REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korporacje prawnicze nie będą już decydować

REKLAMA

Od przyszłego roku to już nie korporacje prawnicze będą decydować o naborze na aplikacje, tylko minister sprawiedliwości - zdecydował wczoraj Sejm, uchwalając zmiany w ustawach korporacyjnych. Bitwa o otwarcie zawodów prawniczych została wygrana, ale wojna nie.
Korporacje już dzisiaj zapowiadają skierowanie uchwalonej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli wcześniej przepisów tych nie zakwestionuje prezydent.

Uchwalone wczoraj przez Sejm zmiany w ustawach korporacyjnych można uznać za rewolucyjne. Nowe przepisy odbierają prawo do organizacji egzaminów na aplikacje samorządom prawniczym i przekazują je ministrowi sprawiedliwości.

Oznacza to, że w przyszłym roku, jeżeli ustawa w tej formie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, w komisjach egzaminacyjnych adwokaci i radcowie prawni będą stanowili mniejszość, a ich miejsce zajmą ministerialni urzędnicy. Ponadto do zawodów prawniczych będzie można trafić bez aplikacji, zdając jedynie egzamin końcowy. Taką możliwość będą mieli absolwenci prawa z kilkuletnim stażem zawodowym. Łatwiej będzie również aplikantom sądowym oraz pracownikom akademickim.

– To wielki dzień dla 60 tys. młodych ludzi, którzy będą mieli większe szanse dostępu do zawodu. Skorzystają na tym również zwykli obywatele, gdyż dzięki większej konkurencji na rynku spadną ceny usług prawniczych – mówił po głosowaniu poseł Przemysław Gosiewski (PiS), jeden z autorów uchwalonych rozwiązań.

Z decyzji Sejmu cieszą się również środowiska studenckie, które od dłuższego czasu wspierały inicjatywę reformy w systemie aplikacyjnym.

Nabór na aplikacje według nowych zasad nie nastąpi jednak od razu. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych, jeszcze w tym roku konkursy zorganizują same korporacje. – Może to nastąpić na przełomie października i listopada, gdyż prezydent ma czas na podpisanie ustawy do końca sierpnia – twierdzi P. Gosiewski.

Same korporacje, chociaż krytykują przyjęte rozwiązania, są gotowe do zorganizowania egzaminów późną jesienią. Jednak, jak twierdzą, droga do wejścia nowych przepisów jest daleka i może okazać się bardzo wyboista. Zaporą nie do przejścia może być np. prezydent i jego weto. O tym, że ustawa zostanie zawetowana, przekonany jest Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Prezydent nie mógłby przyjąć ustawy, która w samym założeniu jest niekonstytucyjna, gdyż ogranicza samorządność korporacji zawodowych – twierdzi prezes.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tomasz Pietryga

OPINIA
Andrzej Kalwas, minister sprawiedliwości, prokurator generalny

Stało się bardzo źle. Autorzy nowelizacji bałamucili młodych ludzi obietnicami przyjęcia wszystkich na aplikacje adwokacką i radcowską, a jest to po prostu kiełbasa wyborcza. Oświadczam, że w tym roku nie ma szans na odbycie konkursu, choćby dlatego, że nowelizacja jest niekonstytucyjna.

Po pierwsze, nie określa skutków finansowych, a są one bardzo duże, poza tym zawiera wiele rozwiązań wręcz kuriozalnych, np. możliwość przystąpienia do egzaminu radcowskiego czy adwokackiego po 5 latach noszenia kawy w kancelarii albo w jakimś podmiocie gospodarczym wpisanym do ewidencji działalności gospodarczej.

Jest to zrobione pod sytuację życiową kilku posłów, a w efekcie doprowadzi do obniżenia poziomu świadczonej pomocy prawnej, bo nie ma możliwości solidnego nauczenia tych zawodów kilkunastu tysięcy absolwentów prawa.
 


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

REKLAMA