REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do legalnej pracy z nową ulgą podatkową

REKLAMA

Rząd wycofał się z pomysłu obniżenia od 2006 r. składki na Fundusz Pracy.
Chce jednak, aby od stycznia zaczęła obowiązywać podatkowa ulga aktywizacyjna, obejmująca osoby zarabiające poniżej 1206 zł. Dzięki temu zatrudnienie ma wzrosnąć o 170 tys. osób.

W styczniu br. pisaliśmy o tym, że rząd zamierza walczyć z tzw. klinem podatkowym, czyli obciążeniem pracy daninami składkowo-podatkowymi. Jak wynika z najnowszych danych OECD (patrz wykres), polski pracodawca zatrudniający w ubiegłym roku pracownika musiał do każdego 1000 zł wypłacanego mu „do ręki” dołożyć w formie różnych danin ponad 760 zł. Plasuje to Polskę w czołówce krajów – na 11 miejscu spośród 30 krajów OECD – z wysokimi narzutami na pracę i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Plan rządu miał się składać z 4 części i zakładał:
•  wprowadzenie ulgi aktywizacyjnej – miałaby ona redukować obciążenia wynikające z podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających dochód poniżej 1206 zł brutto miesięcznie;
•  zamrożenie w latach 2006-2007 wysokości minimalnego wynagrodzenia;
•  obniżenie składki na FP z aktualnej 2,45 proc. do 0,45 proc.;
•  wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w wysokości 1 proc. od funduszu płac w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników.
Jak dowiedziała się „GP”, rząd wycofał się z dwóch ostatnich postulatów. Chce jednak, aby od stycznia obowiązywała podatkowa ulga aktywizacyjna. Projekt ustawy przewidujący jej wprowadzenie jest aktualnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i prac Komisji Trójstronnej.
Ulga oznaczałaby, że osoby zarabiające obecnie 849 zł brutto (płacę minimalną) nie płaciłyby od przyszłego roku ani podatku dochodowego, ani składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tej chwili osoby takie otrzymują „na rękę” 619,2 zł, a koszt ich zatrudnienia dla pracodawcy to 1040 zł. Wprowadzenie ulgi zwiększy ich wynagrodzenie netto do 686,7 zł, przez co zyskaliby 67,5 zł miesięcznie. Natomiast osoby zarabiające między 849 zł a 1206 zł korzystałyby z niej w mniejszym wymiarze – płacąc niższe niż obecnie podatki i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na przykład osobie zarabiającej 1000 zł brutto przysługiwałaby ulga w wysokości 39 zł miesięcznie – o tyle wzrosłoby jej otrzymywane „na rękę” wynagrodzenie.

Wprowadzenie ulgi skutkować ma legalizacją zatrudnienia. W zamian za jej uchwalenie rząd proponuje, aby dopiero od 2008 r. wznowić negocjacje w Komisji Trójstronnej w sprawie wysokości płacy minimalnej według obowiązujących obecnie zasad. Przez najbliższe 2 lata miałaby ona wynosić 583 zł.
Ulga ma zmniejszyć o 1,3 mld zł wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT. Rząd szacuje jednak, że utracone dochody będą zrównoważone dzięki wzrostowi zatrudnienia o około 170 tys. osób. Trzeba też pamiętać, że wzrost dochodu netto korzystających z ulgi aktywizacyjnej osób spowoduje też, że niektóre z nich nie będą już mogły korzystać z różnych form pomocy państwa (pomoc społeczna, świadczenia rodzinne), nie będą już bowiem spełniały kryterium dochodowego upoważniającego do tej pomocy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA