reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kluby za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji ustawy o akcyzie

Kluby za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji ustawy o akcyzie

Wszystkie kluby poparły w czwartek w I czytaniu w Sejmie komisyjny projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zaproponowane przepisy utrudniają ministrowi finansów zmiany stawek akcyzy na paliwa bez wiedzy Sejmu.

Nowelizacja określa też stawki akcyzy, która dla paliwa silnikowego wynosi 2 tys. zł od 1.000 litrów gotowego wyrobu, w przypadku olejów opałowych 233 zł od 1.000 litrów, a gazu płynnego i metanu używanego do napędu 700 zł od 1.000 kg.Jak poinformowała poseł sprawozdawca Anita Błochowiak (SLD), nowelizacja ustawy jest reakcją na rozporządzenie ministra finansów z maja tego roku podnoszącego akcyzę na olej opałowy do poziomu akcyzy na olej napędowy. Minister finansów Mirosław Gronicki podpisał rozporządzenie znacznie podwyższające akcyzę na olej opałowy.Rozporządzenie to pod wpływem powszechnej krytyki zostało ostatecznie wycofane. Obecnie olej opałowy lekki opodatkowany jest stawką 233 zł za 1.000 litrów, a napędowy 1.099 zł za 1.000 litrów. Nowe rozporządzenie wprowadzało akcyzę w wysokości 1.028 zł za 1.000 litrów w przypadku obu typów olejów. Pozostałe rodzaje płynnego propan-butanu i innych gazów płynnych wykorzystywanych do ogrzewania miały być opodatkowane stawką 695 zł za tonę.Jak wyjaśniła Błochowiak, drugim argumentem przemawiającym za nowelizacją ustawy był fakt, iż wysokość podatków i ulg powinna być określana ustawą, a nie rozporządzeniem ministra finansów. Ponadto "komisja dokonała zmiany i obok dwóch dotychczasowych maksymalnych stawek podatku akcyzowego na paliwa silnikowe i oleje napędowe, wprowadziła dodatkową stawkę na oleje opałowe 233 zł od 1000 litrów" - powiedziała Błochowiak.


Dodała, że po przyjęciu tej nowelizacji, to Sejm ustalałby wysokość stawek akcyzy na paliwa, a minister finansów mógłby je jedynie obniżać.Wiceminister finansów Jarosław Neneman przyznał, że resort finansów zabrał się do podwyższenia akcyzy w nieprawidłowy sposób, ale jednocześnie dodał, że z tym problemem zetknie się następny rząd. W jego przekonaniu istnienie różnych stawek akcyzy na olej napędowy i opałowy będzie dalej prowadzić do patologii. Według szacunków resortu rolnictwa, szara strefa wynosi 30-40 proc. rynku paliwowego.Według przedstawicieli tego resortu, z nieprawidłowościami jest trudno walczyć, ponieważ udowodnienie sprzedawania fałszowanego paliwa jest bardzo trudne, a kary są za niskie. W czwartek odbyło się także II czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, posłowie nie zgłosili uwag. Trzecie czytanie nowelizacji odbędzie się w piątek.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama