reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dziś wchodzi w życie: zmiany w ustawie o PIP

Dziś wchodzi w życie: zmiany w ustawie o PIP

Od dziś inspektor pracy kontrolujący np. filię banku będzie mógł przesłać decyzję lub skierować inne środki prawne bezpośrednio do jego centrali, bez pośrednictwa swojego kolegi właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy.

Dotychczas inspektor miał obowiązek przekazywania decyzji wydawanych w ramach kontroli oddziału przedsiębiorstwa do właściwego ze względu na siedzibę centrali okręgowego inspektora pracy, który podpisywał np. nakaz, i dopiero po tym kierował go do pracodawcy. Taka procedura znacznie wydłużała czas wdrażania ważnych dla pracowników rozwiązań. Nieefektywność takiego obiegu dokumentów została dostrzeżona w czasach, gdzie wiele przedsiębiorstw ma terenowe oddziały i rozbudowaną strukturę wewnętrzną. Należy pamiętać, że kierownik terenowej placówki nie jest pracodawcą, w ręku którego spoczywają możliwości finansowe i organizacyjne, które należy wykorzystać do wykonania wydanych przez inspekcję środków. Oczywiście w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pracowników inspektor będzie kierował swoje decyzje bezpośrednio do kierownika oddziału firmy. Będzie on także adresatem korespondencji z PIP, gdy do realizacji decyzji nie jest potrzebna interwencja pracodawcy (centrali).

Powyższe rozwiązania zostały wprowadzone ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. nr 110, poz. 926).

Tomasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama