REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy może pomóc w godzeniu obowiązków

REKLAMA

Zdaniem pracowników, ale też pracodawców elastyczna organizacja czasu pracy mogłaby pomóc zachęcić młode małżeństwa do posiadania dzieci, a jednocześnie być sposobem na to, by młode matki nie wypadały z rynku pracy - wykazały przeprowadzone w Białymstoku pilotażowe badania ankietowe.
Badania przeprowadzono w ramach projektu "Elastyczny pracownik - partnerska rodzina" realizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną (WSE) w Białymstoku dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal. Ich wyniki zaprezentowano w środę na konferencji w Białymstoku.

Celem projektu, na który uczelnia wraz z partnerami pozyskała z UE na 3 lata 3 mln euro, jest m.in. przetestowanie rozwiązań, które pomogą młodym matkom godzić życie zawodowe z rodzinnym. Będą więc promowane takie rozwiązania jak: wydłużenie godzin pracy przedszkoli i żłobków, zachęcanie pracodawców do elastycznych form zatrudnienia, a także mężczyzn do większej aktywności w domu, co miałoby wspomóc aktywność zawodową młodych matek.

Ankieterzy przepytali 100 młodych rodziców, w większości były to pracujące młode matki mające dzieci do 7 lat i kobiety w ciąży oraz zaledwie kilkunastu ojców, bo tylko tylu mężczyzn zainteresowało się projektem. Pytano ich o różne zagadnienia dotyczące godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Jak poinformowała kierownik projektu dr Cecylia Sadowska- Snarska z WSE, na elastyczną organizację czasu pracy jako element sprzyjający godzeniu pracy i obowiązków w domu wskazało 73,5 proc. pracowników i 60,7 proc. pracodawców. Niepokojące jest jednak to, że aż co piąty ankietowany wskazał, iż obciążenia rodzinne i posiadanie dzieci są powodem odmowy zatrudnienia.

Prawie dwie trzecie ankietowanych nie planuje posiadania kolejnego dziecka. Głównym powodem aż dla jednej trzeciej badanych są kłopoty finansowe, dla jednej czwartej - zbyt dużo obowiązków. 6,5 proc. nie chce mieć dzieci bo woli karierę, a 3,2 proc. obawia się utraty miejsca pracy z powodu obciążeń rodzinnych.

Do 2007 roku w ramach projektu zostanie przygotowana ogólnopolska kampania społeczna, której celem ma być uaktywnienie mężczyzn i zachęcenie ich do większej aktywności w domu. Badania przeprowadzone w Białymstoku wykazały bowiem, że aż 43,6 proc. rodzin działa według modelu tradycyjnego, tzn. gdzie większość obowiązków domowych spoczywa na kobietach.

Badani mężczyźni odpowiedzieli, że na obowiązki domowe przeznaczają zaledwie pół godziny dziennie. Prawie połowa badanych uważa, że wydłużenie czasu pracy przedszkoli i żłobków znacznie pomogłoby w godzeniu pracy z życiem rodzinnym.

W pilotażu w Białymstoku weźmie udział 7 przedszkoli i 2 żłobki, które same zgłosiły do tego chęć. W ramach projektu badania na temat perspektywy upowszechniania elastycznych form zatrudnienia przeprowadzono też w 40 dużych podlaskich firmach z branży przemysłowej, budowlanej, handlu i usług.

Okazało się, że tylko kilka procent z nich stosuje takie formy zatrudnienia jak telepraca czy dzielenie pracy i płacy między pracowników, podczas gdy np. kobieta wychowuje dziecko. Takie właśnie formy zatrudnienia będą promowane wśród pracodawców, a w niektórych firmach zostaną w ramach projektu sfinansowane.

Według 85,7 proc. zbadanych firm, najważniejszą barierą w stosowaniu elastycznych form zatrudniania jest rygorystyczny kodeks pracy. Dlatego specjalnie dla przedsiębiorców zostanie przygotowany przewodnik po przepisach prawnych na temat różnych form zatrudniania, uwagi zostaną też zgłoszone do ustawodawcy.

W projekcie uczestniczą oprócz WSE, NSZZ "Solidarność", Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku oraz Uniwersytet Helsiński i Miejski Instytut Kształcenia i Zatrudnienia w Grenadzie w Hiszpanii.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA