REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kablówki nie chcą podwyżek

REKLAMA

Około 18 milionów złotych rocznie będą płacić operatorzy telewizji kablowych na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jeśli przyjęty zostanie projekt nowej ustawy o kinematografii.
Przedstawiciele stacji kablowych nie ukrywają, że koszty tych zmian poniosą w abonamencie odbiorcy kablówek.
W Polsce jest 5 milionów abonentów telewizji kablowych i ponad milion telewizji satelitarnej. Według wyliczeń Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej proponowana opłata na rzecz PISF w wysokości 1,5 proc. przychodu, może spowodować podwyżki abonamentu średnio o ok. 4 zł rocznie. – Jesteśmy podmiotami gospodarczymi i to kolejne opodatkowanie naszych przychodów z pewnością wpłynie na ceny abonamentu telewizyjnego.

To odbiorcy stacji kablowych, naszych usług telefonicznych i internetowych sfinansują w rezultacie Instytut Sztuki Filmowej. Najprostszym sposobem pozyskania tych pieniędzy jest podniesienie abonamentu o 1,5 proc. – przyznaje Tomasz Węgrzyński z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej. Janusz Arciszewski – prezes Aster City Cable – dodaje, że ktoś za opodatkowanie telewizji kablowych będzie musiał zapłacić. Duże prawdopodobieństwo, że po kieszeni dostaną abonenci, bo opłaty pójdą w górę.

Właściciele telewizji kablowych są zaskoczeni, że te środki są wyciągane właśnie od nich. Janusz Straszewski – prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej przypomina, że operatorzy płacą już przecież tantiemy za prawa autorskie w wysokości 2,8 proc. od przychodu. Opłaty z tego tytułu wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Ponadto jako podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne operatorzy telewizji kablowych wnoszą opłaty na rzecz usługi powszechnej.

Wiceszef telewizji kablowej UPC Marek Sowa zwraca uwagę, że telewizje kablowe są podmiotami gospodarczymi, które mają długoletnie plany inwestycyjne. Jego zdaniem wprowadzenie z dnia na dzień nowego podatku dla właścicieli kablówek utrudni prowadzone z inwestorami rozmowy. Przedstawiciele izby twierdzą, że proponowane zmiany przełożą się na kilkuprocentowy spadek wartości poszczególnych stacji.

Operatorzy telewizji kablowych podkreślają, że takich opłat, jak te przewidziane w ustawie o kinematografii, nie ma nigdzie w Europie. Jedynie w belgijskiej Walonii operatorzy płacą 1,86 euro od abonenta rocznie na rzecz kinematografii i drugie tyle na rozwój telewizji lokalnych, ale są to opłaty dobrowolne.

Kilka kablówek przeprowadziło sondy, w których zapytano widzów o opinię na temat ewentualnych podwyżek. Z pierwszych danych wynika, że na podwyżki opłat za abonament nie zgadza się 97-98 proc. badanych.
Julita Wróbel


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

REKLAMA