REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protest przeciwko planowi podziału środków NFZ

REKLAMA

Przeciwko proponowanemu podziałowi pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2006 r. i następne lata między jego centralę i oddziały wojewódzkie zaprotestował w piątek zarząd województwa śląskiego.
Zarząd uważa, że planowany w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia podział pieniędzy będzie niekorzystny dla śląskich zakładów opieki zdrowotnej, a w konsekwencji także dla mieszkańców regionu. Takie samo stanowisko zajęli wcześniej posłowie i senatorowie z województwa śląskiego.

Jak podkreślają członkowie zarządu województwa w przesłanym stanowisku, dynamika przyrostu planowanych nakładów finansowych dla śląskiego oddziału NFZ będzie zdecydowanie niższa od średniej krajowej z uwagi na algorytm zbudowany w oparciu o współczynniki, które nie odzwierciedlają potrzeb i specyfiki poszczególnych oddziałów NFZ.

Jak piszą, algorytm ten, oparty o tzw. wskaźnik ryzyka zdrowotnego, powinien uwzględniać zarówno warunki demograficzne, jak i epidemiologiczne, właściwe dla poszczególnych województw. Dotyczy to przede wszystkim stopnia degradacji środowiska naturalnego i jego wpływu na zachorowalność populacji w oparciu o analizę danych historycznych oraz specyfikę rynku pracy w danym województwie.

Tymczasem projekt rozporządzenia odnosi się jedynie do wartości udzielonych świadczeń zdrowotnych wáokreślonej grupie wiekowej w skali całego kraju. Zarząd województwa zwraca też uwagę na sprawę migracji pacjentów, która od dawna przysparza regionowi problemów.

W województwie śląskim działa wiele wysokospecjalistycznych ośrodków, oferujących unikatowe w skali kraju usługi medyczne. Leczy się tu wielu pacjentów z całego kraju, ale oddział NFZ od dawna ma problemy z wyegzekwowaniem pieniędzy za leczenie pacjentów ubezpieczonych w innych oddziałach Funduszu.

"Problemem wyjątkowo złożonym jest migracja pacjentów, którą należałoby mierzyć wásystemie comiesięcznym na szczeblu centrali NFZ oraz weryfikować na poziomie oddziałów. Takie rozwiązanie gwarantowałoby precyzyjny rozdział środków, adekwatny do liczby iárodzajów świadczeń udzielanych pacjentom z innych województw" - czytamy w stanowisku.

"Procedury medyczne w takich dziedzinach, jak chirurgia urazowa, kardiochirurgia, onkologia czy leczenie oparzeń są ponadprzeciętnie drogie. Zatem, aby rozliczenie było sprawiedliwe, wskaźnik migracji winien uwzględniać liczbę leczonych mieszkańców innych województw łącznie z sumą punktów, wynikającą z procedur medycznych, którymi zostali oni objęci" - dodali członkowie zarządu.

Przypomnieli też o niekorzystnej dla Śląska wycenie punktów, za pomocą których wycenia się z kolei procedury medyczne. Punktowa wartość danej procedury jest jednakowa dla wszystkich oddziałów, ale wartość punktu w złotówkach jest różna w różnych regionach, a w województwie śląskim należy do najniższych w kraju.

"To oznacza warunki udzielania świadczeń znacznie mniej korzystne niż w innych regionach" - podkreśla zarząd.

Zarząd województwa śląskiego apeluje o utrzymanie w roku 2006 dotychczasowego procentowego udziału funduszu śląskiego oddziału NFZ w ogólnej puli środków Funduszu.

"Uważamy, że zakres danych statystycznych służących do określenia wskaźników nie daje podstaw do prawidłowego podziału środków. Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań dodatkowo pogłębi istniejące już dysproporcje warunków udzielania świadczeń zdrowotnych wáposzczególnych regionach" - napisał zarząd.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA