reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Import równoległy może obniżyć wydatki na leki

Import równoległy może obniżyć wydatki na leki

 Import równoległy leków do Polski może obniżyć wydatki pacjentów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował na konferencji prasowej Tomasz Dzitko, prezes Delfarmy, która chce wprowadzić na polski rynek pierwsze leki w systemie importu równoległego.

 "Import równoległy zapewnia dostęp do sprawdzonych, oryginalnych leków za przystępną cenę. Pełne wdrożenie go w Polsce przyniesie spore oszczędności zarówno pacjentom, budżetowi państwa jak i Narodowemu Funduszowi Zdrowia" - powiedział Dzitko.Prezes poinformował, że trudno jeszcze oszacować skalę tych oszczędności. Import równoległy polega na kupowaniu od hurtownika leku w jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie jego cena jest niższa, a następnie jego przepakowywaniu i sprzedaży w innym kraju UE. Delfarama złożyła ponad 20 wniosków o dopuszczenie do obrotu na polskim rynku leków w systemie importu równoległego."Pierwsze produkty powinny być dopuszczone w najbliższym czasie" - powiedział Dzitko.Według Hansa Bogh-Sorensena prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Firm Farmaceutycznych, które reprezentuje 70 firm zaangażowanych w handel równoległy w 16 krajach europejskich, import równoległy zwiększy konkurencję na polskim rynku farmaceutycznym."Wprowadzenie i sprawne funkcjonowanie importu równoległego w Polsce umożliwi nie tylko uzyskanie bezpośrednich oszczędności, ale również stworzy korzyści pośrednie dla rynku farmaceutycznego w postaci niesłychanie istotnego elementu jakim jest konkurencja" - powiedział prezes.Dodał, że dzięki handlowi równoległemu pięć krajów: Dania, Niemcy, Szwecja, Holandia i Wielka Brytania zaoszczędziło w 2002 roku ponad 630 mln euro. Sorensen poinformował, że import równoległy dotyczy głownie leków innowacyjnych, chronionych patentem."W momencie, gdy patent wygasa konkurencja wśród wytwórców generyków powoduje spadek cen i import równoległy staje się zazwyczaj nieopłacalny" - powiedział prezes.Według ministerstwa zdrowia, około 25 proc. pacjentów odchodzi od aptecznych okienek z kwitkiem, gdyż nie stać ich na realizację recept. Polacy z własnej kieszeni pokrywają blisko 67 proc. ceny kupowanych leków, co jest najwyższym wskaźnikiem współpłatności pacjenta w krajach Unii Europejskiej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama