REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie koszty wcześniejszej emerytury

REKLAMA

Ponad 800 tys. osób będzie mogło do końca 2008 r. przechodzić na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach - tak postanowił Senat, przyjmując poprawki do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencją może być konieczność podniesienia składki na ubezpieczenie emerytalne, a w rezultacie wyższe koszty pracy i wzrost bezrobocia.
Według Agnieszki Chłoń-Domińczak, wiceministra polityki społecznej, przyznanie prawa do wcześniejszych emerytur kilkuset tysiącom osób przy obecnym stanie finansów publicznych powiększy deficyt budżetowy o około 5 mld zł. Polska tymczasem zgodnie z paktem stabilności i wzrostu powinna zmniejszać deficyt do poziomu poniżej 3 proc. PKB. Jeśli się nie wywiążemy z tego zobowiązania, to istnieje groźba ograniczenia przez Unię Europejską wypłat środków z funduszy unijnych, dotacji na rolnictwo oraz poprawę spójności społeczno-gospodarczej – wyjaśnia wiceminister.

REKLAMA

– Wprowadzenie takiego rozwiązania może negatywnie wpłynąć na rynek pracy i wzrost gospodarczy. Rosnący koszt wypłaty emerytur może spowodować konieczność podniesienia – bardzo już wysokich – składek ubezpieczeniowych oraz zachęcić do opuszczania rynku pracy pokaźną liczbę osób – podkreśla prof. Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej.

REKLAMA

Według ekspertów, główną przyczyną nadzwyczaj wysokiego bezrobocia w Polsce są duże pozapłacowe koszty pracy (głównie składki na ubezpieczenia społeczne). Według ostatnich danych OECD, w ub.r. wynosiły one ponad 43 proc. (gorzej jest tylko w 10 krajach). Wydłużanie przywilejów to konieczność wyższej składki na ZUS. Cały czas rośnie też udział dotacji budżetu w ogólnych wydatkach ZUS. Jeszcze w 1999 r. było to niespełna 12 proc., a już w 2002 r. prawie 30 proc. W br. ZUS otrzyma z budżetu prawie 30 mld zł, a jego zadłużenie w bankach sięgnie 7,5 mld zł. Rosnące dotacje to w konsekwencji wyższe podatki.

Warto też pamiętać, że w latach 1952-1953 urodziło się w Polsce 752,03 tys. kobiet (one mogą skorzystać z decyzji senatorów), a uzyskanie przez nie 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego (składają się na niego nie tylko lata pracy, ale np. urlopów wychowawczych i studiów) ze względu na obowiązek pracy nie stanowiło w okresie PRL-u wielkiego problemu. Można więc przyjąć, że niemal wszystkie kobiety urodzone w tych latach skorzystają z wcześniejszych emerytur. Dodatkowo już teraz bardzo dynamicznie rośnie liczba emerytów. W 2003 r. ZUS wypłacał emerytury 3,590 mln osobom, a na koniec maja br. już 3,923 mln (wzrost o ponad 333 tys.). W ub.r. ZUS przyznał 143,2 tys. emerytur (z czego 99,38 tys. kobietom).

Nie są też pocieszające dane dotyczące naszej aktywności zawodowej. Przeciętny wiek osoby przechodzącej na emeryturę jest najniższy wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej i OECD – wynosił w ub.r. 56,8 lat, a dla kobiet 56 lat. Zaledwie 11,3 proc. kobiet przechodzi na emerytury po uzyskaniu pow-szechnego wieku emerytalnego (60 lat). Reszta robi to wcześniej. Ponadto zaledwie co czwarta osoba w wieku 55-64 lata pracuje. Poprawki Senatu rozpatrzy teraz Sejm.


Bartosz Marczuk, Bożena Wiktorowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA