reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozsądne zakupy w sieci

Rozsądne zakupy w sieci

Coraz więcej konsumentów korzysta z zakupów przez internet. Niestety, bardzo słabo znają swoje prawa związane z zawieraniem tego typu umów. Oto informacje, które zainteresowani powinni znaleźć na stronie „wirtualnego” sprzedawcy.

Zanim zdecydujemy się na zakupy w internecie, warto sprawdzić nazwę i adres sprzedawcy – i to nie tylko adres wirtualny, ale również geograficzny. Musimy mieć wgląd do regulaminu sprzedaży, a także dokładnie wiedzieć, co kupujemy – czyli znać dokładne parametry produktu, który nas interesuje. Sprzedawca powinien poinformować klienta o warunkach zakupu i dostawy oraz podać mu całkowity koszt zakupu (razem z dostarczeniem towaru, podatkiem itd.) oraz sposób zapłaty.

Jeśli dokonujemy zakupów za granicą, warto upewnić się, w jakiej walucie została podana cena. Musimy również zostać poinformowani, w jakim terminie i w jaki sposób można zwrócić towar, a także, gdzie i jak można złożyć reklamację.

Na stronie internetowego sprzedawcy powinna znaleźć się informacja o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni (wraz ze wskazaniem wyjątków) i wypowiedzenia umowy, a także wskazany termin, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący.

Gdy usługi przez internet świadczy przedsiębiorca – a usługa taka wymaga zezwolenia – wówczas na stronie powinny być podane informacje dotyczące zezwolenia i organu, który je wydał. Jeżeli natomiast usługi świadczy osoba fizyczna, która może wykonywać dany zawód pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów ustawowych (np. doradca podatkowy), musi potwierdzić spełnienie tych wymagań. Ma więc obowiązek podać samorząd zawodowy, do którego należy, tytuł zawodowy i państwo, w którym został on przyznany, numer w rejestrze publicznym, wraz ze wskazaniem nazwy rejestru i organu prowadzącego rejestr.

Ewa Usowicz

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204).
• Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama