Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi
REKLAMA
Do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami ma należeć m.in. zapewnianie objęcia wszystkich mieszkańców gminy zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych, zapewnianie warunków funkcjonowania systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Także zapewnienie warunków do budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przez przedsiębiorców.
Gmina regulować będzie gospodarkę odpadami na swoim terenie za pomocą: planów gospodarowania, regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz zezwolenia na prowadzenie działalności przez przedsiębiorstwa oczyszczania.
W zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie zbierania lub transportu odpadów wyszczególnione ma być m.in. oznaczenie obszaru prowadzenia działalności – w przypadku transportu odpadów lub miejsca prowadzenia działalności – w przypadku zbierania odpadów.
Według Tomasza Ucińskiego – prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami – w Polsce to firmy prywatne (stanowiące 40 proc. wszystkich firm działających w tym sektorze) decydują o kształcie gospodarki odpadami. Tymczasem zaletą nadzoru samorządu terytorialnego nad gospodarką odpadami jest możliwość uzyskania środków unijnych. – Nie uważamy, że odpadami powinny zarządzać tylko gminne zakłady komunalne – dodaje T. Uciński. –
Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi. W zakresie gospodarki odpadami – tak jak ma to miejsce w krajach starej Unii – decydującą rolę powinna odgrywać gmina i związki komunalne – konkluduje T. Uciński.
Aneta Mościcka
REKLAMA
REKLAMA