REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Atak terrorystyczny podciął rynki światowe

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Gwałtowny spadek akcji na światowych giełdach, ucieczka od walorów w stronę złota i obligacji rządowych, deprecjacja brytyjskiego funta - to pierwsze reakcje globalnych rynków na serię brutalnych aktów terrorystycznych, do których doszło w czwartek w centrum Londynu.
Na wieść o zamachach w Londynie notowania na europejskich giełdach spadły w czwartek do najniższego poziomu od przeszło roku. Ogólnoeuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600, monitorujący zachowania największych spółek kontynentu, stracił co najmniej 2,4 proc. Wśród narodowych parkietów najbardziej ucierpiała londyńska giełda. Jej główny wskaźnik FTSE 100 obniżył się o 2,2 proc. Wśród firm związanych z podróżami najwięcej straciły linie lotnicze British Airways, funt spadł do najniższego poziomu wobec dolara od 18 miesięcy, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA umocniła się do 3,93 proc.
Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, iż jest prawie oczywiste, że istnieje zbieżność czasowa ataków z odbywającymi się w szkockim Gleneagles obradami szczytu G-8, siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji.
Światowy indeks Morgan Stanley Capital International, który stanowi główny punkt odniesienia dla notowań akcji na całym świecie poza Stanami Zjednoczonymi, spadł o 0,7 proc., co stanowi największą stratę od maja. Znajduje to potwierdzenie w wynikach londyńskiej giełdy, gdzie na minusie znaleźli się wszyscy członkowie indeksu FTSE 100, z wyjątkiem jednej tylko spółki – Amvescap – która jest przedmiotem przejęcia.
– Inwestorzy wyprzedają wszystkie walory w obawie, iż może to być początek nowej kampanii terrorystycznej – komentował Johan Van Geeteruyen, menedżer funduszu Petercam z Brukseli, zarządzającego aktywami wartości 9,1 mld dol.
Ponieważ akty terrorystyczne godzą w poczucie bezpieczeństwa, tragedia w Londynie najszybciej podważyła zaufanie inwestorów do firm, które są szczególnie narażone na ewentualne ataki, jak i linie lotnicze czy biura podróży. British Airways, które są trzecim przewoźnikiem kontynentu, spadły o 2,7 proc. do 265 pensów, a niemieckie TUI, największa agencja turystyczna w Europie, stracił 3,4 proc. swej wartości rynkowej.
Do firm równie mocno poszkodowanych czwartkowym atakiem należą towarzystwa ubezpieczeniowe. Scor, największy ubezpieczyciel we Francji, spadł 5,2 proc., do 1,64 euro, niemiecki Allianz stracił 3,5 proc. do 94,39 euro, a brytyjska Aviva obniżyła się o 3,2 proc. do 605 pensów.
Zaskakujące okazały się reakcje międzynarodowych rynków paliwowych, które na ogół windują ceny w górę przy okazji napięć politycznych. Tymczasem baryłka spadła do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy, schodząc z rekordowego pułapu 62,10 dol. w Nowym Jorku. Dealerzy doszli do wniosku, że po nowej serii ataków terrorystycznych dojdzie do zasadniczego spadku popytu na płynne paliwo. Sierpniowe dostawy spadły przeszło 4 dolary za baryłkę, ale tylko na kilka godzin.
Na rynkach walutowych funt spadł wobec dolara do poziomu 1,7404 dol., a cena złota podskoczyła ponad 5 dol. do 428,90 dol za uncję.
Godzinę po rozpoczęciu czwartkowej sesji indeksy na warszawskim parkiecie zaczęły mocno spadać. Tuż przed południem WIG zniżkował już o 2,6 proc., ale na zamknięciu straty zredukowano do 2049,76 pkt, czyli 1,38 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo
OPINIA
Richard Mbewe, główny ekonomista WGI Dom Maklerski
Złoty, który osłabiał się do głównych walut wczoraj i dzisiaj na otwarciu sesji, po atakach terorystycznych w Wielkiej Brytanii pozostawał stabilny. Zainteresowanie inwestorów skupiło się na głównych parach walut oraz na cenie złota. Odwrót od rynku akcji w stronę obligacji wspierał złotego w drugiej części dnia. Zagraniczni gracze, którzy jeszcze rano sprzedawali polskie papiery, ponownie zdecydowali się na ich zakup. W przyszłości nie możemy wykluczyć, że również Polska jako jeden z głównych koalicjantów posiadających swoje wojska w Iraku stanie się obiektem ataków terrorystycznych. Taki incydent z pewnością wpłynąłby niekorzystnie na naszą walutę, poważnie ją osłabiając. Należy pamiętać, że większość kapitału zagranicznego, który jest zaangażowany w naszym kraju, to kapitał spekulacyjny, panicznie reagujący na wszelkie negatywne informacje.
Sprawia to, że zamieniają oni swoje inwestycje na bardziej bezpieczne – najczęściej na franka szwajcarskiego, złoto czy obligacje skarbowe, emitowane przez państwa o stabilnej sytuacji geopolitycznej (USA, Japonia, Wielka Brytania czy RFN). Natomiast wycofują się z bardziej ryzykownych inwestycji, szczególnie z państw tzw. emerging markets. Polska nie tylko należy do emerging markets, ale również wspiera koalicję, która stała się celem ataków terorystycznych. Dzisiejsze zamachy to jeden z elementów, które wpłynęły na osłabienie złotego wobec walut zagranicznych i spadek indeksów giełdowych. Taka nerwowość może potrwać kilka dni. Najdalej w poniedziałek sytuacja na rynkach finansowych powinna wrócić do normy.


Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA