REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KPWiG skierowała do prokuratury zawiadomienie

REKLAMA

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) skierowała we wtorek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez niektórych akcjonariuszy spółki PKN Orlen przestępstwa naruszenia obowiązków informacyjnych - poinformowała KPWiG w komunikacie.
"Zawiadomienie jest efektem prowadzonego w KPWiG od października 2004 roku postępowania wyjaśniającego wszczętego po ujawnieniu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Śledczej ds. PKN Orlen notatki Zbigniewa Siemiątkowskiego, byłego szefa Agencji Wywiadu" - napisano w komunikacie.

"Z informacji zawartych w odtajnionej notatce wynikało, że zaangażowanie niektórych akcjonariuszy PKN Orlen mogło być wyższe od oficjalnie zadeklarowanego" - czytamy w komunikacie.

Według prasowych spekulacji, postępowanie KPWiG mogło dotyczyć Kulczyk Holding, który po zwiększeniu stanu posiadania akcji PKN Orlen nie powiadomił o tym fakcie - choć powinien - Komisji i samej spółki. Według Komisji prowadzone postępowanie pozwoliło na sformułowanie przypuszczenia, że mogło dojść do złamania przepisów obowiązujących na rynku kapitałowym.

"Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na razie jest to jedynie hipoteza i ocena zebranego materiału dowodowego będzie należeć do Prokuratury" - napisano w komunikacie.

Postępowanie miało wyjaśnić, czy akcjonariusze PKN Orlen, mający powyżej 5 proc. akcji tej spółki (w tym Kulczyk Holding), dopełniali obowiązków informacyjnych. Zgodnie z art. 147 Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, kto osiągnął albo przekroczył 5 proc. akcji spółki publicznej, jest zobowiązany zawiadamiać o każdej zmianie liczby swoich akcji KPWiG oraz samą spółkę w ciągu czterech dni. Kulczyk Holding zapewniał już w poniedziałek, że nie złamał prawa.

"Obejmuje to także inwestycje czynione przez Grupę Kulczyk Holding w spółki publiczne" - oświadczyła spółka w komunikacie, podpisanym przez rzecznika prasowego Holdingu Izabelę Mościcką.

"Działając profesjonalnie i rzetelnie, udzieliliśmy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wszelkich informacji, udostępniliśmy również dokumenty. Potwierdzają one naszym zdaniem, że działaliśmy zgodnie z prawem i dopełniliśmy obowiązków informacyjnych wynikających z rozporządzenia o publicznym obrocie papierami wartościowymi" - stwierdza komunikat Kulczyk Holding.

Przed rozpoczęciem przez KPWiG postępowania wyjaśniającego, Kulczyk Holding informował o posiadanych akcjach płockiego koncernu w czerwcu 2002 roku. Podał wówczas, że posiada 5,6 proc. akcji PKN Orlen. Tymczasem według szacunków prasowych, Kulczyk Holding mógł mieć ponad 14 proc. akcji PKN Orlen. Największymi akcjonariuszami PKN Orlen byli wówczas: Nafta Polska (17,3 proc. akcji), Skarb Państwa (10,2 proc.) Bank of New York (10,9 proc.) i OFE Commercial Union (5,8 proc.).

W ostatnich dniach prasa podawała nieoficjalne informacje, że KPWiG doszła do wniosku, iż w 2002 r. Kulczyk Holding mógł współdziałać z BRE Bankiem. Mechanizm miał polegać na tym, że BRE Bank przez swoje fundusze kupił akcje PKN, a następnie - na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PKN - głosował tak, jak Kulczyk Holding.

Jeszcze w październiku 2004 r. prasa pisała, że w przeprowadzonej w sierpniu 2003 roku rozmowie z szefem Agencji Wywiadu Zbigniewem Siemiątkowskim Jan Kulczyk wyraził obawę, że wstrzymanie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej źle odbiło się na wartości jego akcji PKN Orlen, które kosztowały go 300 mln USD. Ta kwota była podstawą prasowych spekulacji dotyczących kupna większego pakietu akcji PKN Orlen.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA