REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupcy protestowali przed magistratem

REKLAMA

Ponad 200 kupców protestowało w poniedziałek przed urzędem miejskim przeciwko planom budowy wielkopowierzchniowych hal targowych w Szczecinie.
Około 50 osób z gwizdkami i trąbkami weszło do magistratu, gdzie trwała sesja rady miasta. Wzburzenie kupców wywołały plany właściciela klubu piłkarskiego MKS Pogoń Szczecin i centrum targowego w Rzgowie (przedmieścia Łodzi) biznesmena Antoniego Ptaka.

W ubiegłym tygodniu prasa doniosła, że zabiega on o oddanie mu przez miasto w 30-letnią dzierżawę 26 hektarów gruntów sąsiadujących z lotniskiem w Dąbiu, na których chce wybudować hale targowe.

W Rzgowie, w należących do Ptaka dziewięciu halach targowych o pow. 90 tys. m kw., handluje około 3000 producentów i importerów głównie branży odzieżowej i tekstylnej z kraju i z zagranicy.

Protestujący kupcy wnieśli na sesję rady czarną trumnę, na której były umieszczone napisy: "kupcy", "handlowcy", "przedsiębiorcy". Ich zdaniem, budowa na terenie miasta wielkopowierzchniowych hal targowych doprowadzi do bankructwa lokalnego handlu i utraty miejsc pracy.

"Polityka władz miasta doprowadziła do zahamowania rozwoju gospodarczego i zdecydowanego pogorszenia bytu naszych mieszkańców. Włodarzom miasta brakuje pomysłów na przyszłość, a w miejsce likwidowanych przedsiębiorstw produkcyjnych oferuje się nam jedynie efektowne hipermarkety i hale targowe" - napisała w oświadczeniu przekazanym radnym Kupiecka Izba Gospodarcza Pomorza Zachodniego.

Pod dokumentem podpisało się 13 osób, m.in. właściciele targowisk, prezesi szczecińskich centrów handlowych i przedstawiciele organizacji kupieckich. W piśmie żądają by decyzje o budowie nowych hipermarketów lub hal targowych nie były podejmowane "w oparciu o indywidualne interesy wąskiej grupy zainteresowanych", ale m.in. po zasięgnięciu opinii lokalnych przedsiębiorców.

"Jesteśmy zdeterminowani do podjęcia szeroko zakrojonej akcji protestacyjnej" - zapowiedzieli kupcy.

"Dzięki Ptakowi powstały w Łodzi setki małych spółek; ci ludzie szyją, sprzedają i mają pracę. Jeżeli tego nie chcecie, będziemy dyskutować" - odpowiedział kupcom prezydent Szczecina Marian Jurczyk.

Jego wystąpienie było kilkakrotnie przerywane gwizdami i okrzykami kupców: "zdrajca", "Czesny do domu" (Mirosław Czesny - wiceprezydent Szczecina odpowiedzialny m.in. za inwestycje), "Nie chcemy Ptaka".

"O kilkuletnią dzierżawę musimy walczyć i jej nie otrzymujemy. Tymczasem Ptak występuje o 30-letnią dzierżawę, proponuje gruszki na wierzbie i miasto z nim rozmawia. To jest nie do pomyślenia, może cześć radnych się opamięta" - powiedział prezes centrum handlowego "Fala" Sławomir Jasiński.

Zdaniem szczecińskich, kupców Antoni Ptak jest faworyzowany przez zarząd miasta, a sprzyja temu fakt, że wiceprezydent Szczecina ds. gospodarczych Mirosław Czesny, który negocjuje warunki nowych inwestycji, to przyjaciel Ptaka i jego bliski współpracownik z czasów gdy był wiceprezesem spółki MKS Pogoń.

"Nie ma uruchomionej jakiejkolwiek procedury ani postępowania w sprawie budowy jakiegokolwiek centrum handlowego" - powiedział wiceprezydent Mirosław Czesny.

Po blisko godzinnym proteście kupcy rozeszli się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA