REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Atak terrorystyczny podciął rynki światowe

REKLAMA

Gwałtowny spadek akcji na światowych giełdach, ucieczka od walorów w stronę złota i obligacji rządowych, deprecjacja brytyjskiego funta - to pierwsze reakcje globalnych rynków na serię brutalnych aktów terrorystycznych, do których doszło w czwartek w centrum Londynu.
Na wieść o zamachach w Londynie notowania na europejskich giełdach spadły w czwartek do najniższego poziomu od przeszło roku. Ogólnoeuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600, monitorujący zachowania największych spółek kontynentu, stracił co najmniej 2,4 proc. Wśród narodowych parkietów najbardziej ucierpiała londyńska giełda. Jej główny wskaźnik FTSE 100 obniżył się o 2,2 proc. Wśród firm związanych z podróżami najwięcej straciły linie lotnicze British Airways, funt spadł do najniższego poziomu wobec dolara od 18 miesięcy, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA umocniła się do 3,93 proc.
Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, iż jest prawie oczywiste, że istnieje zbieżność czasowa ataków z odbywającymi się w szkockim Gleneagles obradami szczytu G-8, siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji.
Światowy indeks Morgan Stanley Capital International, który stanowi główny punkt odniesienia dla notowań akcji na całym świecie poza Stanami Zjednoczonymi, spadł o 0,7 proc., co stanowi największą stratę od maja. Znajduje to potwierdzenie w wynikach londyńskiej giełdy, gdzie na minusie znaleźli się wszyscy członkowie indeksu FTSE 100, z wyjątkiem jednej tylko spółki – Amvescap – która jest przedmiotem przejęcia.
– Inwestorzy wyprzedają wszystkie walory w obawie, iż może to być początek nowej kampanii terrorystycznej – komentował Johan Van Geeteruyen, menedżer funduszu Petercam z Brukseli, zarządzającego aktywami wartości 9,1 mld dol.
Ponieważ akty terrorystyczne godzą w poczucie bezpieczeństwa, tragedia w Londynie najszybciej podważyła zaufanie inwestorów do firm, które są szczególnie narażone na ewentualne ataki, jak i linie lotnicze czy biura podróży. British Airways, które są trzecim przewoźnikiem kontynentu, spadły o 2,7 proc. do 265 pensów, a niemieckie TUI, największa agencja turystyczna w Europie, stracił 3,4 proc. swej wartości rynkowej.
Do firm równie mocno poszkodowanych czwartkowym atakiem należą towarzystwa ubezpieczeniowe. Scor, największy ubezpieczyciel we Francji, spadł 5,2 proc., do 1,64 euro, niemiecki Allianz stracił 3,5 proc. do 94,39 euro, a brytyjska Aviva obniżyła się o 3,2 proc. do 605 pensów.
Zaskakujące okazały się reakcje międzynarodowych rynków paliwowych, które na ogół windują ceny w górę przy okazji napięć politycznych. Tymczasem baryłka spadła do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy, schodząc z rekordowego pułapu 62,10 dol. w Nowym Jorku. Dealerzy doszli do wniosku, że po nowej serii ataków terrorystycznych dojdzie do zasadniczego spadku popytu na płynne paliwo. Sierpniowe dostawy spadły przeszło 4 dolary za baryłkę, ale tylko na kilka godzin.
Na rynkach walutowych funt spadł wobec dolara do poziomu 1,7404 dol., a cena złota podskoczyła ponad 5 dol. do 428,90 dol za uncję.
Godzinę po rozpoczęciu czwartkowej sesji indeksy na warszawskim parkiecie zaczęły mocno spadać. Tuż przed południem WIG zniżkował już o 2,6 proc., ale na zamknięciu straty zredukowano do 2049,76 pkt, czyli 1,38 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo
OPINIA
Richard Mbewe, główny ekonomista WGI Dom Maklerski
Złoty, który osłabiał się do głównych walut wczoraj i dzisiaj na otwarciu sesji, po atakach terorystycznych w Wielkiej Brytanii pozostawał stabilny. Zainteresowanie inwestorów skupiło się na głównych parach walut oraz na cenie złota. Odwrót od rynku akcji w stronę obligacji wspierał złotego w drugiej części dnia. Zagraniczni gracze, którzy jeszcze rano sprzedawali polskie papiery, ponownie zdecydowali się na ich zakup. W przyszłości nie możemy wykluczyć, że również Polska jako jeden z głównych koalicjantów posiadających swoje wojska w Iraku stanie się obiektem ataków terrorystycznych. Taki incydent z pewnością wpłynąłby niekorzystnie na naszą walutę, poważnie ją osłabiając. Należy pamiętać, że większość kapitału zagranicznego, który jest zaangażowany w naszym kraju, to kapitał spekulacyjny, panicznie reagujący na wszelkie negatywne informacje.
Sprawia to, że zamieniają oni swoje inwestycje na bardziej bezpieczne – najczęściej na franka szwajcarskiego, złoto czy obligacje skarbowe, emitowane przez państwa o stabilnej sytuacji geopolitycznej (USA, Japonia, Wielka Brytania czy RFN). Natomiast wycofują się z bardziej ryzykownych inwestycji, szczególnie z państw tzw. emerging markets. Polska nie tylko należy do emerging markets, ale również wspiera koalicję, która stała się celem ataków terorystycznych. Dzisiejsze zamachy to jeden z elementów, które wpłynęły na osłabienie złotego wobec walut zagranicznych i spadek indeksów giełdowych. Taka nerwowość może potrwać kilka dni. Najdalej w poniedziałek sytuacja na rynkach finansowych powinna wrócić do normy.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA