REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korporacje prawnicze nie będą już decydować

REKLAMA

Od przyszłego roku to już nie korporacje prawnicze będą decydować o naborze na aplikacje, tylko minister sprawiedliwości - zdecydował wczoraj Sejm, uchwalając zmiany w ustawach korporacyjnych. Bitwa o otwarcie zawodów prawniczych została wygrana, ale wojna nie.
Korporacje już dzisiaj zapowiadają skierowanie uchwalonej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli wcześniej przepisów tych nie zakwestionuje prezydent.

Uchwalone wczoraj przez Sejm zmiany w ustawach korporacyjnych można uznać za rewolucyjne. Nowe przepisy odbierają prawo do organizacji egzaminów na aplikacje samorządom prawniczym i przekazują je ministrowi sprawiedliwości.

Oznacza to, że w przyszłym roku, jeżeli ustawa w tej formie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, w komisjach egzaminacyjnych adwokaci i radcowie prawni będą stanowili mniejszość, a ich miejsce zajmą ministerialni urzędnicy. Ponadto do zawodów prawniczych będzie można trafić bez aplikacji, zdając jedynie egzamin końcowy. Taką możliwość będą mieli absolwenci prawa z kilkuletnim stażem zawodowym. Łatwiej będzie również aplikantom sądowym oraz pracownikom akademickim.

– To wielki dzień dla 60 tys. młodych ludzi, którzy będą mieli większe szanse dostępu do zawodu. Skorzystają na tym również zwykli obywatele, gdyż dzięki większej konkurencji na rynku spadną ceny usług prawniczych – mówił po głosowaniu poseł Przemysław Gosiewski (PiS), jeden z autorów uchwalonych rozwiązań.

Z decyzji Sejmu cieszą się również środowiska studenckie, które od dłuższego czasu wspierały inicjatywę reformy w systemie aplikacyjnym.

Nabór na aplikacje według nowych zasad nie nastąpi jednak od razu. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych, jeszcze w tym roku konkursy zorganizują same korporacje. – Może to nastąpić na przełomie października i listopada, gdyż prezydent ma czas na podpisanie ustawy do końca sierpnia – twierdzi P. Gosiewski.

Same korporacje, chociaż krytykują przyjęte rozwiązania, są gotowe do zorganizowania egzaminów późną jesienią. Jednak, jak twierdzą, droga do wejścia nowych przepisów jest daleka i może okazać się bardzo wyboista. Zaporą nie do przejścia może być np. prezydent i jego weto. O tym, że ustawa zostanie zawetowana, przekonany jest Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Prezydent nie mógłby przyjąć ustawy, która w samym założeniu jest niekonstytucyjna, gdyż ogranicza samorządność korporacji zawodowych – twierdzi prezes.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tomasz Pietryga

OPINIA
Andrzej Kalwas, minister sprawiedliwości, prokurator generalny

Stało się bardzo źle. Autorzy nowelizacji bałamucili młodych ludzi obietnicami przyjęcia wszystkich na aplikacje adwokacką i radcowską, a jest to po prostu kiełbasa wyborcza. Oświadczam, że w tym roku nie ma szans na odbycie konkursu, choćby dlatego, że nowelizacja jest niekonstytucyjna.

Po pierwsze, nie określa skutków finansowych, a są one bardzo duże, poza tym zawiera wiele rozwiązań wręcz kuriozalnych, np. możliwość przystąpienia do egzaminu radcowskiego czy adwokackiego po 5 latach noszenia kawy w kancelarii albo w jakimś podmiocie gospodarczym wpisanym do ewidencji działalności gospodarczej.

Jest to zrobione pod sytuację życiową kilku posłów, a w efekcie doprowadzi do obniżenia poziomu świadczonej pomocy prawnej, bo nie ma możliwości solidnego nauczenia tych zawodów kilkunastu tysięcy absolwentów prawa.
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA