REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski o odrzucenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

REKLAMA

Wnioski o odrzucenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która podnosi płacę minimalną mniej więcej o 30 zł, zgłosili podczas czwartkowej debaty w Senacie Zbigniew Religa (Blok Senat 2001) i Wojciech Saługa (PO). Ich zdaniem, ustawa nie poprawi sytuacji pracowników, ale dodatkowo obciąży pracodawców.
Uchwalona 1 lipca ustawa zakłada coroczną waloryzację płacy minimalnej na podstawie wskaźnika inflacji oraz wysokości prognozowanego na dany rok wskaźnika wzrostu PKB. W praktyce będzie to oznaczało podwyżkę minimalnej płacy netto mniej więcej o 30 zł miesięcznie - z 617 zł do 642 zł. Obecnie wysokość minimalnego wynagrodzenia to 849 zł brutto, z czego pracownik otrzymuje netto 617 zł.

Ustawa wzbudziła duże kontrowersje. Według Religi, już obecnie wielu przedsiębiorców nie stać na opłacanie składek ubezpieczeniowych i skarżą się oni na zbyt wysokie koszty pracy.

"Jest to niedobra ustawa, oparta o fałszywe założenia. Nie poprawi sytuacji pracowników, bije za to w interes polskiej gospodarki. Utrudnianie przedsiębiorcom działalności gospodarczej jest działaniem zbrodniczym" - powiedział Religa.

Również Saługa argumentował, że grozi to wzrostem kosztów pracy. Ustawie przeciwny był też rząd. Według wiceminister gospodarki Krystyny Gurbiel, ustawa przyczyni się do spadku oficjalnego zatrudnienia i będzie sprzyjać przechodzeniu do szarej strefy. Dodała, że ustawa "nie jest groźna z punktu widzenia finansów publicznych, za to jej skutki obciążą przedsiębiorców". Przeciw tej argumentacji protestowało wielu senatorów.

"Jeśli podwyżka o 30 zł zaszkodzi biznesowi, to co to za biznes" - powiedział Bogusław Mąsior (SLD-UP). "To co szkodzi przedsiębiorczości, to brak popytu na rynku wewnętrznym. Ludzie nie mają pieniędzy. Proponuję państwu spróbować żyć za 600 zł miesięcznie" - dodał.

Według Genowefy Ferenc (SLD-UP), podwyżka o 300 zł w skali roku będzie miała ogromne znaczenie dla wielu rodzin. Zwróciła uwagę, że wiele osób za 30 zł może kupić chleb na cały miesiąc. Zgodnie z ustawą, jeśli płaca minimalna w danym roku będzie niższa od połowy przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, należy ją zwiększyć o wskaźnik inflacji oraz dwie trzecie prognozowanego wskaźnika przyrostu PKB. Zaś wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku jego pracy nie może być niższe niż 80 proc. płacy minimalnej.

Ministerstwo Finansów oszacowało wcześniej, że przy zakładanym na 2006 r. wzroście PKB o 4 proc. i inflacji średniorocznej 1,5 proc, płaca minimalna wyniesie 889 zł brutto (642 zł netto). Koszty dla pracodawcy wzrosną - według szacunków - z około 1 tys. 40 zł w 2005 r., do blisko 1 tys. 91 zł w 2006 r.

Ustawa została zgłoszona do Sejmu jako projekt poselski. Posłowie argumentowali, że w krajach Unii płaca minimalna stanowi 68 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a w Polsce zaledwie 35 proc. Głosowanie nad wnioskami odbędzie się w piątek.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA