REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na ziemi można zarobić

REKLAMA

Gwałtownie rosną ceny nieruchomości rolnych. Kowalski, który założył w 2003 r. lokatę w banku, po roku mógł liczyć co najwyżej na 6 proc. zysku.
Jeżeli natomiast kupił ziemię, na jednym hektarze w tym samym czasie mógł zarobić nawet 1,2 tys. zł, czyli ponad 20 proc. Dopłaty bezpośrednie, fundusze unijne oraz duży popyt na produkty rolne sprawiły, że ziemia stała się deficytowym towarem i doskonałym interesem.
Na Śląsku za jeden hektar trzeba zapłacić 8,7 tys. zł – to prawie dwa razy więcej niż kilka lat temu. W regionach, gdzie gruntów dobrej klasy jest niewiele, ceny hektara sięgają nawet 20 tys. zł. Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że najdroższe grunty rolne znajdują się właśnie na Śląsku, niewiele tańsze na Opolszczyźnie (6,95 tys. zł), następnie idzie Małopolska (6,8 tys. zł) i Wielkopolska (6,75 tys. zł). Prognozuje się, że średnia cena 1 ha ziemi w 2005 r. wyniesie 4,8 tys. zł.
Tadeusz Szkamruk, rzecznik Agencji, tak dynamiczny wzrost cen ziemi tłumaczy integracją z Unią Europejską i możliwościami, jakie w związku z tym się pojawiły – czyli pomocą finansową z dopłat bezpośrednich i funduszy strukturalnych, a także coraz większą opłacalnością produkcji rolnej.
Wysokiej klasy ziemi na sprzedaż jest obecnie w Polsce niewiele. Mimo że w zasobach państwowych wystawionych do przetargu jest ok. 500 tys. hektarów, to jednak są to grunty słabej jakości, gdyż lepsze już dawno zostały wykupione. – Zasoby te nie zmieniają się od kilku lat, ponieważ, mimo sprzedaży, część gruntów wraca z dzierżawy (ARN dzierżawi obecnie 2,3 mln hektarów), część hektarów przekazują rolnicy, chcący otrzymać tzw. renty strukturalne – wyjaśnia Tadeusz Szkamruk.
Obecnie najwięcej gruntów na sprzedaż znajduje się na Warmii i Mazurach oraz w województwie zachodniopomorskim. Trudniej o ziemię jest natomiast na Mazowszu i Wielkopolsce.
Nieruchomość rolną w Polsce może kupić praktycznie każdy – z tym jednak zastrzeżeniem, że w uzasadnionych przypadkach, w stosunku do nabywcy niebędącego rolnikiem, Agencja Nieruchomości Rolnych może zastosować prawo pierwokupu, nie dopuszczając do transakcji. Od 2003 r. Agencja skorzystała z tego prawa 86 razy, odkupując łącznie ponad 2 tys. hektarów gruntów. Ziemia z zasobów państwowych sprzedawana jest w przetargach. Istnieją dwa rodzaje przetargów – nieograniczony, do którego mogą stanąć wszyscy, oraz ograniczony, przeprowadzany wtedy, gdy grunty znajdują się na obszarach, gdzie istnieje duży deficyt ziemi. Wtedy przetarg może być ograniczony tylko do mieszkańców jednej lub kilku okolicznych gmin. Ziemię można kupić również za pośrednictwem agencji nieruchomości oraz od rolnika, jednak w tym przypadku ceny mogą być jeszcze wyższe.
Wraz ze wzrostem gruntów rolnych rosną też ceny usług geodezyjnych. Od wejścia do UE rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Są one wyższe w przypadku gruntów ornych, dlatego wiele osób stara się o przekwalifikowanie posiadanych łąk na grunty rolne. Geodeci, wykorzystując sytuację, podnieśli ceny swoich usług. Nasz czytelnik chciał przekwalifikować 10 hektarów łąk na grunty rolne. Miejscowy geodeta zażądał 6 tys. zł. Tymczasem geodeta z innego województwa za taką samą czynność pobiera 500 zł.
Tomasz Pietryga
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA