REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deficyt general government zbliżony do 3,0 proc. PKB

REKLAMA

Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu przyszłorocznego budżetu zamierza przyjąć szacunek deficytu general government zbliżonego do 3,0 proc. PKB wobec 3,6 proc. PKB w 2005 roku i 4,6 proc. PKB w 2004 r. - poinformował minister Mirosław Gronicki.
"Chcemy, aby deficyt sektora general government w stosunku do PKB był zbliżony do 3 proc., ale to są na razie przymiarki" - powiedział Gronicki. Polska musi spełnić kryterium fiskalne - zgodnie z którym deficyt sektora general government nie może przekraczać 3 proc. PKB - aby móc starać się o przystąpienie do strefy euro.

Wcześniej Gronicki powiedział, że deficyt budżetowy - część składowa deficytu sektora general government - może wynieść w przyszłym roku około 30 mld zł. Znakiem zapytania przy konstruowaniu budżetu na 2006 rok są jednak koszty waloryzacji emerytur i rent. Minister powiedział, że jeżeli waloryzacja zostanie przeprowadzona w przyszłym roku, to jej koszty będą zależały przede wszystkim od poziomu skumulowanej inflacji w ciągu dwóch lat. "Jeśli inflacja ta wyniesie 5,1-5,2 proc., to dotacja netto do FUS będzie większa o 4,5-5 mld zł" - powiedział minister.

\Według ministra finansów przyszłoroczny dług publiczny liczony według polskiej metodologii nie powinien przekroczyć 53,5 proc. PKB.

"W tym roku nie przekroczymy 53 proc., a w roku przyszłym 53,5 proc. PKB" - powiedział Gronicki "Jeżeli chodzi o ESA, to należy od tego odjąć około 6,5 pkt. proc." - dodał. "Od 2007 relacja długu do PKB będzie spadała" - powiedział szef resortu finansów.

Gronicki zapowiedział kontynuację polityki aktywnego zarządzania długiem publicznym. Priorytetem ma być wydłużanie zapadalności długu, głównie poprzez emisję "dłuższych" obligacji. Resort ma być też aktywnym graczem na zagranicznych rynkach i zamierza kontynuować proces przedterminowej spłaty długu wobec Klubu Paryskiego. Minister finansów nie wykluczył kolejnych emisji na rynku euro, jeśli udałoby się pomyślnie zakończyć negocjacje z Francją w sprawie przedterminowej spłaty zadłużenia.

"Jeżeli sfinalizujemy rozmowy z Francuzami i innymi członkami Klubu Paryskiego to jest to (emisja euroobligacji) bardzo prawdopodobne. Druga sprawa jest taka, że mamy limit finansowania zagranicznego, wynosi on 5 mld euro" - powiedział Gronicki.

W tym roku Polska wyemitowała euroobligacje o wartości 4,5 mld euro. Francja jest największym polskim wierzycielem zrzeszonym w Klubie Paryskim. Dług wobec niej wynosi ok. 2,6 mld euro. Resort finansów chce także emitować obligacje poza strefą euro. Gronicki przypomniał, że ministerstwo zamierza uplasować emisję w jenach. "Na początku czerwca lecimy do Japonii, to będzie road show. Chcemy sprzedać obligacje za kilkadziesiąt mld jenów" - powiedział minister finansów.

Zdaniem ministra Gronickiego tegoroczny wzrost PKB będzie mieścił się w przedziale 4-4,5 proc. Projekt ustawy budżetowej zakładał 5-proc. wzrost PKB. Resort zakłada przyszłoroczny wzrost na poziomie co najmniej 4 proc. Motorem wzrostu ma być popyt krajowy, wynikający ze wzrostu konsumpcji prywatnej iáwzrostu aktywności inwestycyjnej. Minister finansów ocenia, że w tym i w przyszłym roku wzrost inwestycji wyniesie ponad 10 proc.

"Spodziewamy się dość pokaźnego wzrostu inwestycji w tym i przyszłym roku (...). To będzie ponad 10 proc." - powiedział. MF nie obawia się presji inflacyjnej w roku przyszłym. "Presja inflacyjna przez wzrost płac będzie niewielka. Nie spodziewamy się też zawirowań na światowych rynkach surowców. Trudno oczekiwać też, by przy 4-procentowym wzroście gospodarczym, nakręcała się spirala inflacyjna" - powiedział Gronicki.
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA