REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Atak terrorystyczny podciął rynki światowe

REKLAMA

Gwałtowny spadek akcji na światowych giełdach, ucieczka od walorów w stronę złota i obligacji rządowych, deprecjacja brytyjskiego funta - to pierwsze reakcje globalnych rynków na serię brutalnych aktów terrorystycznych, do których doszło w czwartek w centrum Londynu.
Na wieść o zamachach w Londynie notowania na europejskich giełdach spadły w czwartek do najniższego poziomu od przeszło roku. Ogólnoeuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600, monitorujący zachowania największych spółek kontynentu, stracił co najmniej 2,4 proc. Wśród narodowych parkietów najbardziej ucierpiała londyńska giełda. Jej główny wskaźnik FTSE 100 obniżył się o 2,2 proc. Wśród firm związanych z podróżami najwięcej straciły linie lotnicze British Airways, funt spadł do najniższego poziomu wobec dolara od 18 miesięcy, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA umocniła się do 3,93 proc.
Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, iż jest prawie oczywiste, że istnieje zbieżność czasowa ataków z odbywającymi się w szkockim Gleneagles obradami szczytu G-8, siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji.
Światowy indeks Morgan Stanley Capital International, który stanowi główny punkt odniesienia dla notowań akcji na całym świecie poza Stanami Zjednoczonymi, spadł o 0,7 proc., co stanowi największą stratę od maja. Znajduje to potwierdzenie w wynikach londyńskiej giełdy, gdzie na minusie znaleźli się wszyscy członkowie indeksu FTSE 100, z wyjątkiem jednej tylko spółki – Amvescap – która jest przedmiotem przejęcia.
– Inwestorzy wyprzedają wszystkie walory w obawie, iż może to być początek nowej kampanii terrorystycznej – komentował Johan Van Geeteruyen, menedżer funduszu Petercam z Brukseli, zarządzającego aktywami wartości 9,1 mld dol.
Ponieważ akty terrorystyczne godzą w poczucie bezpieczeństwa, tragedia w Londynie najszybciej podważyła zaufanie inwestorów do firm, które są szczególnie narażone na ewentualne ataki, jak i linie lotnicze czy biura podróży. British Airways, które są trzecim przewoźnikiem kontynentu, spadły o 2,7 proc. do 265 pensów, a niemieckie TUI, największa agencja turystyczna w Europie, stracił 3,4 proc. swej wartości rynkowej.
Do firm równie mocno poszkodowanych czwartkowym atakiem należą towarzystwa ubezpieczeniowe. Scor, największy ubezpieczyciel we Francji, spadł 5,2 proc., do 1,64 euro, niemiecki Allianz stracił 3,5 proc. do 94,39 euro, a brytyjska Aviva obniżyła się o 3,2 proc. do 605 pensów.
Zaskakujące okazały się reakcje międzynarodowych rynków paliwowych, które na ogół windują ceny w górę przy okazji napięć politycznych. Tymczasem baryłka spadła do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy, schodząc z rekordowego pułapu 62,10 dol. w Nowym Jorku. Dealerzy doszli do wniosku, że po nowej serii ataków terrorystycznych dojdzie do zasadniczego spadku popytu na płynne paliwo. Sierpniowe dostawy spadły przeszło 4 dolary za baryłkę, ale tylko na kilka godzin.
Na rynkach walutowych funt spadł wobec dolara do poziomu 1,7404 dol., a cena złota podskoczyła ponad 5 dol. do 428,90 dol za uncję.
Godzinę po rozpoczęciu czwartkowej sesji indeksy na warszawskim parkiecie zaczęły mocno spadać. Tuż przed południem WIG zniżkował już o 2,6 proc., ale na zamknięciu straty zredukowano do 2049,76 pkt, czyli 1,38 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo
OPINIA
Richard Mbewe, główny ekonomista WGI Dom Maklerski
Złoty, który osłabiał się do głównych walut wczoraj i dzisiaj na otwarciu sesji, po atakach terorystycznych w Wielkiej Brytanii pozostawał stabilny. Zainteresowanie inwestorów skupiło się na głównych parach walut oraz na cenie złota. Odwrót od rynku akcji w stronę obligacji wspierał złotego w drugiej części dnia. Zagraniczni gracze, którzy jeszcze rano sprzedawali polskie papiery, ponownie zdecydowali się na ich zakup. W przyszłości nie możemy wykluczyć, że również Polska jako jeden z głównych koalicjantów posiadających swoje wojska w Iraku stanie się obiektem ataków terrorystycznych. Taki incydent z pewnością wpłynąłby niekorzystnie na naszą walutę, poważnie ją osłabiając. Należy pamiętać, że większość kapitału zagranicznego, który jest zaangażowany w naszym kraju, to kapitał spekulacyjny, panicznie reagujący na wszelkie negatywne informacje.
Sprawia to, że zamieniają oni swoje inwestycje na bardziej bezpieczne – najczęściej na franka szwajcarskiego, złoto czy obligacje skarbowe, emitowane przez państwa o stabilnej sytuacji geopolitycznej (USA, Japonia, Wielka Brytania czy RFN). Natomiast wycofują się z bardziej ryzykownych inwestycji, szczególnie z państw tzw. emerging markets. Polska nie tylko należy do emerging markets, ale również wspiera koalicję, która stała się celem ataków terorystycznych. Dzisiejsze zamachy to jeden z elementów, które wpłynęły na osłabienie złotego wobec walut zagranicznych i spadek indeksów giełdowych. Taka nerwowość może potrwać kilka dni. Najdalej w poniedziałek sytuacja na rynkach finansowych powinna wrócić do normy.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA