reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi

Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi

Decydującą rolę w kształtowaniu gospodarki odpadami powinien odgrywać samorząd terytorialny, w tym gminy, a nie prywatne firmy zajmujące się wywozem odpadów - mówi Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Tymczasem ostatnia nowelizacja ustawy o odpadach niczego w tym zakresie nie zmienia.

Przypomnijmy, że 8 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. utrzymanie dotychczasowej zasady, że za pozbywanie się śmieci odpowiadają właściciele nieruchomości, którzy obowiązani są do dokumentowania tego faktu w formie umowy korzystania z usług przedsiębiorstw zajmujących się wywozem śmieci.

Do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami ma należeć m.in. zapewnianie objęcia wszystkich mieszkańców gminy zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych, zapewnianie warunków funkcjonowania systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Także zapewnienie warunków do budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przez przedsiębiorców.

Gmina regulować będzie gospodarkę odpadami na swoim terenie za pomocą: planów gospodarowania, regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz zezwolenia na prowadzenie działalności przez przedsiębiorstwa oczyszczania.

W zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie zbierania lub transportu odpadów wyszczególnione ma być m.in. oznaczenie obszaru prowadzenia działalności – w przypadku transportu odpadów lub miejsca prowadzenia działalności – w przypadku zbierania odpadów.


Według Tomasza Ucińskiego – prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami – w Polsce to firmy prywatne (stanowiące 40 proc. wszystkich firm działających w tym sektorze) decydują o kształcie gospodarki odpadami. Tymczasem zaletą nadzoru samorządu terytorialnego nad gospodarką odpadami jest możliwość uzyskania środków unijnych. – Nie uważamy, że odpadami powinny zarządzać tylko gminne zakłady komunalne – dodaje T. Uciński. –

Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi. W zakresie gospodarki odpadami – tak jak ma to miejsce w krajach starej Unii – decydującą rolę powinna odgrywać gmina i związki komunalne – konkluduje T. Uciński.
Senat rozpatrzy nowelizację omawianych ustaw na posiedzeniu rozpoczynającym się dzisiaj.

Aneta Mościcka


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama