REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy może pomóc w godzeniu obowiązków

REKLAMA

Zdaniem pracowników, ale też pracodawców elastyczna organizacja czasu pracy mogłaby pomóc zachęcić młode małżeństwa do posiadania dzieci, a jednocześnie być sposobem na to, by młode matki nie wypadały z rynku pracy - wykazały przeprowadzone w Białymstoku pilotażowe badania ankietowe.
Badania przeprowadzono w ramach projektu "Elastyczny pracownik - partnerska rodzina" realizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną (WSE) w Białymstoku dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal. Ich wyniki zaprezentowano w środę na konferencji w Białymstoku.

Celem projektu, na który uczelnia wraz z partnerami pozyskała z UE na 3 lata 3 mln euro, jest m.in. przetestowanie rozwiązań, które pomogą młodym matkom godzić życie zawodowe z rodzinnym. Będą więc promowane takie rozwiązania jak: wydłużenie godzin pracy przedszkoli i żłobków, zachęcanie pracodawców do elastycznych form zatrudnienia, a także mężczyzn do większej aktywności w domu, co miałoby wspomóc aktywność zawodową młodych matek.

Ankieterzy przepytali 100 młodych rodziców, w większości były to pracujące młode matki mające dzieci do 7 lat i kobiety w ciąży oraz zaledwie kilkunastu ojców, bo tylko tylu mężczyzn zainteresowało się projektem. Pytano ich o różne zagadnienia dotyczące godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Jak poinformowała kierownik projektu dr Cecylia Sadowska- Snarska z WSE, na elastyczną organizację czasu pracy jako element sprzyjający godzeniu pracy i obowiązków w domu wskazało 73,5 proc. pracowników i 60,7 proc. pracodawców. Niepokojące jest jednak to, że aż co piąty ankietowany wskazał, iż obciążenia rodzinne i posiadanie dzieci są powodem odmowy zatrudnienia.

Prawie dwie trzecie ankietowanych nie planuje posiadania kolejnego dziecka. Głównym powodem aż dla jednej trzeciej badanych są kłopoty finansowe, dla jednej czwartej - zbyt dużo obowiązków. 6,5 proc. nie chce mieć dzieci bo woli karierę, a 3,2 proc. obawia się utraty miejsca pracy z powodu obciążeń rodzinnych.

Do 2007 roku w ramach projektu zostanie przygotowana ogólnopolska kampania społeczna, której celem ma być uaktywnienie mężczyzn i zachęcenie ich do większej aktywności w domu. Badania przeprowadzone w Białymstoku wykazały bowiem, że aż 43,6 proc. rodzin działa według modelu tradycyjnego, tzn. gdzie większość obowiązków domowych spoczywa na kobietach.

Badani mężczyźni odpowiedzieli, że na obowiązki domowe przeznaczają zaledwie pół godziny dziennie. Prawie połowa badanych uważa, że wydłużenie czasu pracy przedszkoli i żłobków znacznie pomogłoby w godzeniu pracy z życiem rodzinnym.

W pilotażu w Białymstoku weźmie udział 7 przedszkoli i 2 żłobki, które same zgłosiły do tego chęć. W ramach projektu badania na temat perspektywy upowszechniania elastycznych form zatrudnienia przeprowadzono też w 40 dużych podlaskich firmach z branży przemysłowej, budowlanej, handlu i usług.

Okazało się, że tylko kilka procent z nich stosuje takie formy zatrudnienia jak telepraca czy dzielenie pracy i płacy między pracowników, podczas gdy np. kobieta wychowuje dziecko. Takie właśnie formy zatrudnienia będą promowane wśród pracodawców, a w niektórych firmach zostaną w ramach projektu sfinansowane.

Według 85,7 proc. zbadanych firm, najważniejszą barierą w stosowaniu elastycznych form zatrudniania jest rygorystyczny kodeks pracy. Dlatego specjalnie dla przedsiębiorców zostanie przygotowany przewodnik po przepisach prawnych na temat różnych form zatrudniania, uwagi zostaną też zgłoszone do ustawodawcy.

W projekcie uczestniczą oprócz WSE, NSZZ "Solidarność", Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku oraz Uniwersytet Helsiński i Miejski Instytut Kształcenia i Zatrudnienia w Grenadzie w Hiszpanii.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA