| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gaz drożeje od lipca

Gaz drożeje od lipca

Od 1 lipca średnio o 3-8 proc. wzrosną ceny gazu dla dużych odbiorców tego paliwa (zakładów azotowych, hut szkła, elektrociepłowni) oraz o 3,8-7,1 proc. dla mniejszych firm i tzw. odbiorców komunalno-bytowych. Podwyżki związane są ze wzrostem o ponad 25 proc. cen zakupu gazu za granicą.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przedłużył do 30 września przedsiębiorstwom grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) okres obowiązywania ustalonych przez nie taryf dla paliw gazowych, których termin upływa 30 czerwca.

Jednocześnie prezes URE zatwierdził nowe, wyższe ceny tych paliw. Podwyżki związane są z ponad 25-proc. wzrostem zakupu gazu za granicą – ceny gazu z importu ustalane są w bezpośredniej relacji do cen produktów ropopochodnych na rynkach światowych, a te w ostatnim czasie znacznie podrożały i nadal mają tendencję wzrostową.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf, korekta cen może nastąpić w przypadku zakupu paliw gazowych po cenach wyższych o więcej niż 5 proc. (lub niższych o ponad 5 proc.) w stosunku do cen przyjętych do kalkulacji w taryfie, ale nie częściej niż raz na kwartał.

Przy tym do 30 września nie zmienią się stawki opłat abonamentowych i przesyłowych. Ma to ułatwić firmie Gaz System, która będzie odpowiedzialna za przesył gazu w Polsce, prowadzenie rozliczeń z odbiorcami do czasu ustalenia własnej taryfy przesyłowej. Jest to korzystne dla dużych odbiorców gazu, ponieważ opłaty przesyłowe łącznie z abonamentem stanowią znaczącą część kosztów zakupu gazu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Taryfa PGNiG SA obejmująca podwyżki dotyczy odbiorców zużywających duże ilości gazu: zakłady azotowe, huty szkła, elektrociepłownie. Ceny wzrastają tutaj średnio o 3-8 proc. Natomiast ceny gazu oferowanego przez spółki dystrybucyjne mniejszym firmom oraz tzw. odbiorcom komunalno-bytowym (w tym gospodarstwom domowym) wzrosną o 3,8-7,1 proc.

Przy zmianie taryfy uwzględniono tak zwane koszty uzasadnione związane ze wzrostem cen importowanego gazu. Podwyżki złagodziły ceny tańszego gazu wydobywanego ze złóż krajowych. Koszty jego wydobycia są średnio o połowę mniejsze niż ceny gazu sprowadzanego z zagranicy. W ubiegłym roku 32 proc. gazu (4,3 mld m sześc.) oferowanego przez PGNiG pochodziło ze złóż krajowych. Natomiast 42 proc. (5,7 mld m sześc.) gazu niezbędnego do zaopatrzenia kraju w to paliwo sprowadziliśmy z Rosji, 20 proc. (2,7 mld m sześc.) z krajów Azji Środkowej, 3,5 proc. (480 mln m sześc.) z Norwegii oraz 2,5 proc. (386,2 mln m sześc.) z Niemiec – wynika z danych PGNiG.

Zwiększenie krajowego wydobycia gazu, którego koszt pozyskania jest znacznie niższy od kosztu pozyskania gazu w imporcie sprawi, że ceny tego paliwa będą w naszym kraju konkurencyjne do cen za granicą. Pozwoli to w przyszłości na ograniczenie wpływu wzrostu cen produktów ropopochodnych na rynkach światowych na hurtowe ceny gazu na naszym rynku, co może wpłynąć m.in. na zwiększenie konkurencyjności towarów produkowanych w Polsce, w kosztach produkcji których gaz odgrywa znaczącą rolę – stwierdzono w komunikacie URE.

Janusz K. Kowalski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK