reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wielka majówka Polaków

Wielka majówka Polaków

Każdy długi weekend czy święto przypadające w połowie tygodnia wciąż budzi emocje.

Pracownicy spekulują na temat, czy otrzymają dodatkowy dzień wolny albo czy odpracować np. jeden dzień i wydłużyć sobie weekend.

W bieżącym roku oprócz tradycyjnego święta pracy i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypada jeszcze święto Bożego Ciała. W tym roku usytuowanie tych świąt w tygodniu nie komplikuje pracodawcom sposobu obliczania pracownikom czasu pracy. 3 i 26 maja przypadają w środku tygodnia odpowiednio we wtorek i w czwartek, nie ma wątpliwości, że te dwa dni są dla pracowników wolne od pracy i nic więcej się im z tego tytułu nie należy.

Z kolei święto 1 Maja przypada w niedzielę, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników i nie musi on wskazać innego dnia wolnego z tego tytułu w innym terminie. Zgodnie z treścią art. 130 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.

W kwestii łączenia świąt przypadających w środku tygodnia z weekendem możliwości jest kilka: urlop wypoczynkowy, odpracowanie, płatny dzień wolny. Jeżeli jednak pracodawca uzna, że długi weekend zde- zorganizuje pracę w firmie, dzień pomiędzy świętami a weekendem będzie normalnym dniem pracy.

Czas pracy w maju

Maj składa się z 31 dni kalendarzowych – rozpoczyna się w niedzielę i kończy we wtorek. Pełne 4 tygodnie okresu rozliczeniowego upływają 28 maja 2005 r. Liczba godzin do przepracowania w tym miesiącu dla pracowników objętych 8-godzinną dobową normą czasu pracy, obliczoną zgodnie z art. 130 kodeksu pracy, wynosi 160 godzin:
40 godzin x 4 tygodnie + 2 x 8 godzin za dni robocze 30 i 31 maja – 2 x 8 godzin z tytułu dni świątecznych, tj. 3 oraz 26 maja 2005 r. = 160 godzin.
Tomasz Zalewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama