REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prasa o szczycie G-8 w Szkocji

REKLAMA

 "Tony Blair narzuca swe priorytety szczytowi G-8 w Szkocji" - pisze w środę konserwatywny dziennik "Le Figaro" i dodaje, że w czwartek głównym tematem szczytu będzie ocieplanie się klimatu i problemy ekonomiczne, a w piątek pomoc dla najbiedniejszych krajów Afryki.
Wielka Brytania już czterokrotnie gościła szczyt G-8, w 1977, 1984, 1991 i 1998 roku. Jednak w tym roku brytyjski premier Tony Blair, wzmocniony w maju wyborem na trzecią kadencję i przewodniczący Unii Europejskiej w tym półroczu, wiąże ze szczytem w Gleneagles nadzieje na "konsekrację dyplomatyczną".

Wielka Brytania zaprosiła na czwartek przywódców pięciu krajów o "wschodzących gospodarkach": Chin, Meksyku, Brazylii, Indii, RPA, zaś na piątek szefów państw lub rządów siedmiu krajów afrykańskich Nigerii, Etiopii, Tanzanii, Ghany, Senegalu, Algierii i ponownie RPA.

Zdaniem gazety, spotkanie mogą zdominować rozbieżności poglądów między Francją a USA i w mniejszym stopniu między Francją a W. Brytanią.

"W przeddzień szczytu George W. Bush nie wahał się wrzucić wielkiego kamienia do ogrodu Jacquesa Chiraca mówiąc, że Stany Zjednoczone są gotowe znieść swe subwencje dla rolnictwa, jeśli Unia Europejska zrobi to samo. Podobnie w sprawie klimatu: amerykański prezydent oświadczył, że jest przeciwny porozumieniu, które przypominałoby protokół z Kioto - w której to kwestii Francuzi, podobnie jak inni Europejczycy, nie chcą ani trochę ustąpić" - pisze "Le Figaro".

Dziennik uważa, że w kwestii ocieplenia klimatu kompromis będzie najtrudniejszy. Na porządku dziennym figurują również sprawy gospodarcze. Przywódcy G-8 w czwartek przed południem mają dokonać przeglądu sytuacji na świecie, którą charakteryzują problemy wzrostu, zatrudnienia i podwyżki cen ropy. Omówią również sytuację po tsunami w Azji Południowo-Wschodniej, kwestie terroryzmu, rozpowszechniania broni atomowej i Bliskiego Wschodu.

Szczyt G-8 zbiera się w środę wieczorem w Gleneagles, luksusowym kompleksie hotelowym na północ od Edynburga. Jego program jest bardzo napięty - pisze w środę niezależny lewicowy dziennik "Liberation".

"Kiedy Tony Blair i Jacques Chirac przybędą do Gleneagles, jeden będzie zwycięzcą drugi przegranym w rywalizacji o miejsce olimpiady 2012 roku. Premier brytyjski i prezydent Francji spotkają się po jednym z najostrzejszych starć, przed trzema tygodniami, o wspólną politykę rolną i budżet unijny". Poparcie, jakiego Bush udzielił Blairowi, mówiąc, że gotowy jest znieść subwencje dla rolnictwa, jeśli uczyni to również UE i dowcipy Chiraca na temat kuchni brytyjskiej dodatkowo zagęszczają atmosferę. "Wszystko zapowiada, że dojdzie do regulowania rachunków" - zauważa "Liberation".

Blairowi udało się umieścić na poczesnym miejscu porządku dziennego, po raz pierwszy w historii G-8, sprawę pomocy dla Afryki i redukcji długów krajów afrykańskich. Innym centralnym tematem tego szczytu jest sprawa klimatu.

Jednym z celów jest przekonanie Amerykanów do zaakceptowania diagnozy sformułowanej przez 11 akademii nauk na świecie. Jak zauważa również "Liberation", wypracowanie kompromisu w tej sprawie będzie bardzo trudne.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA