REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do legalnej pracy z nową ulgą podatkową

REKLAMA

Rząd wycofał się z pomysłu obniżenia od 2006 r. składki na Fundusz Pracy.
Chce jednak, aby od stycznia zaczęła obowiązywać podatkowa ulga aktywizacyjna, obejmująca osoby zarabiające poniżej 1206 zł. Dzięki temu zatrudnienie ma wzrosnąć o 170 tys. osób.

W styczniu br. pisaliśmy o tym, że rząd zamierza walczyć z tzw. klinem podatkowym, czyli obciążeniem pracy daninami składkowo-podatkowymi. Jak wynika z najnowszych danych OECD (patrz wykres), polski pracodawca zatrudniający w ubiegłym roku pracownika musiał do każdego 1000 zł wypłacanego mu „do ręki” dołożyć w formie różnych danin ponad 760 zł. Plasuje to Polskę w czołówce krajów – na 11 miejscu spośród 30 krajów OECD – z wysokimi narzutami na pracę i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Plan rządu miał się składać z 4 części i zakładał:
•  wprowadzenie ulgi aktywizacyjnej – miałaby ona redukować obciążenia wynikające z podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających dochód poniżej 1206 zł brutto miesięcznie;
•  zamrożenie w latach 2006-2007 wysokości minimalnego wynagrodzenia;
•  obniżenie składki na FP z aktualnej 2,45 proc. do 0,45 proc.;
•  wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w wysokości 1 proc. od funduszu płac w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników.
Jak dowiedziała się „GP”, rząd wycofał się z dwóch ostatnich postulatów. Chce jednak, aby od stycznia obowiązywała podatkowa ulga aktywizacyjna. Projekt ustawy przewidujący jej wprowadzenie jest aktualnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i prac Komisji Trójstronnej.
Ulga oznaczałaby, że osoby zarabiające obecnie 849 zł brutto (płacę minimalną) nie płaciłyby od przyszłego roku ani podatku dochodowego, ani składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tej chwili osoby takie otrzymują „na rękę” 619,2 zł, a koszt ich zatrudnienia dla pracodawcy to 1040 zł. Wprowadzenie ulgi zwiększy ich wynagrodzenie netto do 686,7 zł, przez co zyskaliby 67,5 zł miesięcznie. Natomiast osoby zarabiające między 849 zł a 1206 zł korzystałyby z niej w mniejszym wymiarze – płacąc niższe niż obecnie podatki i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na przykład osobie zarabiającej 1000 zł brutto przysługiwałaby ulga w wysokości 39 zł miesięcznie – o tyle wzrosłoby jej otrzymywane „na rękę” wynagrodzenie.

Wprowadzenie ulgi skutkować ma legalizacją zatrudnienia. W zamian za jej uchwalenie rząd proponuje, aby dopiero od 2008 r. wznowić negocjacje w Komisji Trójstronnej w sprawie wysokości płacy minimalnej według obowiązujących obecnie zasad. Przez najbliższe 2 lata miałaby ona wynosić 583 zł.
Ulga ma zmniejszyć o 1,3 mld zł wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT. Rząd szacuje jednak, że utracone dochody będą zrównoważone dzięki wzrostowi zatrudnienia o około 170 tys. osób. Trzeba też pamiętać, że wzrost dochodu netto korzystających z ulgi aktywizacyjnej osób spowoduje też, że niektóre z nich nie będą już mogły korzystać z różnych form pomocy państwa (pomoc społeczna, świadczenia rodzinne), nie będą już bowiem spełniały kryterium dochodowego upoważniającego do tej pomocy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA