że zwrot będzie możliwy. Może faktury wystawione na wspólnotę powinny zawierać adnotacje, że dotyczą wydatków ponoszonych przez jej członków – powiedziała Barbara Marianowska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama