Obniżyć VAT na ubranka dziecięce
REKLAMA
"Obniżenie stawki VAT-u na ubranka dziecięce, to olbrzymia ulga dla większości polskich rodzin" - czytamy w apelu.
Obecnie stawka ta wynosi 22 proc.
"Pragniemy przypomnieć Panu Marszałkowi, że dbałość o rodzinę jest jednym z najważniejszych konstytucyjnych obowiązków państwa, podobnie jak prawo społeczeństwa do wyrażania swoich oczekiwań wobec władzy poprzez instytucję inicjatywy ustawodawczej" - oświadczyli członkowie Komitetu.
W apelu zakwestionowano szacunki rządowe, według których przywrócenie niższego VAT-u na ubranka dla dzieci oznaczałoby zmniejszenie dochodów budżetowych o kwotę rzędu 170-225 mln zł. Obniżka VAT-u - uważa Komitet "Nasze Dziecko" - spowoduje wzrost popytu, produkcji i zatrudnienia, wywrze zatem pozytywny wpływ na gospodarkę.
"Wbrew obawom rządu odnośnie sprzeczności z prawem unijnym, w wielu krajach UE na ubranka dla dzieci obowiązuje nie podważana przez Komisję Europejską preferencyjna stawka VAT - w Luksemburgu wynosi ona 3 proc., a w Wielkiej Brytanii i Irlandii - nawet 0 proc." - czytamy w apelu.
Komitet skrytykował też 7-proc. stawkę VAT, jaką obłożone są prezerwatywy.
"Rząd określający siebie jako prorodzinny nie podważa istnienia preferencji podatkowych na prezerwatywy. W trosce o bilans budżetu i dobro polskich rodzin, proponujemy obniżenie VAT na ubranka dziecięce, kosztem podwyższenia na kondomy" - zasugerował Komitet "Nasze Dziecko".
Obywatelski projekt ustawy poparło 117 tys. osób, po pierwszym czytaniu w marcu tego roku projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych. Ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji ma odbyć się w dniach 26-29 lipca.
REKLAMA
REKLAMA