reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamrożone lotnisko

Zamrożone lotnisko

Rozbudowa Międzynarodowego Portu Lotniczego (MPL) Katowice w Pyrzowicach może się opóźnić, bo przyznanej na ten cel dotacji z budżetu państwa nie udaje się uruchomić.

Już w przyszłym roku powierzchnia lotniska w Pyrzowicach powinna zostać podwojona, by w połowie 2007 r. było ono dostosowane do wymogów umowy z Schengen. 4 mln zł na rozbudowę MPL zostały przyznane przez Sejm jeszcze w grudniu ub.r., gdy rekordowy przyrost liczby pasażerów (622,6 tys. w stosunku do 258 tys. w 2003 r.) ustawił lotnisko na pozycji najbardziej dynamicznie rozwijającego się w Polsce.

Jednak gdy zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) chciało uruchomić środki na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy powiększaniu terminalu, okazało się, że znalazły się one w gestii śląskiego wojewody. A ponieważ rozbudowa MPL nie jest inwestycją centralną, wojewoda nie może przekazać pieniędzy realizującej zadania własne spółce prawa handlowego, jaką jest GTL. W ten sposób dotacja znalazła się w zamrażarce. – Nie rozumiem tego problemu. Przecież pieniądze zarezerwowano w ustawie. A skoro są, dlaczego nie można ich skonsumować – dziwi się Marek Mutke, prezes GTL. Dodaje: – Jeśli zaczniemy budowę dopiero jesienią, niewiele zdążymy zrobić. Część środków przepadnie.

4-milionowa dotacja ma umożliwić uzyskanie pozwoleń na budowę hali, która musi stanąć w przyszłym roku. Gdy inwestycja zostanie zakończona, lotnisko będzie mogło odprawiać pasażerów z państw grupy Schengen oddzielonych od pozostałych podróżnych. Jednak poślizg z przekazaniem pieniędzy może sprawić, że MPL nie zdąży zakończyć inwestycji do czasu pełnego otwarcia granic.

Według szefa senackiej Komisji Gospodarki Jerzego Markowskiego, dotację można uruchomić poprzez nadzorujące lotniska Ministerstwo Infrastruktury. Drugi sposób to przekazanie pieniędzy samorządowi i zasilenie nimi kontraktu wojewódzkiego. To jednak wymaga czasu.

– Samorząd już teraz mógłby przekazać 4 mln dla GTL-u, a potem odebrać je z dotacji. W tym tygodniu zorganizuję spotkanie z ministrami finansów oraz infrastruktury, żeby przyspieszyć sprawę – powiedział „GP” J. Markowski.
Katowickie lotnisko obsłużyło do końca kwietnia 270 tys. pasażerów, o 200 tys. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.
Adam Woźniak


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama