reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Import równoległy może obniżyć wydatki na leki

Import równoległy może obniżyć wydatki na leki

 Import równoległy leków do Polski może obniżyć wydatki pacjentów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował na konferencji prasowej Tomasz Dzitko, prezes Delfarmy, która chce wprowadzić na polski rynek pierwsze leki w systemie importu równoległego.

 "Import równoległy zapewnia dostęp do sprawdzonych, oryginalnych leków za przystępną cenę. Pełne wdrożenie go w Polsce przyniesie spore oszczędności zarówno pacjentom, budżetowi państwa jak i Narodowemu Funduszowi Zdrowia" - powiedział Dzitko.



Prezes poinformował, że trudno jeszcze oszacować skalę tych oszczędności. Import równoległy polega na kupowaniu od hurtownika leku w jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie jego cena jest niższa, a następnie jego przepakowywaniu i sprzedaży w innym kraju

UE

. Delfarama złożyła ponad 20 wniosków o dopuszczenie do obrotu na polskim rynku leków w systemie importu równoległego.



"Pierwsze produkty powinny być dopuszczone w najbliższym czasie" - powiedział Dzitko.



Według Hansa Bogh-Sorensena prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Firm Farmaceutycznych, które reprezentuje 70 firm zaangażowanych w handel równoległy w 16 krajach europejskich,

import

równoległy zwiększy konkurencję na polskim rynku farmaceutycznym.



"Wprowadzenie i sprawne funkcjonowanie importu równoległego w Polsce umożliwi nie tylko uzyskanie bezpośrednich oszczędności, ale również stworzy korzyści pośrednie dla rynku farmaceutycznego w postaci niesłychanie istotnego elementu jakim jest konkurencja" - powiedział prezes.



Dodał, że dzięki handlowi równoległemu pięć krajów: Dania, Niemcy, Szwecja, Holandia i Wielka Brytania zaoszczędziło w 2002 roku ponad 630 mln euro. Sorensen poinformował, że import równoległy dotyczy głownie leków innowacyjnych, chronionych patentem.



"W momencie, gdy patent wygasa konkurencja wśród wytwórców generyków powoduje spadek cen i import równoległy staje się zazwyczaj nieopłacalny" - powiedział prezes.



Według ministerstwa zdrowia, około 25 proc. pacjentów odchodzi od aptecznych okienek z kwitkiem, gdyż nie stać ich na realizację recept. Polacy z własnej kieszeni pokrywają blisko 67 proc.

ceny

kupowanych leków, co jest najwyższym wskaźnikiem współpłatności pacjenta w krajach Unii Europejskiej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama