Ochrona świadczeń pracowniczych także z rachunków SKOK
REKLAMA
"Taka poprawka pogarszałaby sytuację pracowników - dłużników, ale polepsza sytuację pracowników-wierzycieli" - mówił w Sejmie sprawozdawca komisji kodyfikacyjnej Stanisław Rydzoń (SLD).
Nowelizacja przewiduje, że przed egzekucją komorniczą chronione byłyby kwoty do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Ochrona dotyczyłaby wszystkich pracowników, niezależnie od statusu pracodawcy.
Wypłat dokonywałby bank na podstawie zezwolenia komornika. Obowiązujące od 5 lutego przepisy kodeksu postępowania cywilnego wywoływały ostre protesty pracowników służby zdrowia, obawiających się, że komornicy zaczną zajmować pieniądze przeznaczone na ich pensje. Uchwalając 22 marca ustawę o ochronie wypłaty wynagrodzeń pracowników szpitali publicznych.
Sejm zdecydował, że chronione będą pensje pracowników szpitali, środki przeznaczone na wypłatę świadczeń, a także środki na świadczenia dla osób, które są zatrudnione w ZOZ-ach na umowę o dzieło albo umowę zlecenie.
Ustawa o ochronie pensji pracowników w publicznych szpitalach ma charakter "epizodyczny", co znaczy, że będzie obowiązywać do końca 2005 r., chyba że wcześniej wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA