REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Financial Times" o propozycji Belki w sprawie budżetu UE

REKLAMA

Polski premier Marek Belka przedstawił w czasie ostatniej fazy negocjacji nad budżetem UE na lata 2007-2013 propozycję zmniejszenia środków dla nowych krajów członkowskich UE, żeby doprowadzić do osiągnięcia kompromisu - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times".
Propozycja rezygnacji z części środków, do której dołączyli się przywódcy innych krajów z Europy Wschodniej, została odrzucona w piątek wieczorem przez Wielką Brytanię. W ocenie "Financial Times", fiasko unijnego szczytu w sprawie budżetu na lata 2007-2013 jest dla Polski "bardziej gorzkie" niż dla bogatszych krajów członkowskich.

Zdaniem cytowanych przez "FT" polskich dyplomatów, w stanowiskach negocjacyjnych niektórych państw dostrzec można było narodowy egoizm i niechęć do "hojności" wobec biedniejszych krajów z Europy Wschodniej, które w maju ubiegłego roku przystąpiły do Unii. Tak uważa polski m.in. minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

W opinii wysokiej rangi dyplomaty brytyjskiego, brak porozumienia w sprawie budżetu na lata 2007-2013 jest zły dla 10 nowych krajów członkowskich, ponieważ powoduje opóźnienie realizacji dużych projektów inwestycyjnych oraz zmniejszenie środków dla poszczególnych państw.

Brytyjski premier Tony Blair, który w przeszłości był często postrzegany jako obrońca 10 nowych krajów wobec francusko- niemieckiego "jądra", będzie starał się utrzymać tę pozycję i dlatego będzie forsował kompromis w sprawie budżetu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy brytyjskiej prezydencji UE.

W Polsce uważa się za nieuczciwe, że starzy członkowie Unii, w nagłej obawie przed swymi eurosceptycznymi wyborcami, zabrali się za obronę swych narodowych interesów bez zbytniej troski o Europę jako całość - wskazuje "Financial Times".

Warszawa pamięta, jak wielkie korzyści uzyskały w poprzednich etapach rozszerzenia biedniejsze kraje - takie jak Grecja, Hiszpania, Irlandia i Portugalia - i obawia się, że byłe państwa komunistyczne, które dołączyły w ubiegłym roku, nie doświadczą takiej hojności.

Gazeta zaznacza, że fiasko unijnego budżetu na lata 2007-13 oznaczałoby dla Polski poważną stratę, bowiem budżet prowizoryczny zmniejszyłby jej roczną pulę funduszy strukturalnych z 8,7 mld euro do 4,6 mld.

W ramach odrzuconej propozycji Luksemburga Polska miała otrzymać ogółem z unijnego budżetu 81 mld euro (po odliczeniu polskich składek 19-19,5 euro na "czysto" ok. 61-61,5 mld euro - PAP), wliczając w to wszystkie środki na politykę regionalną i rolnictwo.

Kompromis budżetowy osiągnięty już po przyjęciu biedniejszych Rumunii i Bułgarii oraz otwarciu możliwości członkostwa Turcji może być mniej korzystny dla Polski.

"Przyszły kompromis budżetowy może być mniej korzystny dla Polski" - powiedział "FT" polski wiceminister spraw zagranicznych Jan Truszczyński.

Warszawa jest również zaniepokojona, że zwrócona ku sobie Unia nie będzie miała czasu ani energii na myślenie o przyjmowaniu dalszych państw, w tym Ukrainy, na której członkostwie Polsce bardzo zależy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA