REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deficyt general government zbliżony do 3,0 proc. PKB

REKLAMA

Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu przyszłorocznego budżetu zamierza przyjąć szacunek deficytu general government zbliżonego do 3,0 proc. PKB wobec 3,6 proc. PKB w 2005 roku i 4,6 proc. PKB w 2004 r. - poinformował minister Mirosław Gronicki.
"Chcemy, aby deficyt sektora general government w stosunku do PKB był zbliżony do 3 proc., ale to są na razie przymiarki" - powiedział Gronicki. Polska musi spełnić kryterium fiskalne - zgodnie z którym deficyt sektora general government nie może przekraczać 3 proc. PKB - aby móc starać się o przystąpienie do strefy euro.

Wcześniej Gronicki powiedział, że deficyt budżetowy - część składowa deficytu sektora general government - może wynieść w przyszłym roku około 30 mld zł. Znakiem zapytania przy konstruowaniu budżetu na 2006 rok są jednak koszty waloryzacji emerytur i rent. Minister powiedział, że jeżeli waloryzacja zostanie przeprowadzona w przyszłym roku, to jej koszty będą zależały przede wszystkim od poziomu skumulowanej inflacji w ciągu dwóch lat. "Jeśli inflacja ta wyniesie 5,1-5,2 proc., to dotacja netto do FUS będzie większa o 4,5-5 mld zł" - powiedział minister.

\Według ministra finansów przyszłoroczny dług publiczny liczony według polskiej metodologii nie powinien przekroczyć 53,5 proc. PKB.

"W tym roku nie przekroczymy 53 proc., a w roku przyszłym 53,5 proc. PKB" - powiedział Gronicki "Jeżeli chodzi o ESA, to należy od tego odjąć około 6,5 pkt. proc." - dodał. "Od 2007 relacja długu do PKB będzie spadała" - powiedział szef resortu finansów.

Gronicki zapowiedział kontynuację polityki aktywnego zarządzania długiem publicznym. Priorytetem ma być wydłużanie zapadalności długu, głównie poprzez emisję "dłuższych" obligacji. Resort ma być też aktywnym graczem na zagranicznych rynkach i zamierza kontynuować proces przedterminowej spłaty długu wobec Klubu Paryskiego. Minister finansów nie wykluczył kolejnych emisji na rynku euro, jeśli udałoby się pomyślnie zakończyć negocjacje z Francją w sprawie przedterminowej spłaty zadłużenia.

"Jeżeli sfinalizujemy rozmowy z Francuzami i innymi członkami Klubu Paryskiego to jest to (emisja euroobligacji) bardzo prawdopodobne. Druga sprawa jest taka, że mamy limit finansowania zagranicznego, wynosi on 5 mld euro" - powiedział Gronicki.

W tym roku Polska wyemitowała euroobligacje o wartości 4,5 mld euro. Francja jest największym polskim wierzycielem zrzeszonym w Klubie Paryskim. Dług wobec niej wynosi ok. 2,6 mld euro. Resort finansów chce także emitować obligacje poza strefą euro. Gronicki przypomniał, że ministerstwo zamierza uplasować emisję w jenach. "Na początku czerwca lecimy do Japonii, to będzie road show. Chcemy sprzedać obligacje za kilkadziesiąt mld jenów" - powiedział minister finansów.

Zdaniem ministra Gronickiego tegoroczny wzrost PKB będzie mieścił się w przedziale 4-4,5 proc. Projekt ustawy budżetowej zakładał 5-proc. wzrost PKB. Resort zakłada przyszłoroczny wzrost na poziomie co najmniej 4 proc. Motorem wzrostu ma być popyt krajowy, wynikający ze wzrostu konsumpcji prywatnej iáwzrostu aktywności inwestycyjnej. Minister finansów ocenia, że w tym i w przyszłym roku wzrost inwestycji wyniesie ponad 10 proc.

"Spodziewamy się dość pokaźnego wzrostu inwestycji w tym i przyszłym roku (...). To będzie ponad 10 proc." - powiedział. MF nie obawia się presji inflacyjnej w roku przyszłym. "Presja inflacyjna przez wzrost płac będzie niewielka. Nie spodziewamy się też zawirowań na światowych rynkach surowców. Trudno oczekiwać też, by przy 4-procentowym wzroście gospodarczym, nakręcała się spirala inflacyjna" - powiedział Gronicki.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA