REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protest przeciwko planowi podziału środków NFZ

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przeciwko proponowanemu podziałowi pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2006 r. i następne lata między jego centralę i oddziały wojewódzkie zaprotestował w piątek zarząd województwa śląskiego.
Zarząd uważa, że planowany w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia podział pieniędzy będzie niekorzystny dla śląskich zakładów opieki zdrowotnej, a w konsekwencji także dla mieszkańców regionu. Takie samo stanowisko zajęli wcześniej posłowie i senatorowie z województwa śląskiego.

Jak podkreślają członkowie zarządu województwa w przesłanym stanowisku, dynamika przyrostu planowanych nakładów finansowych dla śląskiego oddziału NFZ będzie zdecydowanie niższa od średniej krajowej z uwagi na algorytm zbudowany w oparciu o współczynniki, które nie odzwierciedlają potrzeb i specyfiki poszczególnych oddziałów NFZ.

Jak piszą, algorytm ten, oparty o tzw. wskaźnik ryzyka zdrowotnego, powinien uwzględniać zarówno warunki demograficzne, jak i epidemiologiczne, właściwe dla poszczególnych województw. Dotyczy to przede wszystkim stopnia degradacji środowiska naturalnego i jego wpływu na zachorowalność populacji w oparciu o analizę danych historycznych oraz specyfikę rynku pracy w danym województwie.

Tymczasem projekt rozporządzenia odnosi się jedynie do wartości udzielonych świadczeń zdrowotnych wáokreślonej grupie wiekowej w skali całego kraju. Zarząd województwa zwraca też uwagę na sprawę migracji pacjentów, która od dawna przysparza regionowi problemów.

W województwie śląskim działa wiele wysokospecjalistycznych ośrodków, oferujących unikatowe w skali kraju usługi medyczne. Leczy się tu wielu pacjentów z całego kraju, ale oddział NFZ od dawna ma problemy z wyegzekwowaniem pieniędzy za leczenie pacjentów ubezpieczonych w innych oddziałach Funduszu.

"Problemem wyjątkowo złożonym jest migracja pacjentów, którą należałoby mierzyć wásystemie comiesięcznym na szczeblu centrali NFZ oraz weryfikować na poziomie oddziałów. Takie rozwiązanie gwarantowałoby precyzyjny rozdział środków, adekwatny do liczby iárodzajów świadczeń udzielanych pacjentom z innych województw" - czytamy w stanowisku.

"Procedury medyczne w takich dziedzinach, jak chirurgia urazowa, kardiochirurgia, onkologia czy leczenie oparzeń są ponadprzeciętnie drogie. Zatem, aby rozliczenie było sprawiedliwe, wskaźnik migracji winien uwzględniać liczbę leczonych mieszkańców innych województw łącznie z sumą punktów, wynikającą z procedur medycznych, którymi zostali oni objęci" - dodali członkowie zarządu.

Przypomnieli też o niekorzystnej dla Śląska wycenie punktów, za pomocą których wycenia się z kolei procedury medyczne. Punktowa wartość danej procedury jest jednakowa dla wszystkich oddziałów, ale wartość punktu w złotówkach jest różna w różnych regionach, a w województwie śląskim należy do najniższych w kraju.

"To oznacza warunki udzielania świadczeń znacznie mniej korzystne niż w innych regionach" - podkreśla zarząd.

Zarząd województwa śląskiego apeluje o utrzymanie w roku 2006 dotychczasowego procentowego udziału funduszu śląskiego oddziału NFZ w ogólnej puli środków Funduszu.

"Uważamy, że zakres danych statystycznych służących do określenia wskaźników nie daje podstaw do prawidłowego podziału środków. Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań dodatkowo pogłębi istniejące już dysproporcje warunków udzielania świadczeń zdrowotnych wáposzczególnych regionach" - napisał zarząd.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA