reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wysokie koszty wcześniejszej emerytury

Wysokie koszty wcześniejszej emerytury

Ponad 800 tys. osób będzie mogło do końca 2008 r. przechodzić na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach - tak postanowił Senat, przyjmując poprawki do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencją może być konieczność podniesienia składki na ubezpieczenie emerytalne, a w rezultacie wyższe koszty pracy i wzrost bezrobocia.

Według Agnieszki Chłoń-Domińczak, wiceministra polityki społecznej, przyznanie prawa do wcześniejszych emerytur kilkuset tysiącom osób przy obecnym stanie finansów publicznych powiększy deficyt budżetowy o około 5 mld zł. Polska tymczasem zgodnie z paktem stabilności i wzrostu powinna zmniejszać deficyt do poziomu poniżej 3 proc. PKB. Jeśli się nie wywiążemy z tego zobowiązania, to istnieje groźba ograniczenia przez Unię Europejską wypłat środków z funduszy unijnych, dotacji na rolnictwo oraz poprawę spójności społeczno-gospodarczej – wyjaśnia wiceminister.

– Wprowadzenie takiego rozwiązania może negatywnie wpłynąć na rynek pracy i wzrost gospodarczy. Rosnący koszt wypłaty emerytur może spowodować konieczność podniesienia – bardzo już wysokich – składek ubezpieczeniowych oraz zachęcić do opuszczania rynku pracy pokaźną liczbę osób – podkreśla prof. Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej.

Według ekspertów, główną przyczyną nadzwyczaj wysokiego bezrobocia w Polsce są duże pozapłacowe koszty pracy (głównie składki na ubezpieczenia społeczne). Według ostatnich danych OECD, w ub.r. wynosiły one ponad 43 proc. (gorzej jest tylko w 10 krajach). Wydłużanie przywilejów to konieczność wyższej składki na ZUS. Cały czas rośnie też udział dotacji budżetu w ogólnych wydatkach ZUS. Jeszcze w 1999 r. było to niespełna 12 proc., a już w 2002 r. prawie 30 proc. W br. ZUS otrzyma z budżetu prawie 30 mld zł, a jego zadłużenie w bankach sięgnie 7,5 mld zł. Rosnące dotacje to w konsekwencji wyższe podatki.

Warto też pamiętać, że w latach 1952-1953 urodziło się w Polsce 752,03 tys. kobiet (one mogą skorzystać z decyzji senatorów), a uzyskanie przez nie 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego (składają się na niego nie tylko lata pracy, ale np. urlopów wychowawczych i studiów) ze względu na obowiązek pracy nie stanowiło w okresie PRL-u wielkiego problemu. Można więc przyjąć, że niemal wszystkie kobiety urodzone w tych latach skorzystają z wcześniejszych emerytur. Dodatkowo już teraz bardzo dynamicznie rośnie liczba emerytów. W 2003 r. ZUS wypłacał emerytury 3,590 mln osobom, a na koniec maja br. już 3,923 mln (wzrost o ponad 333 tys.). W ub.r. ZUS przyznał 143,2 tys. emerytur (z czego 99,38 tys. kobietom).

Nie są też pocieszające dane dotyczące naszej aktywności zawodowej. Przeciętny wiek osoby przechodzącej na emeryturę jest najniższy wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej i OECD – wynosił w ub.r. 56,8 lat, a dla kobiet 56 lat. Zaledwie 11,3 proc. kobiet przechodzi na emerytury po uzyskaniu pow-szechnego wieku emerytalnego (60 lat). Reszta robi to wcześniej. Ponadto zaledwie co czwarta osoba w wieku 55-64 lata pracuje. Poprawki Senatu rozpatrzy teraz Sejm.


Bartosz Marczuk, Bożena Wiktorowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama