REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura podróży kuszą turystów

REKLAMA

Tegoroczny sezon letni może być jednym z najlepszych od kilku lat dla zagranicznej turystyki wyjazdowej. Ceny wycieczek do wielu krajów spadły o 25-30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powodem jest utrzymujący się od miesięcy korzystny kurs euro i dolara w stosunku do złotego.
Biura podróży szacują, że w tym roku cały rynek wzrośnie o ok. 15 proc. Instytut Turystyki spodziewa się także większej liczby podróży krajowych, ale w tym przypadku wiele zależy od pogody.

Powiększyliśmy ofertę na lato 2005. Ceny wakacji w zależności od wyboru miejsca zmniejszyły się nawet o 300 zł od osoby. Przykładowo, za wypoczynek na Krecie – za ten sam hotel 4-gwiazdkowy z 2 posiłkami – który kosztował w ub.r. 2500 zł, teraz zapłacimy 1899 zł – a więc obniżka sięga w tym wypadku 24 proc. – mówi Joanna Sosnowska, dyrektor marketingu Scan Holiday.

W I kwartale straż graniczna zanotowała ogółem 8,2 mln odpraw Polaków wyjeżdżających za granicę, o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Prognozy dotyczące tegorocznego sezonu letniego są bardzo optymistyczne.

– W okresie styczeń – marzec 2005 roku nasze biuro odnotowało rekordowy wzrost zainteresowania zagranicznymi wyjazdami wakacyjnymi. Dobre wyniki spowodowane są przede wszystkim wysokim kursem złotego w stosunku do euro, zniesieniem VAT od imprez turystycznych organizowanych przez zagranicznych operatorów oraz lepszą koniunkturą w branży po wejściu Polski do Unii Europejskiej – wyjaśnia Joanna Sosnowska.

– Mamy nadzieję, że sezon będzie dobry. Teraz jesteśmy w okresie stagnacji, jaka przypada na maj i czerwiec. Najwięcej turystów pojawi się w biurach, jak co roku, na przełomie lipca i sierpnia. Polskim rynkiem rządzi cena, dlatego wiele osób szuka promocyjnych obniżek, ale w tym roku ceny i tak są niskie. Dzieje się tak dlatego, że kurs euro i dolara obniżył się znacznie w stosunku do ubiegłego roku. Biura, które założyły wyższe ryzyko kursowe, mogą teraz organizować promocje cenowe – mówi Andrzej Studnicki, dyrektor centrum turystyki wyjazdowej BP Orbis Travel.

Do niedawna większość Polaków polowała na atrakcyjne oferty wakacyjnych wyjazdów, tzw. last minute, wykupując je w ostatniej chwili – na dzień, tydzień lub na miesiąc przed terminem podróży. W tym roku tendencja ta zaczęła się odwracać na rzecz wcześniejszych rezerwacji. Wszystko to pozwoliło tour-operatorom obniżyć ceny wyjazdów nawet o 30 proc. Wysokość obniżek zależy od wielu czynników, ale największy wpływ ma korzystny kurs euro, ponieważ tour-operatorzy w tej walucie dokonują większości rozliczeń z kontrahentami w krajach europejskich. Marek Markiewicz, wiceprezes BP TRIADA, twierdzi jednak, że tańsze o 20 proc. niż rok temu euro nie znaczy, że można było o tyle samo obniżyć ceny.

Według Andrzeja Studnickiego ceny zagranicznych wycieczek są i będą niższe niż w ub.r., co spowoduje, że więcej Polaków zdecyduje się spędzić urlop w egzotycznych krajach. Zdaniem Michała Kolankiewicza z biura podróży Gromada, także wiecej osób zdecyduje się na wypoczynek w Polsce, ponieważ krajowa oferta z roku na rok jest coraz lepsza. – Największym problemem ciągle pozostaje aura, która nagle w środku sezonu może spowodować lawinowe zwroty wykupionych wczasów. Ceny ofert krajowych w większości nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego sezonu – twierdzi Michał Kolankiewicz.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anita Skiba


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA