| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biura podróży kuszą turystów

Biura podróży kuszą turystów

Tegoroczny sezon letni może być jednym z najlepszych od kilku lat dla zagranicznej turystyki wyjazdowej. Ceny wycieczek do wielu krajów spadły o 25-30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powodem jest utrzymujący się od miesięcy korzystny kurs euro i dolara w stosunku do złotego.

Biura podróży szacują, że w tym roku cały rynek wzrośnie o ok. 15 proc. Instytut Turystyki spodziewa się także większej liczby podróży krajowych, ale w tym przypadku wiele zależy od pogody.

Powiększyliśmy ofertę na lato 2005. Ceny wakacji w zależności od wyboru miejsca zmniejszyły się nawet o 300 zł od osoby. Przykładowo, za wypoczynek na Krecie – za ten sam hotel 4-gwiazdkowy z 2 posiłkami – który kosztował w ub.r. 2500 zł, teraz zapłacimy 1899 zł – a więc obniżka sięga w tym wypadku 24 proc. – mówi Joanna Sosnowska, dyrektor marketingu Scan Holiday.

W I kwartale straż graniczna zanotowała ogółem 8,2 mln odpraw Polaków wyjeżdżających za granicę, o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Prognozy dotyczące tegorocznego sezonu letniego są bardzo optymistyczne.

– W okresie styczeń – marzec 2005 roku nasze biuro odnotowało rekordowy wzrost zainteresowania zagranicznymi wyjazdami wakacyjnymi. Dobre wyniki spowodowane są przede wszystkim wysokim kursem złotego w stosunku do euro, zniesieniem VAT od imprez turystycznych organizowanych przez zagranicznych operatorów oraz lepszą koniunkturą w branży po wejściu Polski do Unii Europejskiej – wyjaśnia Joanna Sosnowska.

– Mamy nadzieję, że sezon będzie dobry. Teraz jesteśmy w okresie stagnacji, jaka przypada na maj i czerwiec. Najwięcej turystów pojawi się w biurach, jak co roku, na przełomie lipca i sierpnia. Polskim rynkiem rządzi cena, dlatego wiele osób szuka promocyjnych obniżek, ale w tym roku ceny i tak są niskie. Dzieje się tak dlatego, że kurs euro i dolara obniżył się znacznie w stosunku do ubiegłego roku. Biura, które założyły wyższe ryzyko kursowe, mogą teraz organizować promocje cenowe – mówi Andrzej Studnicki, dyrektor centrum turystyki wyjazdowej BP Orbis Travel.

Do niedawna większość Polaków polowała na atrakcyjne oferty wakacyjnych wyjazdów, tzw. last minute, wykupując je w ostatniej chwili – na dzień, tydzień lub na miesiąc przed terminem podróży. W tym roku tendencja ta zaczęła się odwracać na rzecz wcześniejszych rezerwacji. Wszystko to pozwoliło tour-operatorom obniżyć ceny wyjazdów nawet o 30 proc. Wysokość obniżek zależy od wielu czynników, ale największy wpływ ma korzystny kurs euro, ponieważ tour-operatorzy w tej walucie dokonują większości rozliczeń z kontrahentami w krajach europejskich. Marek Markiewicz, wiceprezes BP TRIADA, twierdzi jednak, że tańsze o 20 proc. niż rok temu euro nie znaczy, że można było o tyle samo obniżyć ceny.

Według Andrzeja Studnickiego ceny zagranicznych wycieczek są i będą niższe niż w ub.r., co spowoduje, że więcej Polaków zdecyduje się spędzić urlop w egzotycznych krajach. Zdaniem Michała Kolankiewicza z biura podróży Gromada, także wiecej osób zdecyduje się na wypoczynek w Polsce, ponieważ krajowa oferta z roku na rok jest coraz lepsza. – Największym problemem ciągle pozostaje aura, która nagle w środku sezonu może spowodować lawinowe zwroty wykupionych wczasów. Ceny ofert krajowych w większości nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego sezonu – twierdzi Michał Kolankiewicz.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anita Skiba


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK