reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stolica sprzedana Amerykanom

Stolica sprzedana Amerykanom

Największa na świecie firma kurierska United Parcel Services (UPS) sfinalizowała transakcję nabycia Messenger Service Stolica S.A., jednej z wiodących na rynku firm przesyłek ekspresowych w Polsce.

Ceny nie ujawniono, ale analitycy szacują wartość rynkową Stolicy na ok. 200 mln zł.

– Sieć i możliwości Stolicy jeszcze bardziej wzmocnią zdolność UPS do zaspokajania potrzeb klientów na bardzo dynamicznym i ciekawym rynku europejskim – powiedział Wolfgang Flick, prezes UPS Europe. – Usługi Stolicy będą wkrótce sprzedawane pod marką UPS, a połączenie naszych pakietów usług stworzy UPS jeszcze lepsze możliwości wspierania firm różnej wielkości w realizacji ich potrzeb, związanych z transportem przesyłek do i z Polski oraz na jej obszarze – dodał.

Stolica istnieje od 1993 r., zatrudnia ponad 2 tys. kurierów, ma ponad 40 oddziałów w Polsce, a w 2004 r. osiągnęła przychody w wysokości 64 mln USD. Mocne wejście Amerykanów na polski rynek usług kurierskich oznacza, że dotychczasowym liderom – DHL Express i TNT Express (szczególnie mocnym w lotniczych przesyłkach międzynarodowych) – przybył silny konkurent. Na rynku szacowanym na ok. 1 mld euro rocznie, o rocznym przyroście ponad 20 proc., szykują się więc kolejne przetasowania. Oprócz spektakularnego zakupu UPS, dotyczą głównie mniejszych firm. Grupa Pekaes, która w listopadzie ubiegłego roku weszła na giełdę, zamierza przejąć dwie takie firmy.

– Ich właścicielom przedstawiliśmy nasze wyceny. Jeśli zostaną zaakceptowane, to przystąpimy do badania finansowego – mówi Wacław Wojciechowski, członek zarządu. Grupa Pekaes, która na publicznej emisji akcji pozyskała 160 mln zł, zamierza na ten cel wydać ok. 40 mln zł, z tym że w grę wchodzi jeszcze trzecia firma zajmująca się przewozami mondalnymi (transport kontenerów koleją i statkami).

Jak powiedział prezes Jan Dalgiewicz, celem Pekaesu jest stworzenie grupy, która będzie oferować pełny wachlarz usług TSL, od koperty do kontenera. Na rynku usług kurierskich trwa więc konsolidacja, a wejście Polski do Unii tylko przyspieszyło ten proces.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zbigniew Żukowski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama